5
Fotogalerie

Jak využít Raspberry Pi? Třeba k počítání včel

  • Přemýšlíte, jak využít minipočítač Raspbery Pi?
  • Můžete s ním například počítat včely
  • Zajímavý projekt s využitím strojového učení

Povaluje se vám doma nevyužití počítač Raspberry Pi a přemýšlíte o jeho využití? Pokud chováte vy nebo někdo z vašich příbuzných či známých včely, máme pro vás tip: udělejte z něj včelám „docházkový systém“.

Programátor Mat Kelsey chtěl vědět, kolik včel pobývá v úlu v průběhu času. Vytvořil tedy z Raspberry Pi počítadlo. Zařízení používá systém strojového učení, který detekuje počet včel vstupujících do úlu. Na základě vysledovaných trendů pak dokáže dedukovat, jak se včelstvu daří.

Z těchto součástek sestavil Mat Kelsey zařízení
Z těchto součástek sestavil Mat Kelsey zařízení

Kelsey se snažil najít fungující způsob, jak počítat včely přilétající a odlétající z úlu. Po krátkém průzkumu zjistil, že nikdo nenabízí nic, co by se dalo pro tyto účely použít. Přišel tedy s vlastním řešením a věří, že by mohlo pomoci i dalším včelařům. Základem je tedy Raspberry Pi, fotoaparát, napájení, solární panel a pro případ nedostatku sluneční energie ještě lithium-polymerová baterie s kapacitou 2500 mAh.

Nejprve se Kelsey potýkal s otázkou, jak vlastně poznat včelu. Vyzkoušel několik metod, z nichž se nakonec jako nejúčinnější jevila cesta asistovaného strojového učení. Díky schopnosti identifikovat jednotlivé dělnice se otevřely dveře k jejich počítání. Výsledkem jsou zajímavé grafy, ze kterých například plyne, že nejvíce včel se do úlu vrací kolem čtvrté hodiny odpolední.

Graf příletů a odletů včel
Graf příletů a odletů včel

Systém funguje tak, že v nastaveném intervalu pořídí fotografii česna. Následně extrapoluje pozadí a vyhodnotí objekty, které se proti předchozímu snímku posunuly. Z nich se poté snaží identifikovat jednotlivé včely. Během prvních testů tak bylo denně pořízeno a analyzováno bezmála deset tisíc snímků.

Zdrojové kódy softwaru si můžete stáhnout z Githubu. Autor také publikoval podrobný příspěvek na toto téma na svém blogu. Kromě toho, že data o pohybu mohou být užitečná pro chovatele, je tento projekt další ukázkou, že Raspberry Pi lze použít i k poměrně netradičním a náročným účelům. Do budoucna chce Kelsey detekovat včely při snímkovací frekvenci 120fps a sledovat jejich pohyb přes více snímků s více kamerami pro vizualizaci optického toku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud