Jaká je kvalita webů politických stran?

Velice vlažný vztah našich předních politiků k Internetu je všeobecně znám. Podívali jsme se tedy, jak to vypadá s jejich stránkami.
Politika je nedílnou součástí života každého z nás - někoho zajímá více, jiného méně. Stejně tak je i součástí našeho života Internet, a protože v Česku nabírá toto médium stále více síly, měl by se na Internetu prezentovat každý, kdo něco znamená. Jak se na webu prezentují politické strany? Velice různorodě - navštívili jsme za vás webové stránky všech stran, které mají své zástupce v Parlamentu nebo v Senátu, a výsledky našeho malého průzkumu vám předkládáme v krátkém přehledu.

Poznámka: strany jsou v tomto přehledu řazeny podle počtu poslanců v Poslanecké sněmovně Parlamentu.

Hned na úvodní stránce vás přivítá poněkud podivně se tvářící předseda strany a současný premiér vlády Miloš Zeman. Navigace je řešena dvěma způsoby: prostřednictvím roletkového menu a hypertextových odkazů. Proti roletkovému menu nelze nic namítat, ovšem odkazy jsou nepříliš přehledně rozházené po celé stránce a zejména část obsahující ty nejdůležitější odkazy mi připadala, jako bych se na ni díval po několika panácích Becherova moku. Co jsem velice ocenil, je Obsah, ve kterém najdete v hierarchicky velmi přehledné podobě seřazené linky na všechny sekce webu Sociální demokracie. Kromě životopisů členů vedení strany tu najdete informace o všech krajských, okresních i obvodních výborech, včetně kontaktních adres a telefonů. Nechybí ani složení odborných komisí a poslaneckého i senátorského klubu. Chcete-li si připomenout, co nám ČSSD slibovala před volbami, jistě navštívíte sekci Volební program, a pokud máte zájem dozvědět se, jaké kroky ČSSD chystá dnes, pak nemůžete minout Střednědobý program nazvaný ALTERNATIVA PRO NAŠI ZEMI. Jestliže vás výše uvedené dokumenty přesvědčí o tom, že ČSSD je tou nejlepší stranou na naší politické scéně, můžete se připojit k jejím členům pomocí on-line registračního formuláře. Pouze bych si dovolil konfrontovat body uvedené nad přihláškou:

Chcete?

  • bezplatnou a kvalitní zdravotní péči
  • sociální spravedlnost pro všechny
  • bezplatné vzdělávání svých dětí
  • změnit ponižující systém vyplácení sociálních dávek
  • skoncovat s miliardovými daňovými úniky a korupcí
  • aby stát začal konečně řešit bytovou problematiku
"Pak volte lidskost proti sobectví"

Když jsem si přečetl tyto řádky, získal jsem dojem, že jsem se patrně někde ukliknul myší a dostal se na stránky politické strany, která se bohužel ještě nedostala k moci.

Z dalších částí tohoto košatého webu jmenujme snad ještě Tiskové středisko, ve kterém najdete aktuality a tiskové konference či Diskuzní fórum, kde můžete vyjádřit svůj názor k práci ČSSD.

Po grafické stránce je tento web spíše průměrný, možná by stálo za to více jej barevně sladit se stranickými barvami a používat méně fontů všemožných odstínů a velikostí. Co se týká technického provedení, lze pouze vytknout nesprávné uzavírání některých párových tagů.

Celkový dojem: dobrý

A od vládnoucí levice se přesuneme na stránky nejsilnější pravicové strany, která držela kormidlo moci v předcházejících letech. První dojem z úvodní stránky je její příliš velká délka, za kterou může fakt, že jsou zde odkazy na články od konce ledna až do současnosti. Možná by bylo lepší umístit starší články někam do archivu a úvodní stranu tak ponechat pouze aktualitám. Orientace je poměrně jednoduchá: po levé straně je obrázkové menu vedoucí k jednotlivým sekcím, prostřední část patří aktuálním informacím a po pravé straně najdete kromě roletkového menu kompletní stínovou vládu ODS a důležité dokumenty. Stejně jako na webu konkurenční ČSSD nechybí ani zde představení předsedy ODS Václava Klause, seznam členů vedení (někteří dokonce nabízejí odkaz na své webové stránky) a seznamy poslanců v poslanecké sněmovně a Senátu. Pod poněkud neprůhledným titulkem ODS a její členové najdete formulář, jehož prostřednictvím si můžete po vyplnění devíti položek objednat zaslání dalších informací nebo přihlášky do této politické strany. Nechybí ani tiskové zprávy, které se ukrývají za ikonkou ODS a média, nebo diskuzní fórum.

Po grafické stránce je web ODS na velmi dobré úrovni a podobně kladně musím zhodnotit i precizní technické provedení, které je prakticky bez chyby a odpovídá normám HTML.

Celkový dojem: velmi dobrý

Proti webovým prezentacím obou předcházejících stran vypadají stránky KSČM spíše jako chudý příbuzný. Začněme tedy kritikou - logo s třešničkami by jistě šlo lépe zakomponovat do layoutu stránky, lacině vypadá také ikonka na vyhledávač Seznam, příliš dobré není ani grafické pozadí a poměrně velké množství nejrůznějších řezů písma. Co se týká obsahu, najdete zde například Dokumenty (nejaktuálnější je ZPRAVODAJSTVÍ Z V. SJEZDU KSČM z počátku prosince loňského roku...) a Tiskové zprávy (jsou pouze dvě, přičemž nejnovější je volební program pro volby 1998 - že by od té doby KSČM mlčela?). Názory na řešení některých současných problémů v podání této strany si můžete přečíst v sekci ODBORNÉ SKUPINY - AKTUALITY – DISKUSE, a pokud byste snad nevěděli, co si přečíst v posteli před usnutím, podívejte se pod odkaz LITERATURA (takové Nové čtení Marxe v podání Miloslava Ransdorfa vám jistě přinese zajímavé sny...). Vedení strany se představuje pouze fotografiemi se jménem, datem narození a funkcemi, poslance KSČM pak najdete na samostatných stránkách www.klub-kscm.cz, které vypadají o malý kousek lépe než web "mateřské" strany.

Z grafického pohledu působí web KSČM velmi amatérsky, po technické stránce lze pak vytknout úplné ignorování alternativních textů pod obrázky a neurčování jejich velikosti.

Celkový dojem: slabý

První, co mě po zadání adresy www.kdu.cz zaujalo, bylo "vyskakující" okno s anketou dotazující se, zda se mi líbí či nelíbí nové logo 4K (dodatečně jsem zjistil, že 4K znamená 4Koalice). Na automaticky se otevírající okna Exploreru jsem přece jen zvyklý z webů poněkud jiného ražení... Jako jediné jsou tyto stránky řešeny pomocí rámů. Horní část patří logu strany a uvítací hlášce, po levé straně pak najdete devatero odkazů vedoucích například k aktualitám, informacím o čtyřkoalici či tiskovým zprávám (najdete zde všechna tisková prohlášení od roku 1997 až do současnosti). Velmi pěkně je řešen přehled osobností strany - například na stránce poslanců najdete fotografie, můžete si prohlédnout diář akcí, které toho kterého poslance čekají, poslat mu e-mail, nebo si prostudovat jeho životopis. K dispozici jsou též stranické Regionální listy a všechny důležité dokumenty, které najdete v sekci KDU včera a dnes (automaticky se nabízí otázka "a co zítra?"). Nejpřehlednější pohled na webové stránky KDU však získáte po kliknutí na nenápadný odkaz Struktura webu, kde uvidíte celý web v hierarchickém stromovém provedení.

Po grafické stránce je web KDU-ČSL velmi pěkně a přehledně provedený, zejména sympaticky jsou zvolena použitá písma, jež usnadňují orientaci v tom, co je podstatné a co méně. Z technického hlediska musím zkritizovat chybějící alternativní texty pod grafikou, a to dokonce i pod obrázky, jež fungují jako hyperlinkové odkazy. Takové nedostatky by se na tak pěkně provedeném webu přece jen neměly objevovat.

Celkový dojem: dobrý

Zajímavý je vždy první dojem a tentokrát mě nejvíce zaujala skutečnost, že veškeré odkazy v hlavním menu a některé zprávy jsou psány bez diakritiky, jiné zprávy naopak diakritická znaménka obsahují. Bylo by dobré, kdyby se webmaster rozhodl pouze pro jednu variantu, nejlépe tu s češtinou. Hned v horní části stránky si můžete stáhnout přihlášku ve formátu RTF nebo DOC, tu vyplníte a rázem se stanete členem strany. Po levé straně pak najdete hlavní menu obsahující například odkazy na usnesení Republikového výboru US, důležité dokumenty (volební a politický program a celkem zajímavý Kodex politika) nebo přehled všech okresních organizací, který je vypracován do poměrně velké a nepřehledné tabulky obsahující jména, telefonní čísla a adresy elektronické pošty. Přehled poslanců a senátorů US směřuje pouze na stránky Poslanecké sněmovny a Senátu. Přehled dárců je k dispozici pouze za rok 1998 (že by v loňském roce Unii nikdo nic nedaroval?), a pokud vás zajímá, jak Unie hospodaří s penězi daňových poplatníků, můžete se podívat na výpis z jejího účtu, který je veden u Expandia banky. Podobně jako na stránkách ostatních parlamentních stran můžete i zde vyjádřit své názory v diskuzním fóru.

Grafické provedení je spíše nevýrazné a jistě by sneslo zásah ruky profesionálního grafika. Technické provedení také není nejlepší, zejména chybějící alternativní texty a neurčené velikosti grafických prvků jsou poměrně závažným nedostatkem.

Celkový dojem: průměrný

Pod čarou: o tom, že politici mají nejen vážně míněné stránky na Internetu, svědčí například i Fan klub Vlasty Štěpové, doporučujeme k návštěvě.

Diskuze (2) Další článek: MediaPlayer 7 v betaverzi

Témata článku: Politika, Postel, Levá strana, Životopis, Zajímavé jméno, Panák, Celková velikost, Stráň, Celkový únik, Demokratická strana, Profesionální grafika, Loňská grafika, Důležitá část, Úvodní část, Jak, Str, Dojem, Horní strana, Vyskakující okno, Sociální spravedlnost, Odkaz vedoucích, Uvítací program, Dojem slabý, Komunistická strana, Daňový únik


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 109

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5