Prohlížeče | Windows 10 | Edge

Jak z Windows 10 odinstalovat nový Edge? Je to komplikované, ale jde to

V lednu tohoto roku uvolnil Microsoft novou verzi svého webového prohlížeče Edge. Vzdal se přitom vlastního enginu ve prospěch jádra Chromium, jež pohání například Chrome či Operu. Po úvodní dobrovolné fázi začal uživatelům instalovat novou verzi Edge prostřednictvím Windows Update.

Jak se dočtete na stránkách oficiální nápovědy: „Nová verze aplikace Edge je součástí aktualizace systému Windows, takže možnost odinstalace nebo používání starší verze aplikace již nebude k dispozici.“ Server Windows Report řešil otázku, jak se případně nového Edge zbavit.

Nový Edge jako povinná výbava

Důvodem k rozhodnutí instalovat nový Edge byla snaha zajistit, aby všichni uživatelé Windows měli nejnovější prohlížeč s řadou vylepšení v oblasti výkonu, soukromí, zabezpečení, produktivity a podpory. Nová verze aplikace poskytuje plnou kontrolu nad importováním osobních údajů ze starší verze.

Proč Microsoft tlačí nový prohlížeč takřka za každou cenu? Vysvětlení je relativně jednoduché: do jeho vývoje investoval hodně času a lidských zdrojů. Aktuální Edge také nabízí řadu nových funkcí pro podnikové nasazení.

Rozhodnutí instalovat uživatelům novou verzi bez možnosti návratu k té původní vyvolalo silnou odezvu. Například na diskuzním fóru Reddit začala vznikat petice za možnost odinstalace nového Edge z Windows 10. V rámci vlákna se objevil i tip, jak se nové verze prohlížeče zbavit.

Jak odinstalovat nový Edge?

  1. Otevřete nabídku Start a vyhledejte v ní Příkazový řádek.
  2. Klepněte na jeho ikonu pravým tlačítkem myši a zvolte Spustit jako správce.
  3. V následujícím dialogu povolte aplikaci provádění změn stiskem tlačítka Ano.
  4. Zadejte příkaz cd "C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge\Application\83.0.478.58\Installer" a potvrďte Enter.
  5. Následně zadejte příkaz setup.exe --uninstall --system-level --verbose-logging --force-uninstall a potvrďte Enter.

Poznámka: 83.0.478.58 je verze Edge. Pomocí Průzkumníka Windows nejprve zjistěte ve složce C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge\Application\, jakou verzi Edge máte nainstalovanou a tento parametr v případě potřeby změňte. Například na redakčním notebooku se jednalo o složku 84.0.522.52.

Diskuze (21) Další článek: Zařízení, které mělo původně sestavovat jídelníček, dokáže během 90 minut detekovat COVID-19

Témata článku: Microsoft, Windows, Prohlížeče, Windows 10, Chrome, Edge, Windows Update, Reddit, Nová verze, Nový prohlížeč, Uživatelé, Program Files, Windows Report, Průzkumník Windows, Jak, Verze, Enter, Aplikace

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu