Jaké jsou typické a nejdůležitější fáze instalace Windows 98?

Instalace Windows 98 je komplikovaný proces s několika záludnostmi. Poznejte, jak vypadá normální proces instalace a kde mohou nastávat problémy.
V tomto článku se dozvíte, jaké jsou typické a nejdůležitější fáze, vyskytující se prakticky při každé instalaci Windows 98. Uvádíme je proto, že instalace nebývá někdy jednoduchá a v této knize uvádíme řadu chybných či problematických situací i jejich řešení – je ale nezbytné rozpoznat, kdy která situace nastala, v jaké části instalace.

Fáze 1. V této fázi instalátor prohlédne programem scandisk.exe pevný disk, na který se bude instalovat; pokud na disku nalezne chyby, je nutné je odstranit. Dále nabídne adresář k instalaci; nejlepší je zvolit implicitní, tj. \Windows (zkuste nikdy nevolit jiný adresář; některé programy předpokládají „natvrdo“ adresář \Windows a mohou dělat potíže). Dále zadáte kódové číslo Windows 98 – to se dodává vytištěné na materiálech přicházejících s balíkem Windows 98 a určíte, které části Windows 98 chcete instalovat. Číslo musíte zadat naprosto přesně; pokud jste začátečník, neměňte komponenty a zadejte typickou instalaci.

Fáze 2. Zatím probíhalo pouze zjišťování údajů o systému a vlastní instalace nezačala. Než začne (tj. než se začnou kopírovat soubory na váš disk, popř. přepisovat data), jste vyzváni k vytvoření spouštěcí diskety – opět, neignorujte tuto fázi a nechejte disketu vytvořit (nejde samozřejmě o „vytvoření diskety“, jde o zkopírování takových souborů na prázdnou disketu, která umožní nabootovat systém v případě havárie). Pak nastává důležitá fáze – z CD-ROM se kopírují instalační soubory na pevný disk. Nejde ještě o instalaci, pouze o přenos souborů, aby nemusely být čteny z cédéčka. Důvod je jasný – v následujících krocích se budou detekovat periferní zařízení a komponenty, a cédéčko je jedno z nich, takže dočasně nebude k dispozici. Proto musí být instalační soubory, jelikož jsou na nich i ovladače mechaniky CD-ROM, na pevném disku. Zde mohou nastat problémy s nedostatkem místa na disku, dotěrným antivirovým programem, komprimovaným diskem.

Fáze 3. Bývá obvykle úplně nejhorší, zejména u obskurních počítačů. Instalátor totiž zjišťuje, jaké komponenty se ve vašem počítači nalézají, hledá pro ně ovladače a instaluje je. Čím méně typické zařízení, tím více problémů – počítač může při tomto detekování „ztuhnout“ a ve výjimečných případech je tento krok v instalaci vůbec posledním – ukáže se, že na této konfiguraci počítače není možné Windows 98 vůbec rozběhnout. Pokud počítač ztuhne, není nic ztraceno – vyčkejte nějakou dobu (dvě minuty by měly stačit), zda se nic nestane: zda neposkočí indikátor postupu detekce, zda „nevrkne“ pevný disk, a pokud se tak nestane, restartujte počítač tlačítkem Reset. Instalace se po restartu rozběhne znovu a tuto fázi přeskočí. Neštěstí nechodí samo, a tudíž často dojde k ztuhnutí zase – instalátor přesně neví, jak velký kousek instalace má přeskočit a přeskočí příliš malý. Opět, měly by stačit tři restarty v určité fázi (detekce určitého zařízení, dané procento dokončenosti); pokud se už věci nehnou z místa, asi nebude stačit ani padesát restartů a je nutné pokračovat jinými cestami, bohužel nelehkými.

Fáze 4. Ta bývá už jednodušší – hlavní ovšem je, že instalátor se nad vaším počítačem smiloval a uznal jej za vhodný, aby provozoval Windows 98. V poslední fázi se už nastavují některé parametry práce s počítačem a s Internetem; nemusíte s i s nimi příliš lámat hlavu, pokud nevíte, co nastavit, protože všechny tyto parametry je možné později změnit.

Je ještě důležité vědět, že v průběhu instalace dochází regulérně obvykle ke dvěma restartům systému; instalátor vás k nim vyzve a je dobré restart schválit a provést, neprovádět další činnosti.

Váš názor Další článek: Microsoft má vracet peníze za nevyužitá Windows!?

Témata článku: Windows, Důležitý soubor, Velký kousek, Nezbytný údaj, Důležitá část, Disketa, Chybná detekce, Instalace Windows, Určitý nedostatek, Instalace, Restart, Důležitý krok, Fáze


Určitě si přečtěte

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 32

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 33

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 43

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 133


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?