Jak zabezpečila IBM olympijské hry?

Firma IBM byla jedna z těch, která technicky zabezpečovala letošní Letní olympijské hry v australském městě Sydney. Jak již bývá zvykem, padlo zde několik rekordů neolympijských, a to na poli výpočetní techniky.
Firma IBM byla jedna z těch, která technicky zabezpečovala letošní Letní olympijské hry v australském městě Sydney. Jak již bývá zvykem, padlo zde několik rekordů neolympijských, a to na poli výpočetní techniky.

Největší rekordy stejně jako při minulých olympijských hrách padly na internetu. Hlavní webová stránka se nacházela na adrese www.olympics.com a byla to zároveň jediná stránka. Celkově bylo navštíveno 230 milionů stránek, přičemž množství uživatelů bylo 8,7 milionů. Jejich počet se měřil podle počtu unikátních IP adres. Celkový počet přístupů se vyšplhal na neuvěřitelný počet 11,3 miliardy. To předčilo všechna očekávání, protože to je nárůst o 1700 procent v porovnání s Naganem v roce 1998! Tehdy bylo "jen" 634 milionů přístupů. Tento údaj porovnejte s největším počtem přístupů za jediný denv Sydney, kdy 26. září dosáhl počtu 874,6 milionu přístupů. Největší počet přístupů byl ve středu 27. září východoaustralského času, kdy v 15:19 bylo 1,2 milionu přístupů za jedinou minutu! V tu dobu probíhalo utkání Japonsko versus Korea (baseball - bojovalo se o bronz) a tenisové finále U.S.A. versus Rusko.

Kdo nejčastěji navštěvoval olympijské stránky?

země procento
U.S.A. 38
Austrálie 17
Kanada 7
Velká Británie 5
Japonsko 3
Německo 2
Itálie 2
Čína 2
Francie 2

Výpočetní technika IBM na LOH2000 v Sydney

stroj počet
IBM S/390 3
servery IBM RS/6000PC a RS/6000SP 50
servery IBM Netfinty 540
IBM PC počítače stolní/přenosné 7300
délka LAN rozvodů 10 km
LAN přepínače 815

Živě komentuje: Firma IBM nezabezpečuje olympijské hry poprvé. Vše začalo v roce 1960, kdy se na olympijských hrách v Římě poprvé používalo elektronického zpracování dat. Počítačem byl IBM 305 RAMAC, pracující s děrnými štítky. O čtyři roky později v Innsburcku (zimní) a Tokiu (letní) se poprvé zpracovávaly výsledky pomocí online terminálů s tím, že každý mohl samostatně tisknout. Zimní olympiáda používala počítač IBM 1401, kdežto letní používala již počítač IBM 1410. O další čtyři roky (tedy v roce 1968) se zimní olympijské hry konaly ve městě Grenoble. Zde byly poprvé přenášeny výsledky pro televizní a rozhlasové komentátory do obrazu nasnímaného kamerami na displejích IBM. Centrální počítač IBM S/360 byl propojen s dalšími čtyřiceti dalšími počítači a dohromady umožňovaly přenášení informací světovým tiskovým agenturám.

Letní olympijské hry v Montrealu v roce 1976 by se mohly nazvat zlomovými. Poprvé byl nasazen program zabezpečující akreditaci novinářů. Podobný program byl použit i v roce 1980 v Moskvě, kdy se na 250 terminálech zobrazovaly výsledky.Centrální počítač IBM System/370 model 148 byl obdobně jako v Grenoble propojen se zpravodajskými agenturami. Kuriózní na tom je fakt, že zde pracovala i ruská (totiž pardon – sovětská) kopie počítače IBM S/360. O další čtyři roky později (1984) na zimních hrách v Sarajevu byl poprvé použit systém elektronické pošty. Letní olympijské hry v Los Angeles byly svědkem prvního nasazení počítačů IBM PC.

Před čtyřmi roky byly olympijské hry v Atlantě technikou IBM přímo přeplněny. Kromě výpočetní techniky (v tabulce) byly firmou IBM nasazeny i televizory, pagery a další technika.

stroj počet
S/390 Enterprise Mainframe 4
AS/400 Advanced Server přes 80
IBM PC počítače stolní/přenosné přes 7000
laserové tiskárny kolem 1000
počet LAN sítí Token Ring 250

Partnerství firmy IBM a Mezinárodního olympijského týmu končí 31. prosince roku 2000.

Diskuze (5) Další článek: Hackeři nás umí ovládnout

Témata článku: IBM, Hry, Olympijské hry, I/O, Hra, Tiskárny štítků, Jediná stránka, Montreal, Token, Zimní olympiáda, Pager, Sydney, Atlanta, Grenobl, Token Ring, Baseball

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů