Jaké jsou plány AMD do konce roku?

Firma AMD poodhalila roušku tajemství svých plánů na procesorový podzim tohoto roku. Ten bude v duchu dvou- a možná i víceprocesorových řešení a konečně výkonných mobilních aplikací.
Firma AMD poodhalila roušku tajemství svých plánů na procesorový podzim tohoto roku. Uvedeny budou tři nové procesory ve třech různých kategoriích.

První novinkou je procesor s kódovým názvem Morgan. Ten má být nástupcem současného procesoru Duron. Novinkou je verze pro notebooky, která konečně nahradí přestárlé procesory rodiny K6-2 a K6-III. Druhým modelem bude procesor s kódovým názvem Palomino, který má být podle firmy AMD přímou konkurencí konkurenčnímu procesoru Intel Pentium 4, který bude uveden rovněž na podzim letošního roku.

Technické parametry očekávaných procesorů

kódový název Morgan Palomino Mustang
cílová platforma levné systémy / notebooky pracovní stanice / notebooky Servery
takt od 900 MHz až do 1,5 GHz od 1,4 GHz
velikost L2 cache 64 nebo 128 KB 512 KB 512 KB - 4 MB
patice Socket A Socket A zřejmě Socket A
multiprocessing zřejmě ne Ano Ano
čipová sada (1 CPU) VIA KM133, VIA KL133. SiS730S AMD 760, VIA KT133 AMD 770
čipová sada (2 CPU) ne AMD 760MP, VIA KX266 AMD 770
datum uvedení prosinec 2000 listopad/prosinec 2000 listopad 2000
současná obdoba od AMD AMD Duron AMD Athlon Ne
má konkurovat procesoru Intel Celeron Intel Pentium 4 Intel Pentium III Xeon

Největší novinkou firmy AMD bude uvedení procesoru, který podporuje víceprocesorový režim. Současně bude samozřejmě uvedena i čipová sada, která umožní práci více procesorů na jedné základní desce. Pro procesor Palomino to jsou až dva procesory; pro procesor s kódovým názvem Mustang to jsou sice procesory dva, ale tam je situace složitější. North Bridge obvod čipové sady AMD 770 totiž umožňuje připojit kromě dvou procesorů ještě čtyři další obvody North Bridge stejného typu. To umožní propojení více obvodů North Bridge mezi sebou. Ke každému lze připojit dva procesory, takže rázem vznikne superpočítač s dvojicemi procesorů AMD.

Živě komentuje: Snížení tepla a zmenšení plochy čipu ze současných hodnot rozhodně uvítají všichni, kterým velká produkce tepla dělala starosti. Nebyli to jen notoričtí přetaktovávači, ale i obyčejní uživatelé, kteří nechtějí mít hlučný počítač se supervýkonnými větráky.

Otázkou je, jakými prostředky tohoto snížení dosáhnou. K poklesu ze současné technologie 0,18 mikronů na 0,13mikronovou technologii dojde až za rok, takže firma AMD použije jinou cestu. Tou je podle mě hlavně měď, se kterou AMD koketuje již delší dobu. Zcela jisté je, že zároveň se sníží vzdálenosti mezi tranzistory díky novým izolátorům, které se již používají pro některé procesory jiných firem (například IBM a jejich PowerPC).

Příští rok, respektive třetí čtvrtletí roku 2001 (za rok), bude velmi zajímavé. Díky plánovanému zavádění 0,13mikronové technologie firmou AMD do praxe se zvýší takty všech procesorů, vyráběných touto technologií. V létě přijde s novinkami i konkurenční Intel (například inovované Pentium III s 512 KB cache L2). Myslím, že se máme rozhodně na co těšit.

Váš názor Další článek: Seznam a Atlas se hádají, kdo z nich je větší

Témata článku: Notebooky, Plán, Morgan, Velká produkce, Procesory AMD, Mustang, Palomino


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 27

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 83

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 28

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

** Za dveřmi je 5G – nová generace mobilních telekomunikací ** Jednou z jeho specialit jsou nové kmitočty, tzv. mmWave ** Jenže signál o mnoha desítkách GHz přináší hromadu překážek

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny