Jak zavést co nejrychlejší otevírání souborů pomocí Poznámkového bloku?

Žádný objev Ameriky, řeknou si profíci. Ale nám všem ostatním to usnadní hodně času a honění myši po obrazovce.
Poznámkový blok (Notepad.exe) využívá ráda spousta pokročilejších uživatelů a zejména programátorů k tomu, aby v něm mohli co nejrychleji otevřít jakýkoli dokument textového typu – tedy nejen soubory s příponou .txt, které jsou pro otevírání v Poznámkovém bloku asociovány, ale i jakékoli jiné soubory s nestandardními příponami či dokonce bez jakékoli přípony. Při poklepání na tyto „neasociované“ soubory se ovšem neotevře Poznámkový blok, ale panel „Otevřít v programu“, který nabíhá docela pomalu a ve kterém je nutno Poznámkový blok najít, což opět trvá chvíli - navíc nám panel vnucuje registraci tohoto typu souboru pro Poznámkový blok („K otevírání tohoto typu souboru vždy použít tento program“), což obvykle nebývá chtěné a navíc ani korektní. A konečně, těžko tímto způsobem otevřete soubor, jehož rozšíření je již asociováno v jiném programu, v Poznámkovém bloku.

Windows 98 ale nabízejí zajímavý trik k otevírání naprosto jakéhokoli souboru (i binárního, pokud po tom toužíte) v Poznámkovém bloku, a to pomocí kontextového menu a příkazu Odeslat. Pokud vytvoříte v tomto menu (Odeslat) zástupce na Poznámkový blok, pak můžete jakýkoli soubor vyhovující svou velikostí otevřít v Poznámkového bloku „na tři kliknutí“. Postupujte následovně:

  • Otevřete složku \Windows\SendTo (platí i v české verzi Windows 98)
  • Ukažte do této složky, klepněte na pravé tlačítko myši, z kontextového menu zadejte Nový – Zástupce.
  • Do řádku napište „Notepad.exe“, klepněte na Další, klepněte na Dokončit.
Nyní můžete na jakýkoli soubor ve složce či na ploše ukázat pravým tlačítkem myši, zadat Odeslat – Notepad.exe, a spustí se Poznámkový blok a otevře tento soubor.

Poznámka: Poznámkový blok neotevře soubor větší než 64 kB. Pokud chcete otevírat tyto soubory v „neutrálním“ textovém editoru, použijte WordPad. I na WordPad můžete použít úplně stejný postup jako je popsaný výše, akorát místo bodu 3 do řádku napište „Wordpad.exe“.

Diskuze (1) Další článek: Provozuji více tiskáren na jednom serveru a potřebuji změnit umístění tiskových souborů pouze pro jednu z nich

Témata článku: Windows, Otevírání, Blok


Určitě si přečtěte

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku