Jak využít počítač s Windows pro Time Machine

Máte v domácnosti běžný počítač se systémem Windows a chcete využít jeho disk pro zálohování Time Machine? Máme podrobný návod, jak na to.

Apple v rámci desktopového operačního systému OS X nabízí jednoduchý systém zálohování – Time Machine. Pokud si koupíte Time Capsule a připojíte ho do sítě, v systému se vám disk hned objeví a systém se hned začne automaticky pravidelně zálohovat.

Problém tohoto zařízení je ale nejen v malé kapacitě disku pro další použití, ale samozřejmě také vysoké ceně za relativně jednoúčelové zařízení. Pokud v domácnosti není jiný počítač, je to asi ideální řešení od Applu.

Klepněte pro větší obrázek
Nové logo Time Machine v OS X Yosemite

Jednoduchá situace je dnes i s klasickými NASy, které v drtivé většině mají podporu pro TIme Machine, kterou stačí aktivovat v nastavení a OS X pak tento disk vidí a dokáže na něj bez problému zálohovat.

V tomto článku se ale podíváme na možnost, pokud máte doma starý počítač nebo používaný počítač s Windows, ve kterém je jeden nebo více pevných disků, které lze využít pro zálohování Time Machine.

Co budete potřebovat

Jde nám o zálohu počítače s operačním OS X na počítač s Windows. V obou případech tak musí být počítače na stejné síti a musí se vidět. Ve Windows je tak nutné povolit procházení sítě a sdílet pevné disky či konkrétní složky, které chcete využít pro zálohování Macu.

Pokud jde o kapacitu, je lepší mít k dispozici trochu více, než je kapacitu Macu. Pokud tak máte například MacBook s SSD s kapacitou 256 GB, připravte si 300 GB volného místa a podobně.

Pro rychlou počáteční zálohu, kdy se budou kopírovat stovky gigabajtů dat, je vhodné oba počítače propojit co nejrychlejším spojení – ideálně gigabitovým ethernetem. Prvotní záloha může i v takovém případě trvat pár hodin. Jakmile ale bude hotová, už můžete využívat opět WiFi, protože se budou zálohovat pouze změny a ty už jsou většinou menší. Jestli ale každý den pracujete s velkým soubory, nejspíše už jste na gigabitovém spojení neustále.

Návod pro OS X Yosemite

Osobně jsem se o zprovoznění snažil na poslední betě OS X Yosemite, ale postup by měl fungovat i na OS X Mavericks.

Disková utilita

Nejprve spustíme Diskovou utilitu, kde z horního menu vybereme Soubor-Nový-Prázdný obraz

Klepněte pro větší obrázek

Soubor nazveme jako TimeMachine a jednotlivé kolonky vyplníme dle zadání. Nejdříve nastavte Formát obrazu, jinak nebudete moci zvolit větší kapacitu:

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení nového obrazu disku

  • Název: TimeMachine
  • Velikost: trochu větší než je aktuální disk, který chcete zálohovat
  • Formát: Mac OS rozšířený (žurnálový)
  • Šifrování: 128bitové šifrování AES (doporučeno)
  • Oddíly: Jediný oddíl – mapa oddílů Apple
  • Formát obrazu: Balík dynamického obrazu disku

 

 

 

 

 

 

Soubor uložte třeba na Plochu, hned poté budete vyzvání k vytvoření hesla pro šifrovanou zálohu. Zadejte silné heslo dle indikace a hlavně ho neztraťte nebo nezapomeňte. Poté dojde k rychlému vytvoření souboru, v mém případě měl kolem 450 MB.

Klepněte pro větší obrázek

Pozor - soubor se vám automaticky připojil, ale to teď není potřeba. Takže otevřete Finder a připojený disk TimeMachine odpojte.

Připojení a přesun do počítače s Windows

Otevřete Finder a z menu vyberte možnost Otevřít-Připojit k serveru nebo stisknete klávesou zkratku cmd+k.

Klepněte pro větší obrázek

Do řádku je nutné napsat cestu ke složce na počítači s Windows. Můžete ji zadat ve formátu smb://Název počítače/Složka nebo smb://IP Adresa počítače/Složka. V mém případě to je smb://obyvak/NAS/Time Machine

Budete vyzvání k přihlašovacím údajům, pokud žádné nemáte, můžete zvolit „Host“.

Nyní přesuňte soubor TimeMachine.sparsebundle z plochy na Macu do zmíněné složky na počítači s Windows. Jakmile je tento soubor na počítači s Windows, spusťte ho, čímž se připojí do systému.

Trochu hackování a spuštění Time Machine

Nyní je potřeba zapnout podporu přes starý dobrý terminál, ale nelekejte se, bude to jen jeden příkaz. Zkopírujte do terminálu tento text a stiskněte Enter:

sudo tmutil setdestination /Volumes/TimeMachine

Budete požádání o heslo k OS X, zadejte a opět Enter. V této chvíli byste měli mít disk v nabídce Time Machine a můžete spustit zálohování, pokud se vám ještě nespustilo.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud disk stále nevidíte, zkuste restartovat Mac, po nastartování opět spusťte soubor zálohy na vzdáleném počítači s Windows (aby byl připojený), opět proveďte příkaz přes Terminál a podívejte se do Time Machine, jestli už je tam.

Automatické připojení obrazu po startu Macu

Abyste nemuseli po každém vypnutí či odpojení od sítě znovu ručně připojit obraz TimeMachine.sparsebundle na počítači s Windows (musí být připojený v OS X pro fungování Time Machine), můžete si vytvořit jednoduchou aplikaci v Automatoru, která se o to bude starat.

Klepněte pro větší obrázek

Aplikaci vyplňte dle zadání na obrázku, cesty budou samozřejmě dle vašeho nastavení. Aplikaci vyzkoušejte (vysuňte obraz a zkuste spustit), pokud vše funguje jak má, uložte ji pod libovolným názvem někam v počítači.

Klepněte pro větší obrázek

Pak už jen stačí tuto aplikaci vybrat v Nastavení-Uživatele a skupiny-Přihlášení, aby se vždy pustila po spuštění.

Počítač bez Windows? Stačí FreeNAS

Máte doma starý počítač bez Windows, který by byl pro zálohování vhodný a je vám líto ho vyhodit? Nepotřebujte Windows ani složitě konfigurovat linuxovou distribuci. O vše se postará software FreeNAS, který je určen přesně pro tyto případy.

Klepněte pro větší obrázek

FreeNAS je opensource software, který můžete nainstalovat na počítač třeba z flashdisku. Podporuje nejen Time Machine, ale obrovské množství dalších funkcí, včetně různých pluginů a podpory aplikací třetích stran. Stahovat ho můžete z oficiálních stránek v 32bitové i 64bitové verzi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Osobně jsem místo pomalých NASů zvolil právě počítač s Windows, který je výkonný – čtyřjádrový čip Ivy Bridge, výkonná grafika a tři velké pevné disky. Zařízení tak plní více účelů a funguje rychle pro čtení a zápis dat. Nemusíte se bát ani vysoké spotřeby.

Pokud je počítač v klidu, má i zmíněná výkonná konfigurace spotřebu kolem 60-70 W, stejně tak při pouhém zápisu a čtení z disků. Jestli máte počítač s čipy Haswell a třeba jen integrovanou grafiku, bude to možná třeba jen kolem 30 W. A to už je poměrně zanedbatelná spotřeba.

Klepněte pro větší obrázek
Fractal 605 - i výkonný počítač může vypadat jako elegantní součást obýváku

Jestli ale nechcete mít takový počítač puštěný neustále z různých důvodů, můžete ho jednoduše uspávat a zapínat jen občas pro vytvoření nové zálohy.

Diskuze (18) Další článek: Firefox se konečně dočká 64bitové verze, ale ještě to bude trvat

Témata článku: Software, Windows, Apple, Operační systémy, Bezpečnost, Nejrychlejší spojení, Tim, Time Machine, Linuxový terminál, Indikace, Time, Window, Vyzvání, Silné heslo, Open software, Automatické připojení, Tim Capsule, Fractal, Volumes, Jednoduchá situace, Adresa počítače, Automator, Finder, Jednotlivé kolo, Apple macbook pro na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 68

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor