Jaké jsou možnosti nákupu letenek na Internetu

Letenky patří celosvětově k nejoblíbenějším produktům elektronického obchodování. Podle studie společnosti Deloitte & Touche utržily v roce 2000 internetové obchody u nás v tomto segmentu 41,3 milionů korun. Letenky se tím staly nejprodávanější komoditou na českém Internetu.
Tento článek vyšel v časopise Computer 8/01 dne 3. května 2001

Jozef Petro: K prvním prodejcům letenek na Internetu patřily cestovní kanceláře a agentury specializované na klasický prodej letenek prostřednictvím svých kanceláří. Internet pro ně představoval pouze další možnost oslovení většího počtu klientů. Původní schéma prodeje funguje víceméně stejným způsobem dodnes: Agentura napojená na některý ze dvou dominantních rezervačních systému (Amadeus, Galileo) zpracuje cenovou nabídku letenek, kterou umístí na svou webovou prezentaci. Přidá k ní objednávkový formulář a čeká na objednávky. Po obdržení objednávky (e-mailu) zjistí pomocí rezervačního systému, je-li místo volné a provede rezervaci. E-mailem to sdělí klientovi a domluví s ním způsob platby a předání letenky. Zatímco v západní Evropě klient může vstoupit přímo do rezervačního systému a místo si rezervovat sám, u nás tuto možnost dosud nikdo nenabízel. Vše se ale změnilo v dubnu příchodem nového rezervačního systému pro prodej letenek – Svět letenek. Další prodejci se chystají zprovoznit podobné systémy v nejbližší době. Podívejme se ale nejdříve, jak funguje prodej letenek na našem Internetu.

Zadáváme požadavek

Pro test jsem vybral dvě trasy. Tou první byla linka Praha–Londýn s odletem v úterý a návratem v pátek. Tedy požadavek typický pro obchodníky. Zvolený termín nezahrnoval pobyt přes víkend, tedy na letenku nemohla být aplikovaná sleva, která je možná při pobytu v noci ze soboty na neděli – tzv. Sunday rule. Druhá trasa byla typicky dovolenkovou trasou a jednalo se o letenku na trase Praha–Bangkok s dvoutýdenním pobytem v Thajsku. Tady už nějaké slevy možné jsou. Při brouzdání po internetových stránkách jsem si všiml, že některé servery po zadání požadavku sdělí cenu letenky, popřípadě dopravce a další informace ihned. Jiné servery nabídnou formulář, který vyplníte a čekáte na nabídku, kterou obdržíte e-mailem, popř. telefonicky nebo faxem. Pro přesnost uvádím, že svou poptávku jsem zadával v pracovní den mezi 6.–7. hodinou ráno.

Čekáme na odpověď

Jako první se v 6:33 ozývá firma Fractal, téměř okamžitě po zadání požadavku a potvrzuje příjem poptávky. Je vidět, že automaty fungují perfektně i mimo pracovní dobu. V 9:34 dostávám e-mail od cestovní kanceláře Nemo & Selecta, ve kterém mi sdělují, že na uvedený termín nelze aplikovat levný tarif a nabízejí mi letenku na londýnské letiště Standsted za 9 900 Kč bez letištních poplatků. Navíc mě informují, že na zvolený termín je k dispozici poslední místo. Zpráva obsahuje také bezvíkendové tarify na další londýnské letiště Heathrow, cena za zpáteční letenku je 27 990 bez poplatků. V 10:38 dostávám e-mail od agentury Dust s přehledem jednotlivých letů na trase Praha–Londýn a cenami. Zpráva končí sdělením „Pokud máte zájem rezervovat si místa – prosím, sdělte nám to e-mailem, faxem nebo telefonicky.“ Jelikož jsem měl neodkladnou schůzku, zasílám e-mail se žádostí o zajištění rezervace až v 12:40. Mezitím v 11:27 dostávám od stejné agentury další e-mail, ve kterém mi sdělují cenu za letenku do Bangkoku. Buď let s maďarským Malevem za 18 850 Kč, nebo s německou Lufthansou za 21 900 Kč. Informaci o cenách do Bangkoku jsem žádal o něco později v druhé objednávce. Proto ty dva e-maily. Jak zjišťuji, odpovídají cenám, které jsem brzy ráno objevil na Internetu na serverech, které umožňovaly přímé vyhledávání.

Do Bangkoku za míň, než do Londýna

V 12:18 se hlásí agentura GTS a zasílá mi kopii rezervace letu do Londýna. Za letenku budu platit 27 990 Kč plus asi 2 000 Kč za letištní poplatky. Na vysvětlenou píší: „Cena je takto vysoká, protože nestrávíte v Londýně noc sobota/neděle, což je podmínka každé letecké společnosti.“ Vzpomínám na inzeráty letenek do New Yorku za 8 000 Kč. Proč vlastně neletět raději za oceán? Řešení mého dilema přichází v 12:24. Je jím druhý e-mail od agentury GTS, která mi sděluje, že letenka do Bangkoku mě bude stát pouhých 21 900 Kč a ještě asi 1 500 Kč zaplatím za letištní poplatky. Odlet z Prahy v 18:20 s německou společností Lufthansa přes Frankfurt, přílet do Bangkoku druhý den v 13:55. Letěl bych hned, kdybych nemusel dokončit článek, který právě čtete.

Jak funguje bezplatná linka 0800

Dušek Tours je další agenturou specializující se na prodej letenek. Na své internetové stránce nabízí pouze zadání termínu a místa odletu (Praha, Vídeň). Po klepnutí na „Vyhledat“ se na monitoru objeví seznam nejdůležitějších světových destinací dělený podle kontinentů s nejnižšími možnými cenami letenek. Chcete-li přesnou cenu na konkrétní termín, musíte do cestovní kanceláře zatelefonovat. Tady je potřebné říci (a také ocenit), že voláte na bezplatnou linku 0800, takže vás to nebude nic stát.

V 11:30 vytáčím bezplatnou linku 0800 agentury Dušek Tours a sděluji svůj zájem o letenku do Londýna. Dostane se mi upozornění, že jelikož v Londýně nebudu přes víkend, letenka bude bez slevy. Souhlasím. Na dotaz, jestli chci letět přímo s ČSA, nebo s přestupem, sděluji, že je mi to jedno. Dám předost nejlevnější letence. Za malou chvíli dostanu nabídku letět s ČSA přímou linkou na Heathrow za 24 990 Kč bez poplatků, nebo s přestupem s Lufthansou popřípadě Austrian Airlines. Ceny u obou společností jsou stejné jako u ČSA. Ptám se na možnost letět na letiště Standsted. Bohužel místo, které ráno bylo ještě volné, je již obsazené. Přesnou cenu na Standsted mi pracovnice bohužel nemůže sdělit, jelikož místa jsou vyprodaná a do rezervačního systému nelze vstoupit. Chci tedy alespoň odhad, který zní asi na polovinu letenky na Heathrow, což víceméně souhlasí s první nabídkou za cca 10 000 Kč, kterou jsem obdržel ráno.

Portály a letenky

Velký obchodní potenciál, který segment letenek obsahuje, si uvědomily také některé naše portály. Po zjištění, že z reklam se žít nedá, začaly s rozšiřováním své nabídky služeb, ke které patří také prodej letenek. S prodejem letenek jako první začalo Centrum, které zahájilo prodej 19. 2. 2001. Centrum prodej letenek neprovádí formou outsourcingu, ale je přímým prodejcem, což naznačuje, že na letenky spoléhá jako na výrazný zdroj příjmů do budoucna. V únoru začal s prodejem letenek také portál iDnes. Prodej letenek najdete v rámci obchodního centra. V nejbližší době by mělo iDnes spustit novou službu, která umožní zákazníkovi vstup do systému Amadeus a tedy možnost přímé rezervace. Registrovaný zákazník si dále bude moci sám definovat vzhled své osobní stránky a další nastavení. Podobně jako Centrum, také iDnes je přímo připojeno na rezervační systém a je schopno okamžitě vystavit letenku.

Atlas, který při prodeji spolupracuje s agenturou Fractal, začal s prodejem letenek 19. 3. 2001. „Letenky“ na Atlasu fungují tak, že do jednoduchého formuláře zadáte destinaci, termín a typ letenky, načež se objeví seznam možných spojů řazený podle ceny. Klepnutím na vybraný let se na objeví další informace o letence (cena pro dítě, maximální a minimální pobyt, časové omezení platnosti letenky a podobně). Odeslanou rezervaci obdrží pracovníci agentury Fractal, která vám sdělí, je-li na uvedený termín volná kapacita, popřípadě vám vystaví letenku.

Důvěřuj, ale prověřuj

V průběhu dne ještě trochu brousím po webu. Chci si ověřit jestli jsou ceny za letenky přibližně stejné, nebo existují propastné rozdíly. Kromě jiných objevuji také agenturu Magris. Po zadání destinace dostávám přehled cen letenek různých leteckých společností včetně podmínek, které se k ceně váží, a doby platnosti. Seznam letenek je velice přehledný a na první pohled zjišťuji vše, co potřebuji. Vysvětlivky symbolů jsou u každého seznamu. Hned vidím, že kdyby mi bylo míň než 26 let, pořídil bych letenku do Bangkoku s celoroční platností za necelých 19 710 Kč. Dokonce s renomovanou Lufthansou. Jelikož tato letenka je pro mě non applicable, budu muset letět s Finnairem za 19 781 Kč. Platnost této letenky je ale omezena na 3 měsíce. V 15:18 dostávám potvrzenou rezervaci letu do Londýna od agentury Condor. Koupě letenky u obou agentur probíhá „klasickým“ způsobem. Požadavek pracovník agentury zadá do rezervačního systému, a pokud je místo k dispozici, agentura provede rezervaci a kontaktuje vás.

Konečně rezervace letenek online

Podívejme se nyní na nejnovější systém prodeje letenek, který je v provozu od dubna letošního roku. Rezervační a prodejní systém letenek s názvem Svět letenek najdete na adrese www.svetletenek.cz. Jedná se o společný podnik cestovní kanceláře Dušek Tours a firmy Computer Press, jehož cílem je skutečný online systém prodeje letenek. V tom se Svět letenek bude lišit od popisovaných serverů. V budoucnu by tento systém měl poskytovat nejenom vyhledání spoje a informace o ceně letenky, ale také nabídnout možnost rezervace, a to dokonce rezervace konkrétního místa v letadle a další služby. Umožní to nový rezervační systém Galileo XML. Dejme ale raději slovo Patriku Schoberovi z Computer Pressu, který má nový server na starosti: „První stránka nabízí velmi snadné zadání nejpotřebnějších požadavků zákazníka, jako jsou místa, data odletu a příletu, výběr z knihovacích tříd (Economy, Business, první třída) a počet osob, pro který se let hledá. Za několik vteřin se na obrazovce objeví seznam možných letů s cenou, leteckou společností a dalšími informacemi. Po výběru nejvhodnějšího letu se teprve dostáváte k rezervačnímu formuláři, v němž musíte vyplnit personální údaje o sobě a spolucestujících. Ty jsou potřebné k rezervaci. Vyberete si formu platby (platební karta, internetbanking, složenka, příkaz k úhradě) a letenku rezervujete. Pokud veškeré informace byly zadány správně, systém vám odešle potvrzenou rezervaci. Do několika hodin v hlavních městech (Praha, Brno, Ostrava, Hradec Králové) a do 24 hodin po zbytku republiky vám bude letenka doručena. Pokud by se vyskytly jakékoli nejasnosti během rezervace, vždy můžete využít služeb call centra, do kterého můžete volat přes bezplatnou linku 0800.“

Proč kupovat letenky na Internetu?

Nenapadá mě jediný důvod, proč bych si letenku na Internetu neměl koupit. Je to ideální komodita pro prodej na Internetu. Zákazník totiž dokáže přesně specifikovat svůj požadavek. Kdy, kam, kolik lidí a s jakou společností chce letět. Pokud mu to agentura nabídne, je rozhodnuto. Cena letenky na Internetu je stejná jako v „kamenné“ cestovní kanceláří. Jelikož většina internetových prodejců si za doručení letenky k vám domů nic neúčtuje, navýšení ceny o poštovné neexistuje.

Jedinou neznámou je rozdíl v ceně mezi jednotlivými agenturami. Ten je však minimální. Důvodem je skutečnost, že většina našich agentur používá stejné rezervační systémy (Amadeus, nebo Galileo). Dalším důvodem je konkurenční boj mezi agenturami, kterých přibývá. Zákazník by tedy měl spíše hledat přidanou hodnotu, kterou mu agentury mohou nabídnout. Tou může být např. věrnostní sleva, bezplatná mapa, průvodce apod. Bohužel zatím toho agentury moc nenabízejí.

A co tak letět z ciziny?

Podívejme se nyní, jaké možnosti nabízí německý Internet. Nebylo by levnější letět z Německa? Vždyť Mnichov, Norimberk nebo Drážďany nejsou až tak daleko. Také do Frankfurtu nad Mohanem, na jedno z největších evropských letišť, se dostaneme za pár hodin. Samozřejmě, že jezdit do Německa kvůli letu do Londýna nemá cenu. Pokud by se ale jednalo o nějakou dalekou destinaci, třeba Bangkok, možná bychom pár tisíc ušetřili. Prostřednictvím německého rezervačního systému Flug jsem zjistil, že letenka do Bangkoku by se z Frankfurtu dala pořídit za 905 DEM (cca 16 800 Kč). Jednalo se o let srílanské letecké společnosti SriLankan na trase Frankfurt–Bangkok. Se společností Royal Brunei stála letenka 953 DEM (cca 17 600). Lety z Mnichova byly o trochu dražší a odpovídaly přibližně cenám u nás. Německá cestovní kancelář Ltur nabízela letenku z Curychu za 1 124 DEM (cca 20 800 Kč). A když k tomu připočtete náklady na cestu do Německa popř. Švýcarska...

Ušetřit se ale dá s trochou štěstí a rychlým rozhodnutím, když se podíváte na stránky www.super-last-minute.de. Stránky spravuje již zmiňovaná cestovní kancelář Ltur a najdete na nich nabídku volných letenek na nejbližších 48 hodin. Při hledání jsem sice na Bangkok nenarazil, zato jsem mohl za 162 DEM (3 000 Kč) odletět z Düsseldorfu do egyptského letoviska Hurghada, nebo z Mnichova na Maladivy za pouhých 456 DEM (cca 8 500 Kč). Za podobnou cenu jsem tady v minulosti viděl také letenku do Bangkoku a Caracasu.

Prodej tady funguje jednoduše. Vyberete si destinaci, zadáte základní údaje nutné pro vystavení letenky a číslo své kreditní karty. Letenku si pak vyzvednete před odletem u odbavovací přepážky na letišti. Zajisté se zeptáte, jak je možné, že ty lety jsou tak levné? Prostě se odlétá v nejbližších 48 hodinách a pravděpodobnost prodeje za původní cenu je mizivá. Druhým důvodem je skutečnost, že ve většině případů se jedná o charterové lety, které jsou levnější než lety na pravidelných linkách. Nemluvě o konkurenci německých charterových společností, kterých je podstatně více než u nás.

A vítězem se stává…

Vítězem se stávají všichni, kteří důvěřují internetovému podnikání a na Internetu aktivně prodávají a nakupují. Narozdíl od škarohlídů, kteří si s Internetem spojují pouze kriminalitu, stránky s dětskou pornografií a extrémistickými pravicovými názory. Popřípadě ho chtějí kontrolovat a usměrňovat k zářným zítřkům.

Tabulka

agentura Homepage reakce na poptávku online rezervace
Atlantis Air Service www.aas.cz ne ne
Atlas www.atlas.cz ano ne
Centrum www.centrum.cz online výhledově
Condor www.condor.cz ano ne
Dust www.dust.cz ano ne
Dušek Tours www.dusek.cz bezplatná linka ne
Fractal www.fractal.cz ano ne
GTS International www.gtsint.cz ano ne
iDnes www.idnes.cz online připravuje se
Magris www.magris.cz online ne
Nemo a Selecta www.nemo.cz ano ne
Svět letenek www.svetletenek.cz online ano

Diskuze (4) Další článek: Kolik skutečně stojí procesory Intel Pentium 4?

Témata článku: Internet, Tours, Fractal, Nákup letenek, Lufthansa, Heathrow, Düsseldorf, Nemo, Londýnské letiště, Frankfurt, Bezplatná možnost, Let, Demo, První třída, Uvedený termín, Nákup, Caracas, Condor, Londýn, Norimberk, Možnost nákupu, Přesná informace, Klasický prodej, Prodej, MožnostŠedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

** SARS-CoV-2 omikron má tři hlavní subvarianty: BA.1, BA.2 a BA.3 ** BA.2 je ještě nakažlivější než již tak značně infekční omikron. ** V Dánsku již tvoří polovinu všech případů nákazy omikronem

Karel Kilián
SARS-CoV-2Mutace