Jaké je podhoubí pro NC u nás

Dojde-li k prvnímu hromadnějšímu nasazení NC, pak to budou firemní intranety, především v bankovním prostředí.
Historie moderní výpočetní techniky začala sálovými počítači (mainframy) od IBM, přestože prvním komerčně využívaným počítačem byl Univac od společnosti Unisys. Data byla zadávána z děrných štítků a získávána zpět ve formě papírových sestav, rozvážených po kancelářích na rudlíku.

Později přibyly minipočítače s neinteligentními terminály, kterých se ostatně dočkaly i mainframy (dnes superservery). Výpočetní technika však byla stále něco tajemného, skrytého za několika dveřmi v klimatizovaných sálech.

Nástup PC znamenal možnost interaktivní práce a nastolení standardu v IT. Příchod PC však také znamenal zvýšení nároků na správu celého systému i další zvyšování výdajů – pořizovací cena mainframu i s aplikacemi dnes může být až dvakrát levnější, než nasazení technologie klient/server s PC.

Myšlenka na NC je jednak snahou o vystrčení Microsoftu ze sedla, jednak může dále posunout hranice výpočetní techniky a přiblížit ji ještě většímu okruhu lidí – např. v podobě tzv. set-top boxů, které budou u každého televizoru připojeného na kabelový rozvod signálu. Nebo v podobě jednoduše ovladatelného přístroje, připojeného k telefonní lince. Nemusíme chodit až do Ameriky, tohle zavedli ve Francii již v 80. letech a říkají tomu Minitel. Zdá se tedy, že Larry Ellison a Scott McNealy objevili svoji Ameriku ve Francii.

Silné mementum pro NC je jazyk Java. Na rozdíl od neinteligentního terminálu může část aplikace, nebo dokonce celá, běžet v paměti NC, čímž se ulehčí provozu v síti. V každém případě je NC přece jen revokací starého terminálového prostředí, obsluhovaného serverem.

NC a síťové aplikace v ČR

Evropa za Spojenými státy technologicky zaostává, a proto také zaostává i nasazování nových technologií (bez ohledu na to, zda se prosadí či nikoliv). My zase zaostáváme za Západem. Prosadí-li se NC, může to znamenat dokonce jejich rychlejší nástup u nás, především z důvodu jejich nižší ceny a slibovaných nižších celkových nákladů (TCO). Určitou výhodou by u nás při nasazování NC mohlo být staré prostředí sálových počítačů a minipočítačů (kopie mainframů IBM a minipočítačů od Digital Equipment).

Dva konkrétní příklady

V současné době nelze ani tak hovořit o nasazování síťových počítačů, o což se snaží např. firma HDS. Jeden z jejích pilotních projektů je nasazení NC v jedné z velkých brněnských knihoven.

U nás se spíše prosazují síťové technologie pro Internet a intranet. Příkladem toho budiž technologie SQW od české firmy Corpus, která je nasazena v Poslanecké sněmově Parlamentu ČR jako intranetové řešení a na Internetu jako řešení pro Obchodní rejstřík ČR, který je na adrese http://www.justice.cz. Vývojový nástroj SQW je založen na principech strukturovaného dotazovacího jazyka SQL pro databáze a jeho použití v síti web.

SQW je komplexním softwarovým nástrojem pro efektivní vývoj databázových a fulltextových aplikací, pracujících v prostředí Internetu a intranetu. Corpus umí portovat aplikace na všechny mutace OS Unix (SQW runtime) a Windows NT. Vývojový nástroj SQW development je napsán v jazyku Java pro Unix, Windows 95/NT a OS/2. Nástroj SQW od firmy Corpus umí rovněž vytvořit aplikaci, která projde (bezpečným způsobem) také přes firewall.

Kde a kdy se u nás hromadně prosadí NC?

Jestliže se u nás začnou někde síťové počítače používat, pak to rozhodně nebude kvůli malé šířce pásma jako levný terminál po telefonní lince. Lepší šance, spíše naděje, budou mít uživatelé kabelových televizí. To jsou dva příklady z Internetu, případně extranetu.

Jestli ale opravdu dojde k prvnímu hromadnějšímu nasazení NC, pak to budou firemní intranety, především v bankovním prostředí. Tam se klade jednak velký důraz na bezpečnost zpracovávaných informací, jednak pro zadávání dat není nutno mít inženýrský nástroj, kterým je PC. A když už má banka několik set starých PC/AT 386, nejjednodušším "downgradem" na NC je vyndat nefunkční a špinavou mechaniku pružných disků, dožívající pevný disk – a bezpečný NC je na světě. Pravda, bez čipové karty a s nutností některých dalších úprav. Nových osobních počítačů, spíše výkonných pracovních stanic pro finanční analýzy, zase nebude tolik zapotřebí. Zbývá spočítat, kolik by úprava starších PC na NC stála.

NetPC pak už není ničím jiným než mixem NC a PC s pevným diskem a bez jednotky pružných disků, avšak podle přesné specifikace. Tedy nic jiného, než ping-pong mezi zastánci NC a výrobci PC společně s Microsoftem.

Váš názor Další článek: Soudní pře o Internet Explorer nabírá zajímavý směr

Témata článku: Windows, Starý přístroj, Pingu, Ping Pong, Ping, Jak, Java Runtime, Síťová technika, Starý počítač, Intranet, Terminál, Levné televizory, Velká naděje, Síťový nástroj


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa