Jaké jsou typické a nejdůležitější fáze instalace Windows 98?

Instalace Windows 98 je komplikovaný proces s několika záludnostmi. Poznejte, jak vypadá normální proces instalace a kde mohou nastávat problémy.
V tomto článku se dozvíte, jaké jsou typické a nejdůležitější fáze, vyskytující se prakticky při každé instalaci Windows 98. Uvádíme je proto, že instalace nebývá někdy jednoduchá a v této knize uvádíme řadu chybných či problematických situací i jejich řešení – je ale nezbytné rozpoznat, kdy která situace nastala, v jaké části instalace.

Fáze 1. V této fázi instalátor prohlédne programem scandisk.exe pevný disk, na který se bude instalovat; pokud na disku nalezne chyby, je nutné je odstranit. Dále nabídne adresář k instalaci; nejlepší je zvolit implicitní, tj. \Windows (zkuste nikdy nevolit jiný adresář; některé programy předpokládají „natvrdo“ adresář \Windows a mohou dělat potíže). Dále zadáte kódové číslo Windows 98 – to se dodává vytištěné na materiálech přicházejících s balíkem Windows 98 a určíte, které části Windows 98 chcete instalovat. Číslo musíte zadat naprosto přesně; pokud jste začátečník, neměňte komponenty a zadejte typickou instalaci.

Fáze 2. Zatím probíhalo pouze zjišťování údajů o systému a vlastní instalace nezačala. Než začne (tj. než se začnou kopírovat soubory na váš disk, popř. přepisovat data), jste vyzváni k vytvoření spouštěcí diskety – opět, neignorujte tuto fázi a nechejte disketu vytvořit (nejde samozřejmě o „vytvoření diskety“, jde o zkopírování takových souborů na prázdnou disketu, která umožní nabootovat systém v případě havárie). Pak nastává důležitá fáze – z CD-ROM se kopírují instalační soubory na pevný disk. Nejde ještě o instalaci, pouze o přenos souborů, aby nemusely být čteny z cédéčka. Důvod je jasný – v následujících krocích se budou detekovat periferní zařízení a komponenty, a cédéčko je jedno z nich, takže dočasně nebude k dispozici. Proto musí být instalační soubory, jelikož jsou na nich i ovladače mechaniky CD-ROM, na pevném disku. Zde mohou nastat problémy s nedostatkem místa na disku, dotěrným antivirovým programem, komprimovaným diskem.

Fáze 3. Bývá obvykle úplně nejhorší, zejména u obskurních počítačů. Instalátor totiž zjišťuje, jaké komponenty se ve vašem počítači nalézají, hledá pro ně ovladače a instaluje je. Čím méně typické zařízení, tím více problémů – počítač může při tomto detekování „ztuhnout“ a ve výjimečných případech je tento krok v instalaci vůbec posledním – ukáže se, že na této konfiguraci počítače není možné Windows 98 vůbec rozběhnout. Pokud počítač ztuhne, není nic ztraceno – vyčkejte nějakou dobu (dvě minuty by měly stačit), zda se nic nestane: zda neposkočí indikátor postupu detekce, zda „nevrkne“ pevný disk, a pokud se tak nestane, restartujte počítač tlačítkem Reset. Instalace se po restartu rozběhne znovu a tuto fázi přeskočí. Neštěstí nechodí samo, a tudíž často dojde k ztuhnutí zase – instalátor přesně neví, jak velký kousek instalace má přeskočit a přeskočí příliš malý. Opět, měly by stačit tři restarty v určité fázi (detekce určitého zařízení, dané procento dokončenosti); pokud se už věci nehnou z místa, asi nebude stačit ani padesát restartů a je nutné pokračovat jinými cestami, bohužel nelehkými.

Fáze 4. Ta bývá už jednodušší – hlavní ovšem je, že instalátor se nad vaším počítačem smiloval a uznal jej za vhodný, aby provozoval Windows 98. V poslední fázi se už nastavují některé parametry práce s počítačem a s Internetem; nemusíte s i s nimi příliš lámat hlavu, pokud nevíte, co nastavit, protože všechny tyto parametry je možné později změnit.

Je ještě důležité vědět, že v průběhu instalace dochází regulérně obvykle ke dvěma restartům systému; instalátor vás k nim vyzve a je dobré restart schválit a provést, neprovádět další činnosti.

Váš názor | Microsoft má vracet peníze za nevyužitá Windows!?

Témata článku: Windows, Důležitý soubor, Instalace, Velký kousek, Fáze, Nezbytný údaj, Restart, Disketa, Důležitý krok, Důležitá část, Určitý nedostatek, Instalace Windows, Chybná detekce

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší