Česká pošta | Návody

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

  • Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam.
  • Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím.
  • SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

SIPO s elektronickým dokladem zasílaným e-mailem je od října 2022 zpoplatněné pěti korunami. Není to moc, ale pokud jej využíváte minimálně, možná vás právě tohle rozhodnutí České pošty přivede k myšlence, že se už bez něj obejdete.  Jak ale SIPO zrušit?

Oživeno | Česká pošta kromě elektronického dokladu zdražuje od ledna 2022 další služby související se SIPO. Na poštovní přepážce za hotovostní platbu SIPO zaplatíte 28 Kč (dnes 25 Kč), u poštovního doručovatele 32 Kč (dnes 29 Kč). O tři koruny na 18 Kč se zdražuje platba jednorázovým příkazem nebo inkasem.

Pošta zvyšuje ceny i za své další služby:

1. Převeďte platby jinam

Prvním a nezbytným krokem ke zdárnému zrušení služby je převedení všech plateb ze SIPO jinam. V dnešní době si v internetovém bankovnictví snadno nastavíte trvalý příkaz, případně povolíte přímé inkaso. Informace o změně platebního styku hledejte vždycky u firmy, které za danou službu platíte.

Typicky jde o plyn, elektřinu nebo třeba o předplatné novin. Minimálně energetické firmy běžně poskytují vlastní online aplikace, kde způsob placení sami přímo nastavíte. Pokud v nich nemáte účet a nechcete se tím zatěžovat, hledejte informace na webu, volejte nebo pište e-maily.

Pokud bude na vaše SIPO navázána nějaká platba, tak službu nezrušíte se dvěma výjimkami. Pokud osobně navštívíte pobočku České pošty, můžete zde zrušit navázání placení poplatků za veřejnoprávní televizi a rozhlas. Pokud ale budete mít na SIPO navázanou např. elektřinu, tak se zrušením nepochodíte.

Po převedení plateb je třeba SIPO zrušit. Lze to udělat líným způsobem, nebo aktivně. Pokračujte k další části článku

Diskuze (79) Další článek: Zakázali jsme plastová brčka. A nahradili je za něco, co také škodí. Jen jinak

Témata článku: ČT Sport, PDF, Česká pošta, Televize, Předplatné, Datová schránka, Návody, Rádio, Český rozhlas, Balíkovna, Podrobný návod, Převedení, Inkaso, Pošta, Placení, Platba, SIPO, Poplatek, Rozhlas, Zrušení, Česká televize, Televize na Heureka.cz