Jak zaznamenat vlastní sportovní výkony? Zkuste těchto 5 aplikací

Jak zaznamenat vlastní sportovní výkony? Zkuste těchto 5 aplikací

  • Chcete změřit svoji vyjížďku na kole nebo běh?
  • Specializované aplikace vám vytvoří přehledný tréninkový deník
  • Díky mnoha funkcím vás budou motivovat k lepším výkonům

Strava

Původně cyklistická aplikace se postupem času změnila v oblíbenou platformu, díky níž lze zaznamenat desítky typů aktivit – od běhu, přes plavání, lyžování, posilování až po bruslení či kitesurfing.

Kouzlo aplikace spočívá nejen v přívětivém rozhraní a povedených mobilních aplikacích, které jsou dobře optimalizovány i pro dlouhé záznamy pomocí GPS, ale i v tzv. segmentech. Uživatelé mohou kdekoliv na mapě vytvořit měřené úseky, na nichž se porovnává čas všech, kteří daným místem projedou na kole či proběhnou.

Scrn-05-19-005.png
Strava

Díky této vlastnosti je tak Strava perfektní platformou pro porovnávání výkonu napříč všemi kategoriemi. Vedle běžných hobbíků zde navíc najdete i profíky, kteří často na Stravu ukládají nejen záznamy svých tréninků, ale i závodů. A to platí i o českých cyklistech – omrknout můžete třeba profily Ondřeje Cinka, Petra Vakoče nebo aktuálního účastníka italského Gira Jana Hirta.

Strava je dostupná zdarma a v neplacené podobně by měla vyhovovat většině běžných uživatelů. Zároveň je dostupný Premium účet, který nabízí pokročilejší analýzy výkonů nebo živé sledování aktivit. Placená verze stojí 8 dolarů za měsíc či 60 dolarů ročně.

Pokračování 2 / 5

Endomondo

Mezi stálice této kategorie aplikací patří jednoznačně Endomondo. Kromě toho, že šlo o jednu z prvních aplikací, která se pro moderní smartphony objevila, si popularitu získala i díky nabídkám operátorů a výrobců telefonů, kteří ke svým produktům přidávali roční Premium účty zdarma.

Scrn-05-19-001.png
Endomondo

Endomondo rovněž jako jedna z prvních aplikací přišla s trackováním velkého množství aktivit – většina konkurence totiž zvládla pouze běh, cyklistiku nebo plavání a zbytek nedokázala interpretovat. Endomondo i díky tomu mohlo a stále může sloužit jako perfektní tréninkový zápisník, do něhož lze zanést opravdu jakoukoliv sportovní aktivitu.

Pro motivaci zde nechybí výzvy – ty se dělí na skupinové s žebříčkem (Ujeď za rok 4000 km na kole) nebo osobní, které si každý uživatel může sám vytvářet. Endomondo kromě toho může sloužit dobře i pro navigování – snadno si lze totiž trasu naplánovat předem na webu a následně ji uložit pro pozdější použití v telefonu.

Pokračování 3 / 5

Runkeeper

K dalším notoricky známým aplikacím pro záznam sportovních aktivit patří Runkeeper, který, jak název napovídá, vzniknul především pro běh. Podobně jako u konkurenčních aplikací se však jeho pole působnosti značně rozšířilo a umí tak zaznamenat i množství dalších disciplín.

Scrn-05-19-002.png
Runkeeper

Runkeeper je podobně jako další aplikace v základu zdarma, rovněž si ale můžete zaplatit za prémiový účet, který nabídne především tréninkové plány. Ty budou sestavovány každý týden v závislosti na aktuální kondici a výkonosti. Premium účet rovněž nabízí podrobnější analytické náhledy na zlepšování výkonů a nechybí ani podrobnější porovnání výkonů s dalšími uživateli.

Užitečnou prémiovou funkcí je také živé sledování aktivit, kdy lze odkaz na právě probíhající aktivitu nasdílet a určení lidé nebo kdokoliv může sledovat všechny dostupné údaje – vzdálenost, rychlost, ale třeba také srdeční tep nebo výkon ve wattech v případě cyklistiky. Prémiový účet stojí 10 dolarů za měsíc nebo 40 dolarů za rok.

Pokračování 4 / 5

Superlife

Do našeho výběru jsme zařadili i českého zástupce – Superlife. Aplikace dostupná pro iOS a Android umí zaznamenávat běh, cyklistiku, chůzi, bruslení, běh na lyžích, sjezdové lyžování, in-line bruslení a jízdu na koloběžce. Neporadí si tak například s plaváním nebo aktivitou jako je posilování – všechny další disciplíny jsou totiž zahrnuty do kategorie Ostatní.

Scrn-05-19-003.png
Superlife

Uživatelé jsou motivováni prostřednictvím výzev podobně jako v Endomondu a také se mohou organizovat do samostatných klubů. V rámci nich opět mohou soupeřit, porovnávat svoje výsledky, sledovat statistiky nebo vytvářet klubové výzvy.

Zajímavostí je také žebříček, který je zde sestavován pro všechny registrované uživatele a všechny podporované sporty. Za výkony jsou uživatelé bodově ohodnocováni a výkony jsou následně seřazeny do celkového žebříčku. Jednoduše tak lze zjistit, jak si stojíte ve srovnání se všemi uživateli Superlife.

Pokračování 5 / 5

Sports Tracker

Sportovní aktivity jsme mohli zaznamenávat i před příchodem moderních smartphonů s Androidem a iOS. Na Symbianu nebo Windows Mobile se k tomu hodil především Sports Tracker, který tak patří k vůbec nestarším aplikacím tohoto typu.

Scrn-05-19-004.png
Sports Tracker

Aplikace si opět poradí se záznamem mnoha aktivit – od těch běžných jako je běh a cyklistika až po florbal, americký fotbal nebo softbal. Podobně jako v Endomondu nebo Stravě zde najdeme jednoduché plánování tras, které lze jednoduše z webu přenést do mobilní aplikace a následně se nechat přímo Sports Trackerem navigovat.

Hodit se bude také při objevování nových tras v okolí, které zde mohou ostatní uživatelé sdílet. Stačí si tak vyfiltrovat například oblast dovolené a prohlédnout si možné výlety v okolí. Aplikace je dostupná pro Android a iOS, přičemž kompletní platforma je zcela zdarma – nic jako Premium účet zde nenajdete.

Určitě si přečtěte

Články odjinud