Dezinformace

Jak vznikají dezinformace. Demagog.cz popsal vznik hoaxu o Zelenském – video je pravé, nadávky patřily Zemanovi

  • Demagog.cz rozkryl šíření hoaxu o Zelenském v Praze
  • Popisuje, jak s anonymními účty spojil šéfa Sputniku
  • Zmanipulované video na TikToku mělo přes 2,6 mil. shlédnutí

Česká ověřovna fakticity Demagog v úterý podrobně popsala a doložila, jak šéfredaktor tuzemského Sputniku skrze anonymní účty na sociálních sítích šířil zmanipulované video z červencové návštěvy ukrajinského prezidenta Zelenského v Praze. Ukazuje také, že rozkrývání hoaxů je zdlouhavá detektivní práce. Krátké video zachycuje Zelenského, jak přijíždí na Pražský hrad.

Podle zvukové stopy ho lidé údajně vypískali a skandovali „hanba“. Důvěryhodnost videa zvyšuje logo televizní stanice CNN Prima News. Záběry televize odvysílala a nesouhlasný pískot ani skandování v nich nezazněly. Demagog zjistil, že zvuková stopa v upraveném videu pochází ze záznamu dění na Albertově dne 17. listopadu 2014, kdy dav pískal a pokřikoval na tehdejšího prezidenta Zemana.

 

Video je pravé, nadávky patřily Zemanovi

 

Než bylo video kteroukoli sociální sítí označeno za zmanipulované, nasbíralo přes 2,6 milionu shlédnutí. Demagog spolupracuje s Facebookem, takže dokázal jeho dosah snížit. TikTok a Telegram, kde se video šířilo také, ovšem v Česku ověřovací spolupráci s jakoukoli institucí nemají.

Zmanipulované video se začalo šířit 10. července po Telegramu a TikToku, odkud prosáklo do dalších sociálních sítí. Samotná česká verze ruského dezinformačního webu Sputnik byla v Česku po začátku plošné ruské invaze na Ukrajinu zablokována. Přesunula se na Telegram, který později její účet zablokoval. Šéfredaktorovi Sputniku to nezabránilo v šíření obsahu.

Sputnik je zablokován, vznikají nové kanály

Detailní rozbor si přečtěte na webu Demagoga. Jako první video s pískajícím davem zveřejnil telegramový účet Alexej (@wienurowsky). Jeho aktivita se silně soustředí na kanály Maršál Malinovskij a neČT24, byť přispívá i do dalších. Od března 2022 se na ně ve stovkách případů odkázal s výzvou ke sledování. Demagog to počty takových příspěvků zjistil použitím programu od Gerulata Technologies.

Oba zmíněné kanály se soustředí na ruskou válku a na dění v Česku, přičemž v minulosti několikrát sdílely prokazatelně zmanipulovaný obsah. Český Sputnik platí za pobočku ruské zpravodajské agentury Rossija segodňa, před deseti roky ji zřídil Vladimir Putin. Letos v únoru organizaci kvůli šíření ruské propagandy sankcionovala Kanada.

Sputnik v březnu upozornil na vznik telegramového kanálu neČT24, když byl jeho oficiální kanál zablokován. Kanál neČT24pak zveřejnil příspěvek, v němž vyzývá ke sledování kanálu Maršál Malinovskij a označuje ho za svůj záložní. Oba tyto kanály vznikly 15. a 16. března 2022. Od té doby je současně aktivní již zmíněný účet Alexej, když zahájil sdílení mnoha příspěvků z neČT24 do skupiny Přátelé Ruska.

Spojení šéfa Sputniku s novými kanály

Alexej příspěvky z kanálu sdílel velice rychle, jednou dokonce 15 sekund po zveřejnění v neČT24. Demagog se dovtípil, že Alexej nebude jen fanoušek kanálu. Jméno Wienurowsky spojené s účtem Alexeje není obvyklé a pracovní tým ověřovacího projektu narazil dva účty, které příjmení používají:

  • Ivan Wienurowsky (@alexsarychev) je účet na Pinterestu a jako profilovou fotografii používal Večerníčka. Lze ho proto spojit s Českem.
  • Ivan Wienurowsky je také anonymní profil na Facebooku, který dříve v komentářích sdílel příspěvky Sputniku a později webu neČT24, který je oproti telegramovému kanálu pojmenovaný jako 42TČen. Některé příspěvky napsal v češtině, jiné v ruštině.
demagog sef sputniku 2.png
Saryčev je šéfredaktor Sputniku

Na řadu příspěvků od Wienurowskyho na Facebooku reagovala jedna uživatelka. Na základě jejích sociálních sítích Demagog odhalil, že se nacházela na stejných místech a ve stejných časech jako Wienurowsky. Pak použil nástroj na rozpoznávání tváře. Na některých fotkách se s uživatelkou vyskytuje Alexej Saryčev, který je na českém Sputniku označený za šéfredaktora. To odpovídá také uživatelskému jménu Wienurowskyho na Pinterestu.

Spletité cesty k šíření manipulace

Tak Demagog spojil telegramový účet Alexej s šéfredaktorem Sputniku bez ohledu na to, jestli je jméno Saryčev pravé, nebo jde o pseudonym. Potvrzuje to též příspěvek bývalého slovenského ministra spravedlnosti Harabina, který v lednu 2022 sdílel zprávu od Saryčeva. Odkazuje v ní na český web Sputnik a tehdy fungující telegramový kanál @sputnikcesko.

demagog sef sputniku.png
Demagog ukazuje, jak se sdílelo zmanipulované video

Saryčev o kanále píše jako o „našem“. S účtem na TikToku, který zmanipulované video se Zelenským sdílel také, šéfredaktora Demagog zase spojil i díky použití žabáka Pepea. Ke svému jménu obrázek připojuje jak účet Alexeje ne Telegramu, tak účet pepekárna na TikToku. Na obou účtech se pak ve stejný den objevilo stejné zmanipulované video o délce 12 sekund pouze s tím rozdílem, že tiktoková varianta je uzpůsobená zobrazení na výšku.

Přesnou hodinu zveřejnění na TikToku nelze zjistit, protože síť uvádí pouze data publikování. Podle jiných příspěvků, které následně obsah sdílely, je zřejmé, že rozestup mezi publikací videa Alexejem a pepekárnou byl nejvýše v řádu hodin. Právě na TikToku hoax nasbíral přes 2,6 milionu shlédnutí.

Tolik ve zkratce k detektivní práci projektu Demagog. Ukazují, že blokování různých zdrojů je hra na kočku a myš.

Zdrojová videa

Podívejme se na tři videa, která jsme pro větší komfort spojili do jednoho. Jako první si ukážeme zmanipulované video, které implikuje, že dva Zelenského vypískal. Šířilo se mj. na Facebooku.

Následuje úryvek z vysílání CNN Prima News. Delší část záznamu ze živého vysílání televize sama umístila na svůj kanál na YouTubu, kde na něj můžete podívat. Inkriminovaná pasáž se nachází v čase 1:53–2:06. Vystřihli jsme ji a vložili jako druhý segment. Je patrné, že dav nepíská a návštěvu prezidenta komentuje komentátor.

Ve třetí části se podíváme na video, ze kterého pochází zvuková stopa použitá pro hoax o Zelenském. Je to záznam z dění na Albertově. Samotné pískání by se rozklíčovávalo obtížně, nicméně ve druhé části slyšíme slova moderátorky: „Naši vzácní hosté právě obdrželi od studentů pěti pražských vysokých škol klíče“.

Do jednoho videa jsme slepili zmanipulované video, původní vysílání ze CNN Prima News a dav pískající na Zemana:

Její slova částečně zanikají v davu, jsou ale slyšitelná a slyšíme je také ve zmanipulovaném videu. Slova moderátorky o klíčích je slyšet lépe na jiném záznamu, který z akce pochází, jak si všiml Demagog.

Zdroje: Demagog via tisková zpráva

Diskuze (91) Další článek: Rozmach elektromobilů může zbrzdit nedostatek vzácných kovů. Budou se o ně přetahovat s další udržitelnou technikou

Témata článku: , , , , , , ,