Sociální sítě | Instagram

Jak vznikal Instagram papeže Františka: Spoluzakladatel sítě musel osobně do Vatikánu

Když se v roce 2016 objevil na Instagramu profil papeže Františka, všichni lidé předpokládali, že mu ho založil jeho mediální tým. Skutečnost ale byla dost jiná. Byl to složitý proces plný vyjednávání, na jehož konci si ho založil sám papež společně se spoluzakladatelem firmy Kevinem Systromem. 

Systrom, který již dnes v Instagramu nefiguruje, se o vzniku profilu papeže rozpovídal pro stránku The Cut. Začal tím, že byť založení nového účtu na Instagramu obvykle trvá tři minuty, on kvůli tomu musel osobně dvakrát do Vatikánu. 

Poprvé s prezentací myšlenky, proč by vůbec papež měl profil na Instagramu chtít. Podle Systroma si hlava katolické církve nebyla jistá a relativně dlouho se rozmýšlela. „Můj tým se na to bude muset podívat, ale není to na nich, protože každý má nějakého šéfa. I já mám svého šéfa,“ řekl údajně s úsměvem papež, naznačujíce, že si o kroku bude muset popovídat s Bohem. 

Zda si skutečně popovídal, se asi nikdy nedozvíme, nicméně nakonec Systrom dostal od Vatikánu zelenou k vytvoření profilu. Tým kolem papeže vyhodnotil, že v dnešní době je Instagram skutečně vhodné místo, kde oslovovat věřící. 

„Zavolali mi a požádali mě, jestli ten profil můžu vytvořit. Tak jsem jim řekl, že to zvládnou sami, stačí vyplnit registrační formulář, pár kliknutí,“ vyprávěl spoluzakladatel sítě. Po telefonu se ale nepodařilo dohodnout všechny detaily, takže nakonec stejně Systrom letěl znovu do Vatikánu.

Tam celý profil nastavil. Když už ovšem byl na místě, rozhodli se všichni, že by bylo vhodné, kdyby poslední kliknutí udělal sám papež a registraci si dokončil osobně. To se také nakonec stalo. „Byl to příjemný zážitek, papež byl během celého procesu neuvěřitelně přátelský a bral to s pokorou. Měli jsme iPad, na kterém se vše udělalo,“ vzpomínal Systrom. 

Profil papeže Františka od té doby nasbíral přes 6,3 milionů sledujících a vyprodukoval téměř 800 příspěvků. Ty jsou vždy napsány v několika světových jazycích. Pokud patříte mezi fanoušky stránky, můžete ji teď sledovat s vědomím, že papež se na jejím vzniku osobně podílel.

Váš názor Další článek: US Army vyvíjí univerzální robotický mozek pro všechny typy vozidel

Témata článku: Sociální sítě, Instagram, iPad, síť, Náboženství, Katolická církev, Spoluzakladatel, Bůh, Systroma, František, Kliknutí, Vatikán, The Cut, Systrom, Spol


Určitě si přečtěte

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 64

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 117

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky