Jak zoptimalizovat obrázky v různých formátech?

Někdy je to třeba, někdy se to stává nutností, když jsou obrázky moc „velké“, takže se za rozumnou dobu nedokážou načíst i přes telefonní linku v nejsilnějším provozu. Pak přichází ke slovu optimalizace, pomocí které můžeme u obrázků někdy i o hodně zmenšit jejich velikost. Ukážeme vám několik utilit.
Advanced GIF Optimizer

Tento program pochází z dílny Gold software a nyní vychází ve verzi 3.1. Jako vždy si zde můžete stáhnout zkušební verzi programu o velikosti cca 563 kB. Co slibuje tento program? Slibuje optimalizovat soubory s příponou GIF, a to s minimální ztrátou kvality, a dále možnost jednoduchých úprav GIFů. Mezi jeho světlé stránky patří také možnost pracovat v dávkovém režimu, ve kterém tento program zoptimalizuje všechny soubory GIF v daném adresáři, což jistě dokáže usnadnit a zpříjemnit práci, zejména pracujeme-li s mnoha soubory. Dále může program sloužit také jako jednoduchý prohlížeč této grafiky.

Klepněte pro větší obrázek

JPEG Optimizer

Většina lidí, kteří pracují s webovými stránkami a vytváří sem tam nějakou tu galerii obrázků, ví, že nejrozšířenějším formátem obrázků pro tyto účely je právě JPG nebo JPEG. Tyto obrázky ale mohou mít při vyšším rozlišení také znatelně větší objem dat, a proto se program dá použít na snížení této velikosti na minimum. Mezi jeho výhody patří možnost optimalizace pouze některých částí obrázku nebo samozřejmě celých fotografií, opět dávkové zpracování celých adresářů souborů, real-timový náhled je již samozřejmostí. Pomocí nástroje „MagiCompress“ lze optimalizovat části obrázku nebo celý obrázek pouhým klikem na „myšítku“. Na domovské stránce si můžete stáhnout shareware verzi o velikosti instalačního souboru 1,37 MB buď přes http, nebo FTP protokol. Aplikace umožňuje úsporu místa až o 50 %, ale samozřejmě ztrátu kvality si každý cení trochu jinak.

Klepněte pro větší obrázek

Image Optimizer

Nyní necháme programy specializované pro jeden program a podíváme se na něco více univerzálního. Je to tato aplikace, která je nyní k mání ve verzi 3.5. Opět jde o produkt od Xatech. Stejně jako v předchozím případě se dá stáhnout shareware verze o velikosti 1,02 MB. Program umožňuje práci s formáty obrázků GIF, JPEG, PNG, dále podporuje úpravy těchto formátů, a to nejen jednoduché, jako je např. korekce barev, světlost, vyčištění šumu, zaostřování a rozmazávání a další. Umožňuje přímý přístup k obrázkům ze scanneru nebo fotoaparátů pomocí ovladače TWAIN, i zde je možnost optimalizovat pouze některé části obrázku, což je jistě nesporná výhoda. Dále stejně jako jeho kolegové zvládá optimalizaci v dávkovém režimu, může za několik okamžiků zoptimalizovat celý adresář obrázků.

Tento nástroj podle mne patří na vrchol ve své kategorii, a to nejen pro univerzálnost formátů, ale i pro rozmanité možnosti úprav.

Klepněte pro větší obrázek

O všech výše zmíněných nástrojích si myslím, že se jedná o velice užitečné pomocníky, kteří mohou všem, kdo publikují obrázky a dbají na rychlost načítání obrázků, dostatečně pomoci s touto činností, a to i v případě, že se jedná o úplné začátečníky, protože programy mají vysoce intuitivní ovládání.

Témata článku: Software, Minimální úprava, Formát, Jednoduchý nástroj, Obrázek, Různé formáty

Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

** „Živý lék“ proti nespavosti předepisují lékaři z věhlasné Mayo Clinic ** Lidé, kteří sdílejí ložnici se psem, spí kvalitněji ** Studie však varuje: Neberte si psa do postele!

18.  9.  2017 | Jaroslav Petr | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky