Jaká je situace rok po bojkotu Telecomu?

Ačkoliv se to nezdá, dnes je to na den přesně rok, kdy se davy nadšenců sešly na několika místech České republiky s jediným cílem – dokázat Telecomu, že svými poplatky ubíjí touhu českého lidu po tom „být connected“...
Bylo to všechno k něčemu dobré? Podobné věty se objevují v posledních dnech kdekoliv tisku, ovšem spíše v souvislosti s politickým převratem 17.11.1989. I dnes slavíme malé jubileum, i když je složité posoudit, zda dobré či špatné; je to přesně rok, kdy jsme na Olšanském kopečku v Praze či na Šilingrově náměstí v Brně (slovem „my“ označuji všechny, které Internet zajímá a byli u toho; tím však myslím i všechny, kteří podepsali rozsáhlou petici zabývající se zneužíváním monopolu) a jiných místech ČR dali najevo svůj nesouhlas s cenovou politikou SPT Telecomu.

Nyní po roce nastala doba, aby Telecom vynesl nové informace ohledně nových tarifů, a tím pádem osudu lidí dial-upem připojených. Co do normální telefonie, informace jsou neradostné – i když je to složitější. Měsíční paušální poplatek pro samostatnou linku se ze 135 korun zdražuje na 175; mění se ovšem cenová politika týkající se zlevněných impulsů. V současnosti je počet zlevněných (zvýhodněných) impulsů 10 (za 1,05 Kč); od nového roku však bude počet těchto impulsů pravděpodobně 15-17 – s tím rozdílem, že budou zdarma. Nemohu si nevzpomenout na počet SMS zpráv, které dává Eurotel k dobru při aktivaci této služby (za měsíční paušál), ale to jen na okraj.

Domnívám se, že zdražení poplatku za používání telefonu mají vykompenzovat nové tarify. Mimoměstská pásma (tedy II. a III.) zanikají a místo toho vzniká dělení republiky na hovory v rámci/mimo UTO. K prostudování doporučuji přiloženou tabulku. Náplastí za 40 korun měsíčně více je prodloužení volání v rámci UTO, kde k 240 sekundám přibude dalších 50, tedy celkem 290 sekund za 2,60 Kč.

Pásmo Současný tarif Od 1.1.2000
V rámci UTO ve špičce 2,60 Kč/120 sekund beze změny
V rámci UTO mimo špičku (+víkendy) 2,60 Kč /240 sekund 2,60 Kč /290 sekund
Mimo UTO ve špičce 2,60 Kč /40 sekund beze změny
Mimo UTO mimo špičku 2,60 Kč /95 sekund beze změny
Jiná situace je v rámci připravovaného tarifu Internet 2000. Ze současných tří časových pásem vzniknou čtyři různé, tím pádem bude rozdíl mezi připojením večer a v noci. Hlavní změnou je však odpadající sestavovací poplatek, místo toho se různí délka iniciačního impulsu podle časového pásma.
Časové pásmo Délka impulsu
07:00 – 17:00 1.-3. impuls - 120 sekund, každý další 180 sekund
17:00 – 19:00 1. impuls – 120 sekund; každý další 390 sekund
19:00 – 21:00 1. impuls – 290 sekund; každý další 390 sekund
21:00 – 07:00 1. impuls – 290 sekund; každý další 750 sekund
Podle těchto údajů je Internet 2000 vždy nejhůře stejný jako současný tarif. V podstatě se nemění připojení ve špičce, kde na začátku zrychlené počítání impulsů vyrovná současný spojovací poplatek. V ostatních pásmech je to vždy tak, že Internet 2000 započítá impuls o něco později než Internet 99, nicméně neexistuje taková situace, že by od určité minuty spojení byl Internet 2000 vždy výhodnější. Podstatné ale asi je to, že nikdy není dražší. Největší rozdíly jsou v novém pásmu od 19:00 do 21:00, kde je nová tarifikace po většinu času nižší, než Internet 99. V jiných intervalech je buď stejná, nebo po většinu času stejná.

S pohledem o rok dál mám pocit, že to loni v listopadu přeci jen k něčemu bylo, když porovnám Internet 2000/99 a běžné hlasové hovory. Možná je mnoho těch, kteří se na věc dívají jinak a nelze než se na to podívat tím typickým – co člověk, to názor. Toto je můj názor.

Diskuze (4) Další článek: Pravda o Napalmu aneb jak je to s Voodoo 4

Témata článku: Internet, Síť, Situace, Rámec, Boj, Tel, Současný tarif, Zdražení, Měsíční poplatek, Malé náměstí, Bojkot, Jak, Používání telefonu, Nová změnaRecenze deskovky Res Arcana: kterýžto mág v zemi zdejší je ze všech nejmocnější?

Recenze deskovky Res Arcana: kterýžto mág v zemi zdejší je ze všech nejmocnější?

Nekromant, alchymista, duelista, jasnovidka... všichni mágové z království soupeří o moc. Jen jeden z nich však může získat pomyslný titul krále mágů. S trochou štěstí a propracovanou strategií se jím můžete stát právě vy!

Kristýna Nováková
Deskové hry
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Důkaz proti nepoctivým poskytovatelům internetu. ČTÚ spouští vlastní měřič rychlosti
Lukáš Václavík
Český telekomunikační úřad (ČTÚ)Připojení k internetuInternet
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android