Jak využít Outlook.com naplno: doména a synchronizace

Nový e-mail Outlook.com od Microsoftu zaujal. Stejně jako starý Hotmail ho můžete využívat na trochu vyšší úrovni – pod vlastní doménou a synchronizovaný s klientem ve Windows.

Microsoft inovoval své webové služby e-mailu, adresáře a cloudového úložiště. Z nijak zvlášť oblíbeného Hotmailu je rázem moderní služba Outlook, která leckoho láká. Hodí se připomenout, že webová inovace nezabila i dřívější pokročilé možnosti Hotmailu, jako je možnost provozu na vlastní doméně a synchronizace s desktopovým Outlookem.

Služba webového e-mailu dostupná na Outlook.com nemusí sloužit jen k obsluze schránek s koncovkou outlook, hotmail nebo live. Když si za pár korun koupíte vlastní doménu, můžete mít unikátní e-mailovou adresu s vlastním doménovým jménem, která bude fungovat na službách od Microsoftu. Zdarma a s plným komfortem. K účtu dostanete neomezenou e-mailovou schránku (zatím) bez reklam a v základu 7 GB prostoru na úložišti SkyDrive.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový webový e-mail od Microsoftu

Jak přiřadit doménu k e-mailu od Microsoftu

Chcete-li e-mail od Microsoftu na vlastní doméně, začněte s nákupem domény. To můžete učinit u jakéhokoli poskytovatele. Dále budete potřebovat účet u Microsoftu – buď využijte stávající, nebo si založte nový, třeba rovnou na www.outlook.com.

Další krok povede na web služby Live Custom Domains, která umožní vytvořit uživatelské účty na vlastní doméně. Přihlaste se účtem Microsoftu, který bude sloužit jako správcovský, a klikněte na „Get Started“ v sekci Custom Domains. Web této služby je ještě ve starém designu a pouze v angličtině.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na domains.live.com zaregistrujte svou doménu

Do formuláře zadáte svou doménu a následně přejdete k popisu nastavení domény. Microsoft pochopitelně musí nějak ověřit, že jste opravdu majitelem domény, a přiřadit doménu ke své poštovní službě. To se společně provede jediným záznamem ve správě domény – k tomu je nutné přihlásit se ke správě doménu u svého registrátora a vyhledat editaci DNS záznamů. Zapište sem nový MX záznam obsahující adresu s unikátním kódem, který vám stanovil Microsoft.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Návod od Microsoftu, jak nastavit DNS u domény • a správa DNS záznamů (zde u Active24, u jiných registrátorů se bude systém vizuálně lišit)

Pokud máte ve správě domény i jiné MX záznamy, tak je smažte (ale pozor, odstavíte tak využití domény v jiné poštovní službě). Dále se hodí dle instrukcí Microsoftu založit nový TXT záznam, který doménu zařadí mezi důvěryhodné. Snížíte tak riziko, že ostatní poštovní servery budou e-maily z vaší domény považovat za spam.

 Klepněte pro větší obrázek
Zápis požadovaného MX záznamu

Veškeré záznamy v DNS se nemusí projevit hned. Obecně udávaná maximální lhůta jsou dva dny, ale v mém případě to byly dvě minuty a dlouho jsem se při editaci DNS záznamů nesetkal s delším čekáním než v řádech jednotek hodin.

Klikáním na tlačítko Refresh na stránce s instrukcemi můžete ověřit, zda už k zápisu DNS u vaší domény došlo. Můžete se samozřejmě ze služby Live Custom Domain v tomto kroku odhlásit a schválení zkontrolovat třeba až druhý den.

Až 500 uživatelů s novým e-mailem

Jakmile je doména ověřena, můžete si vytvořit nový účet s vlastní adresou. A ne jenom jeden, může jich být až 500. Každá je přitom jako samostatný účet Windows Live, tedy s neomezeným e-mailem a 7GB úložištěm na SkyDrive zdarma.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po ověření můžete začít tvořit nové e-mailové schránky pod vlastní doménou

Účty na nové doméně jsou zakládány jako nové a nepřenáší se na ně vlastnosti administrátorského účtu – to v praxi znamená, že pokud máte na svém Windows Live bezplatnou kapacitu 25 GB na úložišti SkyDrive, nebude tato kapacita dostupná na vašem novém účtu pod vlastní doménou. Leda byste si zaplatili. O 25GB prostor zdarma nepřijdete, ale zůstane výhradně u původního účtu na doméně Microsoftu.

První přihlášení do schránky pod vlastní doménou je poněkud zdlouhavé kvůli několikanásobným bezpečnostním krokům. Microsoft kontroluje zabezpečení, chce znovu heslo, opisovat Captchu, stanovit bezpečnostní otázku, stanovit alternativní e-mailovou adresu... a poté se znovu přihlásit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Microsoft uhodl, co jsem si říkal...

Pak už se ale octnete v novém webovém prostředí služby Outlook. Všechny funkce jsou dostupné včetně komunikátoru Messenger. K dispozici je i funkce e-mailových aliasů, ty ale nelze vytvářet na vlastní doméně, pro ty zůstává na výběr jen portfolio e-mailových domén Microsoftu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Přihlášení k e-mailu, správa účtu a čtení prvního e-mailu

Synchronizace s desktopem

Ale když už probíráme pokročilé možnosti Hotmailu, nezůstaneme jen u konfigurace účtu. V nastavení domény dále můžete jednoduše stanovit zkratkové adresy pro přístup k vašim službám, například mail.mojedomena.cz k e-mailu, drive.mojedomena.cz ke SkyDrivu atp. Zařídíte to zápisem záznamů CNAME podle instrukcí, které získáte po přihlášení s administrátorským účtem na webu Live Custom Domains.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přidání doménových aliasů k e-mailu, kalendáři a SkyDrivu

Webový Outlook můžete dále dobře provázat s tím desktopovým. Synchronizace probíhá skrze protokol MAPI, což je specialita Microsoftu dobře fungující u Exchange, ale nepodporovaná alternativními klienty. V této oblasti více rozšířený IMAP Outlook.com nepodporuje, tak už pak zbývá jen POP3. Nicméně s Outlookem nebo volně dostupným Windows Live Mailem bude schránka pracovat perfektně a na nejrozšířenějších mobilních platformách synchronizace Hotmailu funguje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Privátní adresa na vlastní doméně vedle Exchange ve firemním Outlooku • a v programu Live Mail

Aby se s desktopovým Outlookem synchronizovaly i kontakty a kalendář, bude potřeba doinstalovat doplněk Outlook Hotmail Connector. Po instalaci a následném spuštění Outlooku už vás program automaticky vyzve k přihlášení účtu Hotmailu, kam vepíšete svůj nový účet na vlastní doméně a vše začne fungovat. Vše funguje i s bezplatným programem Windows Live Mail, který přebírá základní funkce Outlooku a pro privátní mail je zcela vyhovující. Do něj se kontakty a kalendář synchronizují bez nutnosti instalace doplňku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Kalendář a kontakty synchronizované v Outlooku. Není to ale dokonalé, obrázky kontaktů se nesynchronizují.

Vše v jednom na vlastním e-mailu

E-mailový účet na vlastní doméně dobře vypadá, ale má i praktickou stránku. Můžete snadno migrovat mezi různými službami. Zaujal vás nový e-mail od Microsoftu a máte přitom e-mail na vlastní doméně přes Google Apps? Můžete přejít ke konkurenci a adresa vám zůstane. Samozřejmě jsou tu komplikace s přesunem archivu, ale jsou řešitelné. To stěžejní – tedy kontaktní e-mail, vám zůstane stejný. A za rok se klidně můžete stěhovat zase jinam.

Live účet na vlastní doméně funguje jako každý jiný účet Microsoftu. Můžete se s ním přihlásit třeba i ve Windows 8 nebo Office 2013. Mimochodem, e-mailový klient v Metru funguje s Hotmailem na vlastní doméně pochopitelně rovněž bezvadně. Ale má to i mouchy – narazil jsem například na problém se synchronizací obrázků u kontaktů, která nefunguje. Ocenil bych také, kdyby se s desktopovým Outlookem synchronizovaly i kategorie (neboli štítky) e-mailů s webovým protějškem a irituje mě zatím ještě starý vzhled prostředí webového kalendáře.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
E-mailový klient ve Windows 8 obsluhující náš nový účet na vlastní doméně • největší vadou na kráse je zatím starý design prostředí webového kalendáře

Drobných nedostatků by se našlo ještě víc, ale jako celek funguje řešení od Microsoftu pro správu osobního e-mailu, kontaktů, kalendáře a cloudu bezvadně. Výhodou je především nové moderní prostředí webových služeb a možnost přímé synchronizace s kvalitními desktopovými programy.

Diskuze (60) Další článek: LG má skutečně širokoúhlý monitor s úhlopříčkou 29 palců

Témata článku: Software, Microsoft, Web, Microsoft Office, Doména, Sync, Bezpečnostní krok, Starý design, Desktopový outlook, Webový Outlook, POP3, Unikátní kód, E-mailový účet, Synchronizace, Nový účet, Starý vzhled, Plný komfort, Poštovní schránka, Webová služba, Účet, Mail, Nové úložiště, Syn, Nová služba, Majitel domény


Určitě si přečtěte

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

** Programovací jazyk BASIC tvořil základ osobních počítačů ** Původně byl určen vysokoškolským studentům, aby vůbec byli schopni využívat univerzitní počítač ** Jeden ze spoluautorů dělal výpočtáře Einsteinovi

Pavel Tronner | 78

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 117

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 28

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 31

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 84

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

** Brno hostí do konce léta unikátní výstavu Cosmos Discovery ** Uvidíte zde celou historii kosmonautiky ** Stovky originálů i detailních maket

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 4

Jak zrychlit a vylepšit domácí Wi-Fi

Jak zrychlit a vylepšit domácí Wi-Fi

** Máte pomalou Wi-Fi? ** Nedosáhne na zahradu nebo na záchod? ** Zopakujeme si základní pravidla optimalizace

David Polesný, Jakub Čížek | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny