Jak zvýšit "rychlost modemu" ve Windows 98?

Není mezi modemem a vaším počítačem ještě jedna úzká brána, která brání dosáhnout vyšší rychlosti přenosu? Nezapomeňte se přesvědčit.
Málo se ví, že rychlost, jakou přitékají data z Internetu na váš počítač, lze ovlivnit nejen modemem a tím, co je "od modemu ven" (kvalita linky, její vytíženost, úzká hrdla po cestě atd.), ale i tím, co je "od modemu dovnitř", tj. v tomto případě komunikačním portem. Komunikační porty (COM1, COM2 atd.) totiž mají rovněž nastavitelnou maximální rychlost přenosu, a pokud je ta nižší, než zvládá váš modem, pak ji samozřejmě není možné překročit. Jak zjistit tuto rychlost portu a jak ji popřípadě upravit?
  • Z menu Start - Nastavení - Ovládací panely zvolte Systém.
  • Otevřete Správce zařízení (Device manager) a "rozbalte" Porty
  • Vyberte port, ke kterému je připojený váš modem a zvolte Vlastnosti, zde záložku Nastavení portu. V roletce Bity za vteřinu pak nastavte rychlost na 115200 bps - to je největší možná rychlost pro standardní sériové porty.
Vyzkoušejte spojení přes modem - je možné, že s touto rychlostí bude port pracovat problematicky, v tom případě ji snižte. Nedá se přesně říci, jaká je skutečně maximální rychlost portu (kromě technicky maximální rychlosti, tj. 115200 bps); Windows 98 se snaží při instalaci zjistit výkonnost počítače a podle ní nastaví rychlost portu, aby nedocházelo vlivem "nestíhání" počítače ke ztrátám. Jsou ale při instalaci spíše opatrné a proto můžete rychlost ladit a zkoušet, zda systém nezvládne vyšší.

Některé základní desky nicméně zvládají vyšší rychlosti než 115200 bps, maximem je až 921600 bps; to by mělo být v manuálu u těchto desek uvedeno. Abyste nicméně tyto rychlosti zprovoznili, je potřeba při bootování spustit program, který to umožňuje (dodaný výrobce desky) a updatovat knihovnu serial.vxd, která přenosy ve vyšších rychlostech obsluhuje.

Váš názor Další článek: Lidi, proč platíte tolik?

Témata článku: Windows, Modemy, Port, Maximální rychlost, Maximus, Porta, Rychlost, Mode

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů