Grafické karty

Jak zvýšit rozlišení her a neztratit snímkovací frekvenci. Souboj tří technologií na upsampling obrazu

Nvidia, AMD i Intel mají vlastní technologie pro zvyšování rozlišení počítačových her. K čemu jsou dobré, jak fungují a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Nvidia rozvířila vody herního průmyslu uvedením DLSS 2.0 založeném na neuronových sítích vloni na jaře. AMD vrátilo úder s velmi univerzálním FSR fungujícím i na grafikách konkurence. Teď se přidává Intel, který nejen oznámil novou sérii grafických karet (mířící do mobilního a desktopového segmentu a podporují ray tracing), ale i vlastní technologii na zvyšování rozlišení. Jmenuje se XeSS.

O co jde

Vytvořit jeden snímek hry je výpočetně náročný úkon: čím více pixelů je potřeba zobrazit, tím je složitější. Tzv. upsampling se dá považovat za zkratku, jež sníží potřebný výkon i čas pro vytvoření snímku. Ten se vypočítá tradičními způsoby do nižšího rozlišení a následně se interpoluje do požadovaného vyššího rozlišení, přičemž interpolace je výpočetně snazší než dopočítání scény rasterizací či ray tracingem, avšak může se zhoršit kvalita detailů scény.

Právě ray tracing se dá považovat za důvod, proč se zvyšování rozlišení dnes těší takové oblibě. Je totiž extrémně výpočetně náročný a snižuje snímky za sekundu klidně na zlomky oproti klasické rasterizaci stejné hry. Přitom u upsamplingu nezáleží na tom, zda zvyšuje rozlišení rasterizovaného nebo raytracovaného obrazu, je to stejně náročné.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Technologie, Internet, Intel, AMD, Grafické karty, Nvidia, Články z Computeru, TSMC, Analýza, Frekvence, Grafická karta, Rozlišení, FSR, GPU, Image Sharpening, Nvidia DLSS, Full HD, Tensor Cores, RedGamingTech, Vysoké rozlišení, Balanced, Quality, Ultra Quality, DLSSRecenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Kamery Tapo jsou zajímavé svou cenou, funkcionalitou, ale i jednoduchostí. Stejně je tomu i u modelu, který je určený pro provoz ve venkovním prostředí, aby vám mohl ohlídat třeba dům či chatu.

Antonín Trčálek
KameraBezpečnost
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení