Jaká je beta Paint Shop Pro 8?

Jeden z nejoblíbenějších "amatérských" grafických editorů se brzy objeví už v osmé verzi. Které novinky přináší a stojí to vůbec za to? Vyplatí se přechod na novou verzi?

Neměl bych to dělat, ale na obě otázky si stručně a jasně odpovím hned v úvodu. Ano, stojí to za to a ano, přechod na novou verzi se bohatě vyplatí. Paint Shop Pro (dále jen PSP) verze 8 totiž přináší už v beta verzi obrovské množství novinek, které s otevřenou náručí uvítají snad všichni uživatelé předchozích verzí. Proto také ty uvozovky u slova "amatérský", protože s novou verzí PSP dokazuje, že při troše shovívavosti může být využit i v (polo)profesionální sféře.

Uživatelské prostředí

První velká změna, které si všimnete ihned po spuštění programu, je nová podoba uživatelského rozhraní. Je nyní mnohem přehlednější, u všech nástrojů naleznete jasné popisky, u více než poloviny nabídek zase ikonky. PSP 8 je barevnější a více se svým vzhledem blíží grafickému prostředí Windows XP, čímž dává jasně najevo své zaměření na domácí uživatele.

Rozvržení oken se zase o kousek přiblížilo nekorunovanému králi bitmapových editorů Adobe Photoshopu, všechny paletky jsou nyní dokovatelné, je samozřejmě možné měnit i jejich uspořádání a velikost. Zjednodušen byl také panel nástrojů, který teď obsahuje méně ikonek s vícenásobnými nabídkami. Paleta Overview nyní nabízí také základní informace o dokumentu. V paletce Materials lze zase vybírat vyjma barvy a vzorku navíc také různé textury - s nastavením tahu si můžete pohrávat třeba do aleluja.

Kompletní předělání zasáhlo paletu Layer (Vrstva), která je nyní o dost přehlednější a nabízí užitečné nové možnosti. Maska byla definitivně oddělena od vrstvy a stala se z ní samostatná skupina. Masky i vrstvy lze pak mezi skupinami velice snadno přesunovat pouze pomocí myši (drag&drop).

Nové funkce a nástroje

Je jich povícero, ale mezi ty úplně nejzajímavější patří asi Background Eraser, Perspective Correction Tool a nahrávání vlastních skriptů.

Background Eraser - vlastně prostá guma, která však maže jen pozadí (třebas u fotografií). Je to s podivem, ale tenhle nástroj funguje opravdu skvěle a lze s ním snadno a rychle vymazávat nepohodlnou oblohu, špatně umístěnou stěnu a podobně.

Perspective Correction - čili nástroj pro úpravu perspektivy. Stačí vybrat část obrázku, kterou chceme pootočit, následně pomocí čtyř záchytných bodů upravit perspektivu, kliknout na tlačítko "Apply" a je to.

Skripty - umožňují nahrávat vlastní pracovní postupy. Zbrusu nová paletka Scripts dovoluje vyrábět si vlastní malé prográmky (makra). Mimo toho, že je lze nahrávat přímo v programu máte také možnost je vlastnoručně psát pomocí jazyka C++. Tak je možné naprogramovat si v podstatě cokoliv.

Nové možnosti přináší i tvorba vlastních štětců, ze kterých se mohou stát skutečné umělecké nástroje - zejména pokud máte k dispozici tablet.

Uživatelsky velice příjemně je vyřešen nástroj pero, s jehož pomocí je možné vytvářet vlastní tvary (cesty), které lze pak nejrůzněji deformovat, otáčet či převracet.

Co mi v osmé verzi chybí, to je stále ještě nemožnost přímo v dokumentu upravovat text tak, aby byla rovnou vidět změna. Tady má zatím v úvodu zmíněný Photoshop hodně navrch.

Filtry a efekty

Obě tyto složky programu jsou oblíbené zejména mezi amatérskými uživateli grafických editorů a v osmé verzi jich zase několik přibylo. Mezi nejdůležitější patří Straighten a Mesh Warp.

Straighten - slouží k otáčení ("narovnání") obrázku. Můžete zadat buďto přímo úhel otočení, nebo jej nastavit za pomoci "otáčecí linky".

Mesh Warp - vytvoří na obrázku mřížku o daném počtu uzlů, které lze pak přemisťovat, a tak deformovat obrázek pod mřížkou.

Mezi další nové efekty patří ty určené zejména k úpravě fotografií, jako například Barrel Distortion či Fisheye Distortion.

Pohled do historie

Historie programu Paint Shop Pro se datuje až na počátek roku 1990, kdy Robert Voit, pozdější zakladatel a předseda společnosti Jasc Software, začal pracovat na nejrůznějších grafických utilitkách a zveřejňoval je na veřejně přístupných BBS. Dočkal se velmi příznivé odezvy - a to byl vlastně začátek programu Paint Shop Pro. Voit vždy dal na připomínky uživatelů, což je také důvod, proč už od roku 1998 společnost Jasc Software pravidelně vypouští veřejné betaverze svých stěžejních programů. Vlastně tak umožňuje podílet se na jejich vývoji všem svým příznivcům a "tvaruje" je přesně podle představ uživatelů. Zcela jistě je právě toto jeden z důvodů úspěchu Paint Shop Pro, a tak není divu, že Jasc hodlají v této tradici i nadále pokračovat.

Tak tedy za kolik?

Ptáte se jak je to s cenou? Finální verzi PSP 8 si můžete buďto předobjednat v krabicovém balení, potom je cena $99 (asi 3 100,- Kč), anebo si ji přímo stáhnout z internetu, pak se cena snižuje na $89 (asi 2 750,- Kč). Také je možné pořídit si pouze upgrade za cenu $49 (přibližně 1 550,- Kč). Vydání finální verze je plánováno na květen 2003.

Veřejnou betaverzi Paint Shop Pro 8 si můžete stáhnout na adrese http://www.jasc.com/pbeta/psp/. Soubor má přibližně 40 MB. Systémové požadavky: procesor Pentium, Windows 98, NT4, 2000, ME, XP, 128 MB RAM.

Diskuze (6) Další článek: Běží vám po instalaci SP1 pro Windows XP programy pomaleji?

Témata článku: Windows, Užitečný filtr, Záchytný bod, Polo, Nejrůznější tvar, Umělecký filtr, PSP, Grafický efekt, Nejzajímavější program, Gumy, Shop


Určitě si přečtěte

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku