Jaké je podhoubí pro NC u nás

Dojde-li k prvnímu hromadnějšímu nasazení NC, pak to budou firemní intranety, především v bankovním prostředí.
Historie moderní výpočetní techniky začala sálovými počítači (mainframy) od IBM, přestože prvním komerčně využívaným počítačem byl Univac od společnosti Unisys. Data byla zadávána z děrných štítků a získávána zpět ve formě papírových sestav, rozvážených po kancelářích na rudlíku.

Později přibyly minipočítače s neinteligentními terminály, kterých se ostatně dočkaly i mainframy (dnes superservery). Výpočetní technika však byla stále něco tajemného, skrytého za několika dveřmi v klimatizovaných sálech.

Nástup PC znamenal možnost interaktivní práce a nastolení standardu v IT. Příchod PC však také znamenal zvýšení nároků na správu celého systému i další zvyšování výdajů – pořizovací cena mainframu i s aplikacemi dnes může být až dvakrát levnější, než nasazení technologie klient/server s PC.

Myšlenka na NC je jednak snahou o vystrčení Microsoftu ze sedla, jednak může dále posunout hranice výpočetní techniky a přiblížit ji ještě většímu okruhu lidí – např. v podobě tzv. set-top boxů, které budou u každého televizoru připojeného na kabelový rozvod signálu. Nebo v podobě jednoduše ovladatelného přístroje, připojeného k telefonní lince. Nemusíme chodit až do Ameriky, tohle zavedli ve Francii již v 80. letech a říkají tomu Minitel. Zdá se tedy, že Larry Ellison a Scott McNealy objevili svoji Ameriku ve Francii.

Silné mementum pro NC je jazyk Java. Na rozdíl od neinteligentního terminálu může část aplikace, nebo dokonce celá, běžet v paměti NC, čímž se ulehčí provozu v síti. V každém případě je NC přece jen revokací starého terminálového prostředí, obsluhovaného serverem.

NC a síťové aplikace v ČR

Evropa za Spojenými státy technologicky zaostává, a proto také zaostává i nasazování nových technologií (bez ohledu na to, zda se prosadí či nikoliv). My zase zaostáváme za Západem. Prosadí-li se NC, může to znamenat dokonce jejich rychlejší nástup u nás, především z důvodu jejich nižší ceny a slibovaných nižších celkových nákladů (TCO). Určitou výhodou by u nás při nasazování NC mohlo být staré prostředí sálových počítačů a minipočítačů (kopie mainframů IBM a minipočítačů od Digital Equipment).

Dva konkrétní příklady

V současné době nelze ani tak hovořit o nasazování síťových počítačů, o což se snaží např. firma HDS. Jeden z jejích pilotních projektů je nasazení NC v jedné z velkých brněnských knihoven.

U nás se spíše prosazují síťové technologie pro Internet a intranet. Příkladem toho budiž technologie SQW od české firmy Corpus, která je nasazena v Poslanecké sněmově Parlamentu ČR jako intranetové řešení a na Internetu jako řešení pro Obchodní rejstřík ČR, který je na adrese http://www.justice.cz. Vývojový nástroj SQW je založen na principech strukturovaného dotazovacího jazyka SQL pro databáze a jeho použití v síti web.

SQW je komplexním softwarovým nástrojem pro efektivní vývoj databázových a fulltextových aplikací, pracujících v prostředí Internetu a intranetu. Corpus umí portovat aplikace na všechny mutace OS Unix (SQW runtime) a Windows NT. Vývojový nástroj SQW development je napsán v jazyku Java pro Unix, Windows 95/NT a OS/2. Nástroj SQW od firmy Corpus umí rovněž vytvořit aplikaci, která projde (bezpečným způsobem) také přes firewall.

Kde a kdy se u nás hromadně prosadí NC?

Jestliže se u nás začnou někde síťové počítače používat, pak to rozhodně nebude kvůli malé šířce pásma jako levný terminál po telefonní lince. Lepší šance, spíše naděje, budou mít uživatelé kabelových televizí. To jsou dva příklady z Internetu, případně extranetu.

Jestli ale opravdu dojde k prvnímu hromadnějšímu nasazení NC, pak to budou firemní intranety, především v bankovním prostředí. Tam se klade jednak velký důraz na bezpečnost zpracovávaných informací, jednak pro zadávání dat není nutno mít inženýrský nástroj, kterým je PC. A když už má banka několik set starých PC/AT 386, nejjednodušším "downgradem" na NC je vyndat nefunkční a špinavou mechaniku pružných disků, dožívající pevný disk – a bezpečný NC je na světě. Pravda, bez čipové karty a s nutností některých dalších úprav. Nových osobních počítačů, spíše výkonných pracovních stanic pro finanční analýzy, zase nebude tolik zapotřebí. Zbývá spočítat, kolik by úprava starších PC na NC stála.

NetPC pak už není ničím jiným než mixem NC a PC s pevným diskem a bez jednotky pružných disků, avšak podle přesné specifikace. Tedy nic jiného, než ping-pong mezi zastánci NC a výrobci PC společně s Microsoftem.

Váš názor Další článek: Soudní pře o Internet Explorer nabírá zajímavý směr

Témata článku: Windows, Java Runtime, Velká naděje, Starý přístroj, Intranet, Síťový nástroj, Terminál, Levné televizory, Ping, Starý počítač, Síťová technika, Pingu, Ping Pong


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu