Jak Yahoo hledá na desktopu?

Po betatestech uvolnilo Yahoo před několika dny finální verzi svého desktopového vyhledávače Yahoo Desktop Search. Už prvotní verze naznačily, že Google i Microsoft budou mít zdatnou konkurenci. Jak vypadá finální verze si můžete přečíst v této recenzi.
Jak Yahoo hledá na desktopu?

Instalace

Související odkazy

Slovník
desktop
indexing
PDF
toolbar

Základní instalační soubor má 5,3 MB a získáte ho na oficiálních stránkách, stáhnout si můžete i rozšiřující balíček s podporou dalších formátů souborů. Ten má další 4 MB. Samotná instalace je celkem standardní a kromě obligátního odsouhlasení licence je vám také nabídnuta možnost anonymního zasílání statistických dat či údajích o pádu aplikace. Tato možnost je standardně předvolena, takže pokud při instalacích příliš nečtete a pouze klikáte na "Next", buďte raději opatrní. V dalším kroku instalace je vám totiž mimo jiné nabídnuta možnost nainstalovat též Yahoo Toolbar, nastavit Yahoo jako domovskou stránku a defaultní vyhledávač. I tyto volby jsou standardně zaškrtnuty. Poté již proběhne samotná instalace, trochu nezvykle bez obvyklého ukazatele průběhu a ihned poté je program spuštěn a usídlí se v systémové liště.

Poté můžete doinstalovat zmiňovaný rozšiřující balíček pro podporu dalších formátů souborů. Poté bude YDS automaticky restartován a opět se chopí práce. Toto je dobré udělat hned po instalaci samotného programu, protože musí dojít k opětovnému vytvoření některých indexů.

Nastavení programu

Po instalaci je rozumné provést nastavení programu. V tomto případě se klíčové volby týkají nastavení indexace, jinak lze nastavit několik málo vizuálních záležitostí a klávesových zkratek. Položka Indexing je rozdělena na čtyři základní oblasti - Yahoo, Files, Email a Contacts.

Klepněte pro větší obrázek

Okno nastavení programu

Položka Yahoo se týká nastavení indexování programu Yahoo Messenger a přidruženého Address Booku. Pokud tuto IM službu od Yahoo nepoužíváte, můžete tato nastavení klidně ignorovat.

Druhá položka Files je už daleko zajímavější a týká se pochopitelně indexace souborů. Tlačítkem zde můžete manuálně spustit okamžitou indexaci. Nastavit lze detailně i interval automatického indexování každých několik minut či denně ve stanovenou dobu. Samozřejmě se zde dá indexování souborů i úplně vypnout.

Kromě těchto základních parametrů lze velmi přesně určit, které typy souborů mají být zahrnuty do indexu a také to, co všechno má být indexováno, tedy zda kompletní záznam včetně obsahu souboru nebo například jen název souboru a datum. Lze také přesně určit, kterých složek na disku se má indexování týkat a konečně lze omezit maximální velikost indexového souboru.

Klepněte pro větší obrázek

Výběr složek a typů souborů

Další záložka nastavení se týká e-mailů. Základní volbou je to, zda mají být v indexu uloženy kopie zpráv. To zrychlí celkovou práci při vyhledávání a prohlížení náhledů, ale samozřejmě zvětší výsledný indexový soubor.

Třetí nastavení se týkají jednotlivých e-mailových klientů. Podporovány jsou Outlook, Outlook Express a klienti Mozilly jako třeba Thunderbird. U každého lze opět spustit manuálně indexování, nastavit časové intervaly nebo konkrétně omezit složky, kterých se má indexování týkat.

Poslední sekce nastavení má název Contacts a umožňuje nastavit opět zmiňované parametry indexování například pro kontakty Outlooku a dalších programů.

Zbývá nastavit poslední důležitou věc a to je globální chování indexovacího engine. Nastavit se dá umístění indexu a také za jakých podmínek bude engine spouštět prohledávání disku a to ve třech úrovních priority od té nejagresivnější, kdy je hledáno bez ohledu na práci uživatele a nebo té nejméně náročné, kdy počítač čeká na vaši neaktivitu. Vše je vidět na prvním obrázku.

Práce s programem

Samotné vyhledávání je pak již snadné. Poklepáním na ikonku v systémové liště zobrazíme hlavní okno programu, které je rozděleno na záložky podle kategorií prohledávaného obsahu a nebo lze prohledávat kompletní index. Vyhledávání pak funguje postupným psaním hledaného textu do vyhledávacího pole, přičemž jsou okamžitě v reálném čase vyfiltrovány a zobrazeny v seznamu odpovídající soubory.

Klepněte pro větší obrázek

Vyhledávání v e-mailech

V pravé části okna pak vidíte náhled příslušného dokumentu, poklepáním na dokument jej spustíte, můžete dokument vytisknout či prostě přejít do jeho složky. V programu je také integrována technologie LiveWords. Zjednodušeně řečeno, zvolené slovo ve vašem dokumentu může být ihned vyhledáno na Internetu.

Mezi podporovanými formáty souborů jsou jednak dokumenty Microsoft Office, dále e-mailové zprávy, soubory PDF, hudba, obrázky nebo IM zprávy či archivy ZIP. Zmíněný rozšiřující balík pak obsahuje více než 300 rozličných formátů.

Závěrečné hodnocení

Pokud používáte některý z desktopových vyhledávačů, Yahoo Desktop Search může být velmi zajímavou volbou. Má vynikající podporu formátů a celkem pokročilé možnosti nastavení samotného indexování. Ovládá se poměrně dobře, má jednoduché rozhraní. Program je tedy nejen v pohodě srovnatelný například s aplikacemi Google nebo Microsoftu, ale v mnohém je i překonává.

Diskuze (22) | Vyšla nová verze prohlížeče Maxthon

Témata článku: Microsoft, Google, Yahoo, Opětovné vytvoření, Základní možnost, Google Toolbar, Základní nastavení, Vizuální kontakt, Zvolená složka, Program Files, Základní program, Index, Yahoo Mail

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší