Jak zlikvidovat šílená PFka na zdi Facebooku

Také vás obtěžují hromadná přáníčka na Facebooku, která fungují jako fotka s desítkami až stovkami označených osob? Obrana bohužel není dokonalá, ale existuje.

Jestli mě dokáže na Facebooku o Vánocích skutečně něco rozčílit, tak je to zdejší „zeď“ praskající ve švech infantilními přáníčky a osobní poštovní schránka plná upozornění na komentáře lidí, které jsem v životě neviděl, natož abych s nimi přátelil na Facebooku (pro mnohé takový malý oxymóron).

Pakliže zatím fenoménu jménem Facebook odoláváte, jen ve zkratce vysvětlím, že „zeď“ je vlastně vaše úvodní stránka, na které publikujete stavové zprávičky, fotky, nejrůznější automatizované změny profilu aj. Pokud to nezakážete, mohou na vaši zeď publikovat prakticky cokoliv i známí (velké riziko, pokud znají datum narozenin) a to dokonce i nepřímo.

Typickým příkladem je označení osoby na cizí fotce. Takovou fotku pak totiž Facebook automaticky publikuje i na vašem profilu a bez vaší autorizace, takže se ráno probudíte po prohýřené silvestrovské noci a nestačíte se divit. To se nemusí každému líbit – zvláště když svůj prostor na této službě sdílíte třeba i s nejbližší rodinou a obecně nechcete špinit své skvělé a dlouho budované renomé.

Klepněte pro větší obrázek
Zeď s vánočním přáním publikovaným formou označení hromady osob na fotografii

Stále populárnější je ještě jeden nešvar – hromadné označování lidí na nejrůznějších přáníčkách, PFkách, kartičkách, básničkách, povídkách, pohledech, dopisech, na virtuálních obrázkových dárečcích a dalším pixelovém harampádí. Pokud na této fotce někdo velmi aktivní označí všechny své přátele, aby jim „udělal radost“, a ti fotku okomentují s poděkováním, vše vám ve výchozím stavu dojde na e-mail a vy se budete divit, proč vaši fotku komentuje jakási Janiczka Joulínek Fifinková.

Klepněte pro větší obrázek
Děsivý pohled do poštovní schránky Gmailu, kam mi chodí veškeré změny na Facebooku. Je to snad něco jiného než spam? Tyto lidi povětšinou vůbec neznám a zatím ještě netuším jakou „moji fotku“ vlastně komentují. Aha, hromadné přáníčko! Nechci!

Jak „zablokovat“ označování na fotkách

Jak bojovat s přáníčky? Jde to docela těžko, Facebook vám totiž bude spíš házet klacky pod nohy. Pokud chcete zachovat soukromí, můžete buď odebrat nepoučitelné kamarády ze seznamu přátel, ručně okamžitě mazat označení osoby na podobných fotografiích anebo zakázat sdílení fotek s označením vašeho jména.

Takže jak na to? Krok za krokem

  1. Klepněte vpravo nahoře na Účet
  2. V rozbalovací nabídce vyberte Nastavení soukromí
  3. Facebook používá čtyři základní profily soukromí s přednastavenými možnostmi. Ať už zrovna používáte jakýkoliv, klepněte u něj na Upravit nastavení
  4. V sekci To, co sdílí ostatní klepněte na Upravit nastavení v řádku Fotky a videa, na kterých jsem označen
  5. V dialogu z nabídky vyberte Přizpůsobit
  6. A v dalším dialogu vyberte možnost Pouze já. Zároveň můžete nastavit, kdo fotografie s vaší osobou nesmí vidět. Škoda jen, že to nefunguje naopak a namísto blacklistu si člověk nemůže vytvořit whitelist povolených osob, který by byl mnohem užitečnější.
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení práv ke zobrazení označených fotek krok za krokem...

Tento způsob samozřejmě není ideální, protože tak zablokujete všechny fotografie, na kterých jste označeni včetně těch, které vám vůbec nevadí. Whitelist povolených osob zde prostě chybí jako sůl. Ke všemu ani tato funkce vás zcela nezachrání, nikdo totiž sice neuvidí fotky, na kterých jste označeni, ale vy stále uvidíte přeplácanou zeď plnou cizích fotek. Především zde ale chybí možnost autorizace. Ať mě klidně známí označují na fotkách, než se však takové označení zveřejní, rád bych to schválil. Přeci jen je to můj obličej a moje jméno.

Smažte se přímo z fotek

Jak se vlastně smazat z fotografie? Je to prosté. Otevřete fotku a najděte se v seznamu. V závorce za jménem objevíte velmi užitečný odkaz Odebrat označení. Je to rychlé, bezbolestné a kamarád možná pochopí, že se vám to nelíbí.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud vás někdo označí na kalendáři, přáníčku nebo jednoduše na fotografiích, kde si to nepřejete, stačí fotku otevřít, najít se v seznamu a vše uvést zase do pořádku

Facebook Purity

Zeď můžete čistit i automatizovaně pomocí skriptů pro prohlížeč. Zvládne to třeba Greasemonkey skript Facebook Purity, který umí ze zdi automaticky mazat nejrůznější svinčík – tedy nejen fotky od přátel. Doplněk prostě promaže HTML kód a nezobrazí, co nemá. Nejedná se tedy o vestavěnou funkci Facebooku, která by obsah mazala přímo na jeho serverech. Na to pozor! Pokud něco zablokujete pomocí FBP, neznamená to, že to neuvidí kamarád na svém vlastním počítači.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Facebook Purity pročistí přeplácanou zeď. Jedná se o Greasemonkey doplněk, fungovat tedy bude téměř ve všech populárních prohlížečích (Firefox, Chrome, Safari, Opera)

Co dodat? Pěkné svátky s čistou zdí a sociálními kamarády, kteří do světa neposílají obrázkový spam.

Diskuze (39) | Týden Živě 104: Co (možná) najdeme pod stromečkem

Témata článku: Facebook, Web, Sociální sítě, Soli, Fotka, Kamarád, Označení, Základní profil, Poštovní schránka, Aha, FB

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší