Jak zoptimalizovat obrázky v různých formátech?

Někdy je to třeba, někdy se to stává nutností, když jsou obrázky moc „velké“, takže se za rozumnou dobu nedokážou načíst i přes telefonní linku v nejsilnějším provozu. Pak přichází ke slovu optimalizace, pomocí které můžeme u obrázků někdy i o hodně zmenšit jejich velikost. Ukážeme vám několik utilit.
Advanced GIF Optimizer

Tento program pochází z dílny Gold software a nyní vychází ve verzi 3.1. Jako vždy si zde můžete stáhnout zkušební verzi programu o velikosti cca 563 kB. Co slibuje tento program? Slibuje optimalizovat soubory s příponou GIF, a to s minimální ztrátou kvality, a dále možnost jednoduchých úprav GIFů. Mezi jeho světlé stránky patří také možnost pracovat v dávkovém režimu, ve kterém tento program zoptimalizuje všechny soubory GIF v daném adresáři, což jistě dokáže usnadnit a zpříjemnit práci, zejména pracujeme-li s mnoha soubory. Dále může program sloužit také jako jednoduchý prohlížeč této grafiky.

Klepněte pro větší obrázek

JPEG Optimizer

Většina lidí, kteří pracují s webovými stránkami a vytváří sem tam nějakou tu galerii obrázků, ví, že nejrozšířenějším formátem obrázků pro tyto účely je právě JPG nebo JPEG. Tyto obrázky ale mohou mít při vyšším rozlišení také znatelně větší objem dat, a proto se program dá použít na snížení této velikosti na minimum. Mezi jeho výhody patří možnost optimalizace pouze některých částí obrázku nebo samozřejmě celých fotografií, opět dávkové zpracování celých adresářů souborů, real-timový náhled je již samozřejmostí. Pomocí nástroje „MagiCompress“ lze optimalizovat části obrázku nebo celý obrázek pouhým klikem na „myšítku“. Na domovské stránce si můžete stáhnout shareware verzi o velikosti instalačního souboru 1,37 MB buď přes http, nebo FTP protokol. Aplikace umožňuje úsporu místa až o 50 %, ale samozřejmě ztrátu kvality si každý cení trochu jinak.

Klepněte pro větší obrázek

Image Optimizer

Nyní necháme programy specializované pro jeden program a podíváme se na něco více univerzálního. Je to tato aplikace, která je nyní k mání ve verzi 3.5. Opět jde o produkt od Xatech. Stejně jako v předchozím případě se dá stáhnout shareware verze o velikosti 1,02 MB. Program umožňuje práci s formáty obrázků GIF, JPEG, PNG, dále podporuje úpravy těchto formátů, a to nejen jednoduché, jako je např. korekce barev, světlost, vyčištění šumu, zaostřování a rozmazávání a další. Umožňuje přímý přístup k obrázkům ze scanneru nebo fotoaparátů pomocí ovladače TWAIN, i zde je možnost optimalizovat pouze některé části obrázku, což je jistě nesporná výhoda. Dále stejně jako jeho kolegové zvládá optimalizaci v dávkovém režimu, může za několik okamžiků zoptimalizovat celý adresář obrázků.

Tento nástroj podle mne patří na vrchol ve své kategorii, a to nejen pro univerzálnost formátů, ale i pro rozmanité možnosti úprav.

Klepněte pro větší obrázek

O všech výše zmíněných nástrojích si myslím, že se jedná o velice užitečné pomocníky, kteří mohou všem, kdo publikují obrázky a dbají na rychlost načítání obrázků, dostatečně pomoci s touto činností, a to i v případě, že se jedná o úplné začátečníky, protože programy mají vysoce intuitivní ovládání.

Témata článku: Software, Nesporná výhoda, Různé formáty, Jednoduchý nástroj, Obrázek, Formát, Minimální úprava

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 157

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje