Možná se vám to také stalo. Zaklapnete svůj notebook s Windows, ten se uspí, dáte ho do batohu, a doma jej z batohu vytahujete běžící a přehřátý. Případně nabitý notebook druhý den vytažený z batohu ani nejde zapnout, protože je vybitý.
Je nutné změnit akci při zavření víka displeje.
Toto nastavení ale už není dostupné z klasického nastavení Windows 11. Je jen ve starším rozhraní Ovládacích panelů, kam tradičním klikáním vede zbytečně dlouhá cesta. Takže:
1. v nabídce Start napište zavře a rovnou se vám nabídne „Změnit akci prováděnou při zavření krytu“. Celá cesta k dialogu je Ovládací panely ⇾ Hardware a zvuk ⇾ Možnosti napájení ⇾ Nastavení systému.
2. Tady v dialogu nastavte Režim hibernace při zavření víka a napájení ze sítě. Případně to samé i pro stisk vypínače.
Nemusíte to měnit pro akce při napájení z baterie, ty samovolným zapínáním netrpí. A to je vše. S tímto nastavením se mi přes více než rok nestalo, aby se mi notebook v batohu sám probudil nebo vybil.
Proč se tak děje?
Microsoft ve Windows 11 zavedl režim Modern (Connected) Standby, kterým se chtěl přiblížit uživatelskému zážitku z mobilních telefonů. Notebook se i v uspaném stavu dokáže probouzet, připojovat k internetu a kontrolovat třeba aktualizace nebo došlá upozornění. Smysl to má třeba u pracovních notebooků zaklapnutých přes noc v dokovací stanici.
Microsoft nechtěl, aby se probouzely notebooky jedoucí na baterii, takže při uspání nastaví režim podle aktuálního stavu připojeného napájení. Když zaklapnete notebook s připojeným napájením, bude se probouzet. Když na baterku, probouzet se nebude.
Bohužel Windows se neumí těsně po probuzení podívat, jestli náhodou počítač nejede jen na baterku a znovu se případně uspat. Musíme to tedy suplovat náhradou uspání za hibernaci.
Jaký je rozdíl mezi spánkem a hibernací?
Z pohledu běžného uživatele se oba režimy chovají stejně. Hibernaci jen trvá probuzení o pár sekund déle. Spánek totiž drží aktuální stav počítače v napájené paměti, jsou vypnuté jen nedůležité části počítače a ten ve střehu čeká, až otevřete víko nebo klepnete do klávesnice.
Režim spánku tak spotřebovává energii, ale není to nějak zásadní žrout. Pokud vše funguje správně, výrazné samovybíjení počítače nevnímáte.
Režim hibernace uloží veškerý stav počítače včetně obsahu paměti do souboru na pevný disk a zcela vypne počítač. Nespotřebovává se tedy potom žádná energie a notebook vydrží libovolně dlouho.
Po zapnutí počítač znovu načte svůj stav z uloženého souboru a objevíte se přesně tam, kde jste přestali, tedy se všemi otevřenými aplikacemi a rozpracovanými dokumenty. Protože hibernace musí načíst stav počítače z disku, je start pomalejší. Díky dnešním rychlým SSD jde ale jen o pár sekund, byť probuzení z režimu spánku je prakticky okamžité.
Jde to i bez změny v nastavení
V nastavení nic měnit nemusíte, když změníte způsob, jak odcházíte s notebookem. Když nejprve odpojíte napájení a až pak notebook zaklapnete, bude vše v pořádku. Mnozí už to ale mají jako svalovou paměť, kdy kabely odpojují až ze zaklapnutého notebooku, takže změna v nastavení to jistí.