Jaké budou novinky od Intergraphu?

V softwarové části skvěle prezentoval Intergraph kreslení s Imagineerem Technical 2.0 v praxi a musím uznat, že takto produktivní 2D kreslení (plus kótování, editování, kinematikuk atd.) asi není možné spatřit jinde.
V půli června poprvé zavítal do Prahy Tommy Steele, president Intergraph Software Solutions a tudíž hlavní motor stojící za technologií Jupiter a za produkty jako je Imagineer Technical, Solid Edge nebo GeoMedia. Tommy Steele je bývalý veterán firmy IBM, kde strávil 28 let nejdříve na kosmickém programu pro NASA a americké obranné instituce, a svůj závěr kariéry u této firmy spoluřídil vývoj OS/2 a AIX.

Na tiskové konferenci při příležitosti jeho návštěvy předváděl český Intergraph svou řadu produktů; pro ty, kteří navštívili jeho konferenci IGUG v Huntsville začátkem května, se nejednalo o nic nového - přesto jsme se však dozvěděli důležité informace platné především pro český trh.

V hardwarové oblasti jsou to především ceny nových strojů řady TD. Nejnižší model TD-22, ovšem vybavený grafikou Intense stojí 49 000 Kč, a to je opravdu velice silně konkurenční úroveň. Třístovková řada už stojí od 140 po 200 000 Kč, nicméně má také řádově vyšší grafiku (Intense3D Pro 1000), nejrychlejší současné čipy od Intelu a další pokročilosti. Na vrcholku je stanice RAX, která je vlastně videostudiem v jedné černé skříni; její cena je 800 000 Kč, což je ovšem stále zhruba polovina než obdobně výkonná řešení na UNIXu. RAX ovšem zatím marně čeká na svého prvního zákazníka u nás. Nelze se nezmínit o tradičně špičkových serverech od Intergraphu, které byly doplněny o "enterprise" úroveň, tedy o to nejvyšší, co lze vůbec dnes na platformě Intelu postavit. Šéf hardwarového oddělení českého Intergraphu Radek Šindelář uvádí, že prodej počítačů Intergraphu rychle roste a že v něm bude jeho firma ještě daleko aktivnější - přispět by k tomu měly i dodací lhůty, které nepřesáhnou i u špičkových strojů deset dní.

V softwarové části skvěle prezentoval Intergraph kreslení s Imagineerem Technical 2.0 v praxi a musím uznat, že takto produktivní 2D kreslení (plus kótování, editování, kinematikuk atd.) asi není možné spatřit jinde. Nad Imagineerem již existují české aplikace od TDS-Technik, normy pak doplňuje firma CAD-Partner ze SRN. Dobře se pracuje i s produktem Solid Edge 3, i když v oblasti velkých strojírenských systémů jsou ještě úplné špičky hodně vzdálené. Na trhu je již Solid Edge 3.5, přinášející zejména modul pro práci s plechy, a už koncem léta se má objevit čtvrtá verze! Intergraph ví, kolik zde musí dohánět a proto nasadil "pro-engineerovské" tempo s update dvakrát do roka. Zajímavá je provázanost zdrojového kódu těchto programů: Solid Edge údajně používá 99 % zdrojového kódu Imagineera. Strojírenský 3D trh je podle Intergraphu enormní a jen letos se očekává přechod miliónu uživatelů ze 2D na 3D; toto číslo se mě však zdá přece jen jako vytažené z klobouku.

Ve stavu zralém jsou i GeoMedia, neméně působivě předvedené Tomášem Orlíkem na ukázce spolupráce geografických dat z různých zdrojů. Naše země je v programu GeoMedia opět velmi aktivní: mezi prvními patnácti partnerskými firmami z celého světa byly i české firmy HIS a HelpService. Dnes na GeoMediích programuje už deset (!) domácích firem, což je opět zřejmě světový rekord vzhledem k počtu obyvatelstva. Intergraph to také patřičně ocenil, když vybral Prahu jako sídlo jedné ze dvou evropských vývojářských konferencí v tomto oboru (druhý je Amsterdam).

Konečně posílil Intergraph i v oblasti marketingové podpory, když s ním začala spolupracovat ing. Věra Palánová, dříve působící jako marketingová manažerka Olympusu a především ještě dříve na stejné pozici jako "nejdůležitější člověk v českém Hewlett-Packard

Váš názor Další článek: Dva další velikáni se spojují

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,