Jak zvýšit "rychlost modemu" ve Windows 98?

Není mezi modemem a vaším počítačem ještě jedna úzká brána, která brání dosáhnout vyšší rychlosti přenosu? Nezapomeňte se přesvědčit.
Málo se ví, že rychlost, jakou přitékají data z Internetu na váš počítač, lze ovlivnit nejen modemem a tím, co je "od modemu ven" (kvalita linky, její vytíženost, úzká hrdla po cestě atd.), ale i tím, co je "od modemu dovnitř", tj. v tomto případě komunikačním portem. Komunikační porty (COM1, COM2 atd.) totiž mají rovněž nastavitelnou maximální rychlost přenosu, a pokud je ta nižší, než zvládá váš modem, pak ji samozřejmě není možné překročit. Jak zjistit tuto rychlost portu a jak ji popřípadě upravit?
  • Z menu Start - Nastavení - Ovládací panely zvolte Systém.
  • Otevřete Správce zařízení (Device manager) a "rozbalte" Porty
  • Vyberte port, ke kterému je připojený váš modem a zvolte Vlastnosti, zde záložku Nastavení portu. V roletce Bity za vteřinu pak nastavte rychlost na 115200 bps - to je největší možná rychlost pro standardní sériové porty.
Vyzkoušejte spojení přes modem - je možné, že s touto rychlostí bude port pracovat problematicky, v tom případě ji snižte. Nedá se přesně říci, jaká je skutečně maximální rychlost portu (kromě technicky maximální rychlosti, tj. 115200 bps); Windows 98 se snaží při instalaci zjistit výkonnost počítače a podle ní nastaví rychlost portu, aby nedocházelo vlivem "nestíhání" počítače ke ztrátám. Jsou ale při instalaci spíše opatrné a proto můžete rychlost ladit a zkoušet, zda systém nezvládne vyšší.

Některé základní desky nicméně zvládají vyšší rychlosti než 115200 bps, maximem je až 921600 bps; to by mělo být v manuálu u těchto desek uvedeno. Abyste nicméně tyto rychlosti zprovoznili, je potřeba při bootování spustit program, který to umožňuje (dodaný výrobce desky) a updatovat knihovnu serial.vxd, která přenosy ve vyšších rychlostech obsluhuje.

Váš názor Další článek: Lidi, proč platíte tolik?

Témata článku: Windows, Maximální rychlost, Modemy, Maximus, Port, Porta, Rychlost, Mode


Určitě si přečtěte