Jaké jsou plány AMD do konce roku?

Firma AMD poodhalila roušku tajemství svých plánů na procesorový podzim tohoto roku. Ten bude v duchu dvou- a možná i víceprocesorových řešení a konečně výkonných mobilních aplikací.
Firma AMD poodhalila roušku tajemství svých plánů na procesorový podzim tohoto roku. Uvedeny budou tři nové procesory ve třech různých kategoriích.

První novinkou je procesor s kódovým názvem Morgan. Ten má být nástupcem současného procesoru Duron. Novinkou je verze pro notebooky, která konečně nahradí přestárlé procesory rodiny K6-2 a K6-III. Druhým modelem bude procesor s kódovým názvem Palomino, který má být podle firmy AMD přímou konkurencí konkurenčnímu procesoru Intel Pentium 4, který bude uveden rovněž na podzim letošního roku.

Technické parametry očekávaných procesorů

kódový název Morgan Palomino Mustang
cílová platforma levné systémy / notebooky pracovní stanice / notebooky Servery
takt od 900 MHz až do 1,5 GHz od 1,4 GHz
velikost L2 cache 64 nebo 128 KB 512 KB 512 KB - 4 MB
patice Socket A Socket A zřejmě Socket A
multiprocessing zřejmě ne Ano Ano
čipová sada (1 CPU) VIA KM133, VIA KL133. SiS730S AMD 760, VIA KT133 AMD 770
čipová sada (2 CPU) ne AMD 760MP, VIA KX266 AMD 770
datum uvedení prosinec 2000 listopad/prosinec 2000 listopad 2000
současná obdoba od AMD AMD Duron AMD Athlon Ne
má konkurovat procesoru Intel Celeron Intel Pentium 4 Intel Pentium III Xeon

Největší novinkou firmy AMD bude uvedení procesoru, který podporuje víceprocesorový režim. Současně bude samozřejmě uvedena i čipová sada, která umožní práci více procesorů na jedné základní desce. Pro procesor Palomino to jsou až dva procesory; pro procesor s kódovým názvem Mustang to jsou sice procesory dva, ale tam je situace složitější. North Bridge obvod čipové sady AMD 770 totiž umožňuje připojit kromě dvou procesorů ještě čtyři další obvody North Bridge stejného typu. To umožní propojení více obvodů North Bridge mezi sebou. Ke každému lze připojit dva procesory, takže rázem vznikne superpočítač s dvojicemi procesorů AMD.

Živě komentuje: Snížení tepla a zmenšení plochy čipu ze současných hodnot rozhodně uvítají všichni, kterým velká produkce tepla dělala starosti. Nebyli to jen notoričtí přetaktovávači, ale i obyčejní uživatelé, kteří nechtějí mít hlučný počítač se supervýkonnými větráky.

Otázkou je, jakými prostředky tohoto snížení dosáhnou. K poklesu ze současné technologie 0,18 mikronů na 0,13mikronovou technologii dojde až za rok, takže firma AMD použije jinou cestu. Tou je podle mě hlavně měď, se kterou AMD koketuje již delší dobu. Zcela jisté je, že zároveň se sníží vzdálenosti mezi tranzistory díky novým izolátorům, které se již používají pro některé procesory jiných firem (například IBM a jejich PowerPC).

Příští rok, respektive třetí čtvrtletí roku 2001 (za rok), bude velmi zajímavé. Díky plánovanému zavádění 0,13mikronové technologie firmou AMD do praxe se zvýší takty všech procesorů, vyráběných touto technologií. V létě přijde s novinkami i konkurenční Intel (například inovované Pentium III s 512 KB cache L2). Myslím, že se máme rozhodně na co těšit.

Váš názor Další článek: Seznam a Atlas se hádají, kdo z nich je větší

Témata článku: Notebooky, Palomino, Plán, Morgan, Procesory AMD, Mustang, Velká produkce


Určitě si přečtěte

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 153

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

The Pirate Bay má vážné problémy. Možná se opravdu blíží její konec

The Pirate Bay má vážné problémy. Možná se opravdu blíží její konec

** Kdysi nezničitelný pirátský web se potýká s problémy ** Z mnoha míst je už měsíce nedostupný ** Další krize dorazila v neděli

Jakub Čížek | 65