Jaká je Sonoma – pohled na nové Centrino

Nové standardy pronikají po stolních počítačích i do notebooků. Mobilní verze čipové sady Intel 915, vylepšené procesory a rychlejší bezdrátové moduly přinášejí užitečná vylepšení do značně neměnného světa přenosných počítačů.

Související odkazy

Slovník
Bluetooth
čipová sada
DirectX
HDTV
kodek
PCI
PCMCIA
sběrnice
USB

Katalog produktů
Notebooky

Mobilní technologie Centrino a její součásti kralují v oblasti notebooků již od uvedení procesoru Pentium M s jádrem Banias v březnu roku 2003. Dosud se nenašla konkurence, která by nabízela srovnatelný výkon, výdrž a možnosti v porovnání s rychlými běžci na dlouhé tratě, jimiž notebooky vybavené Centrinem bezpochyby jsou.

I navzdory tomu, že konkurenční řešení stále zaostávají (kromě ohlášené platformy z dílny AMD s názvem Turion, jejíž parametry vypadají velice slibně), je nyní uváděna na trh vylepšená verze této věhlasné kombinace procesoru, čipové sady a bezdrátového modulu.

Statečné srdce

Základem nové verze Centrina s kódovým označením Sonoma (starší varianta se nazývá Carmel) je celá sada nových čipových sad s kódovým označením Aviso odvozených od čipové sady Intel 915 ze základních desek pro stolní počítače. Osazena bude v různých variantách, které se vzájemně odlišují v několika detailech.

Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek.

Hardwarové novinky Intelu pro notebooky: procesor Pentium M s rychlejší sběrnicí, mobilní čipová sada 915 s podporou DDR2, SATA, PCIe a síťový modul s podporou všech standardů 802.11 • Čipová sada 915 nabízí mimo podpory nových standardů i kvalitní zvukový kodek a integrovanou grafickou kartu s podporou DirectX 9.0

Změn oproti starší sadě Intel 855 je mnoho, ačkoli pokrok není tak veliký, jako tomu bylo právě s nástupem čipové sady 855 v porovnání s jejími předchůdci (Mobile Pentium 4 HT a Mobile Pentium 4-M). To ale není prakticky možné, protože v meziobdobí se ani jiné technologie (výrobní proces, standardy stolních počítačů, bezdrátové sítě apod.) neposunuly tak zásadně kupředu.

Tolik prosazovaná sběrnice PCI Express se nyní konečně dostává i do přenosných počítačů. S její pomocí se připojují jak grafické karty, tak rozšiřující karty (ExpressCard). PCIe nabízí oproti běžným sběrnicím PCI nebo AGP nižší spotřebu a přitom vyšší propustnost i podporu tzv. Hot-Swap neboli výměny za chodu.

Klikni pro větší obrázek.

Pohled do nitra procesoru Pentium M s jádrem Dothan – velkou část zabírá 2MB vyrovnávací paměť (L2 cache)

Právě ExpressCard je zajímavá náhrada za stařičký standard PCMCIA II, který je nyní již poměrně pomalý. Nové rozšiřující karty se připojují pomocí rozhraní PCIe ×1 nebo USB 2.0 (v závislosti na potřebách jednotlivých zařízení). Z notebooků ale původní PC Card jen tak nevymizí, a proto zřejmě budou oba standardy existovat současně. Zatím bohužel nejsou dostupné žádné rozšiřující karty s novým standardem, nicméně podle webu Expresscard.org se situace v průběhu roku zlepší.

K dalším poměrně zásadním změnám patří i podpora dvoukanálových pamětí DDR2 s frekvencí 533 nebo 400 MHz efektivně. Jejich uvedení do mobilních systémů se dalo očekávat, protože mají mnohem nižší spotřebu než klasické DDR a zároveň jsou mírně rychlejší, i když jejich hlavní výhoda tkví ve vysokých frekvencích, které se zatím u mobilních zařízení nepoužívají.

Ve všech verzích čipové sady 915 kromě verze GMS zůstává zachována také podpora klasických pamětí DDR a výběr tedy zůstane na výrobci notebooku. Nelze totiž očekávat přítomnost obou typů slotů současně v jediném zařízení.

Grafika i zvuk o krok dále

Jedním z hlavních vylepšení a přínosů je právě nová verze integrované grafické karty s názvem Intel GMA 900 (Graphic Media Accelerator). V porovnání s Intel Extreme Graphics 2, kterou známe z předchozí čipové sady 855GME, má několik zásadních technologických zlepšení. Občasní hráči počítačových her jistě ocení hardwarovou podporu DirectX 9.0, vyšší pracovní frekvence a čtyři pixelové pipeline. Intel GMA 900 neobsahuje žádnou vertex shader 2.0 jednotku, tyto funkce musí počítat procesor. Zajímavý je rovněž přístup k vykreslování, tzv. zone rendering (vykreslovaná scéna je rozdělena na jednotlivé zóny), který pracuje podobně jako třeba dlaždicové vykreslování (tile based rendering), které si možná pamatujete z karet s čipy Kyro.

Majitele kvalitních zobrazovacích zařízení potěší podpora HDTV videovýstupu a vyšší obnovovací frekvence na analogovém výstupu. Výkon stoupl i díky použití dvoukanálových pamětí DDR2. GMA 900 tak zkrátka nyní patří k nejvýkonnějším integrovaným řešením obecně (dala by se zhruba přirovnat k samostatné grafické kartě Radeon X300 SE). Škoda jen chybějícího výstupu DVI.

V multimediálních aplikacích jistě mnozí ocení i nový standard pro zvuk – Intel High Definition Audio, který umožňuje vysoce kvalitní výstup s přesností až 192 kHz/32 b. Podpora osmi kanálů je již samozřejmostí. Můžete se tedy těšit na notebooky vybavené optickými výstupy pro zapojení v systémech domácího kina. Nezanedbatelná je rovněž nižší zátěž procesoru.

Podobně jako na stolních deskách s čipovými sadami 915 a 925, tak také v noteboocích už díky Sonomě naleznete podporu rozhraní SATA pro pevné disky. Nezapomnělo se ani na technologii NCQ, s níž se zbavíte jedné z nevýhod pomalejších 2,5“ pevných disků – pomalé přístupové doby.

Významným přínosem je rovněž standardizovaný datový i napájecí konektor, a proto není problém připojit 2,5“ pevný disk do stolního počítače bez jakékoli redukce. Právě SATA s NCQ se dá považovat za vůbec nejvýznamnější přínos, protože pomalé pevné disky jsou často nejslabším článkem řetězce, což se s nižšími rychlostmi otáčení plotny v noteboocích ještě znásobuje.

Rychle a bez drátů

Při zlepšování se nezapomnělo ani na bezdrátový síťový modul, který v Sonomě nese označení Intel PRO/Wireless 2915ABG. Tato inovace patří ale spíše do kategorie kosmetických, protože z uživatelského pohledu nabízí pouze současnou podporu všech bezdrátových standardů 802.11. Lepší bezpečnosti komunikace na bezdrátových sítích by mělo být dosaženo zahrnutím Cisco Compatible Extensions.

Škoda jen, že zatím nová řešení nemají nativní podporu Bluetooth, který se stává standardem pro komunikaci s nejrůznějšími periferiemi. Snad se jí dočkáme v dalších revizích.

Klikni pro větší obrázek. Klikni pro větší obrázek.

Procesor Pentium M a bezdrátová síťová karta Intel PRO/Wireless 2915ABG

Spolu s novou čipovou sadou a bezdrátovým modulem uvedl Intel na trh i vylepšené verze procesorů Pentium M s jádrem Dothan. Ty pracují nejen na vyšší frekvenci, ale také taktu sběrnice (FSB), který vzrostl ze 400 na 533 MHz efektivně (QDR). V přímém porovnání s předchozími procesory to i při stejné frekvencí znamená přibližně 5% nárůst výkonu. Zajímavé jsou i zatím níže taktované modely z řady ULV (Ultra Low Voltage, 1,2 a 1,5 GHz), které slibují ještě nižší spotřebu a zahřívání.

Dlouhá výdrž baterií zůstala zachována i přes vyšší spotřebu nejvýše taktovaných modelů. Napomáhá tomu i tzv. Intel Display Power Saving Technology, která upravuje takty integrované grafické karty.

Celkově lze Sonomu považovat za dobrý krok vpřed bez vážnějších vedlejších efektů. Vyšší výkon, moderní technologie a zachování dobrých vlastností – tak by měla vypadat každá aktualizace platformy.

Čipová sada Frekvence
sběrnice [MHz]
Typ pamětí Integrovaná
grafika
Intel Display
Power Saving
Technology
Pouzdro – rozměry [mm], typ
Mobile Intel 915GM Express 533 DDR2-533/400, 2 kanály Ano Ano 37,5 × 40 mm, Micro FCBGA
400 DDR2-400, 1 kanál
  DDR333, 1 kanál
Mobile Intel 915GMS Express 400 DDR2-400, 1 kanál Ano Ano 27 × 27 mm, Micro FCBGA
Mobile Intel 915PM Express 533 DDR2-533/400, 2 kanály Ne Ne 37,5 × 40 mm, Micro FCBGA
400 DDR2-400, 1 kanál
  DDR333, 1 kanál
Mobile Intel 910GML Express 400 DDR2-400, 2 kanály Ano Ne 37,5 × 40 mm, Micro FCBGA
DDR2-400, 1 kanál
DDR333, 1 kanál

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 3/05.

Diskuze (11) Další článek: Zoner Software vstupuje do společnosti Explorer

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,