Jak vytvořit vlastní úvodní animovanou obrazovku Windows?

Už se vám omrzelo dívat se při každém startu Windows 95/98 na nudné obláčky z Redmondu? No a proč si tam nedáte třeba fotku vašeho psa, kočky, tchýně či jiného domácího mazlíčka? Poradíme také, jak je to s animací.
Je to celkem jednoduché – stačí si vybrat vhodný obrázek, trochu ho upravit a nakopírovat na správné místo na disku. Podobně si lze vyrobit i obrazovky ukončovací, velmi pěkná je například třeba ta „Nyní už můžete počítač bezpečně vyhodit z okna“. Fajnšmekři si ještě mohou startovní obrazovku obohatit o animaci, kdy během startu pobíhá na spodním řádku obrazovky barevný proužek nebo bliká nějaký duchaplný nápis.

Příprava vlastní obrazovky
Jdeme na to? Dobrá, ze všeho nejdříve budete potřebovat originál obrázku o rozměrech 640x480 bodů, v 256ti barvách ve formátu BMP. Tento pečivě vybíraný a upravovaný grafický skvost pak bude potřeba ještě surově zmenšit na rozměr 320x400 bodů – Windows si ho během startu zase pěkně zvětší na původní velikost (nevšední způsob ztrátové komprese bitmap…) Pokud jim předhodíte cokoli jiného, uvidíte během startu jen černočernou čerň. Tím je příprava u konce a můžeme instalovat.

Instalace do Windows
Startovní obrazovka se obvykle (až na některé výjimky) skrývá v adresáři C:\ pod názvem LOGO.SYS. Pokud tento soubor nemůžete najít, je možné, že má nastaven atribut „Skrytý“ a nebo tam skutečně není, protože některé verze Windows obsahují startovní obrazovku ne v souboru LOGO.SYS, ale zakódovanou přímo v systému. Ať tak nebo tak, pokud vytvoříte nový soubor LOGO.SYS, Windows ho použijí jako startovní obrazovku. Pokud si tedy chcete zálohovat dosavadní startovní obrazovku, pokuste se nalézt starý soubor C:\LOGO.SYS.

Připravenou obrazovku (formát Windows/RGB) uložte na disk jako soubor LOGO.BMP a pak přejmenujte na LOGO.SYS a restartujte Windows. Pokud jste postupovali správně, uvidíte místo obligátních obláčků svoje dílko. Pokud chcete mít i vlastní obrazovky pro ukončení Windows, vytvořte úplně stejným způsobem i soubory LOGOW.SYS a LOGOS.SYS a uložte je protentokrát do adresáře C:\WINDOWS.

Jak na animace?
Zajímavým efektem může být umístění animace do startovní obrazovky, kdy na spodním řádku pobíhá barevný proužek nebo se animuje něco jiného a skuteční borci dokážou dokonce rozhýbat celou obrazovku – viděl jsem například hezký fraktál, který byl kompletně celý animovaný a ani bod na obrazovce nezůstal během startu Windows stát.

Výroba takové obrazovky ovšem je už náročnější a nelze ji jen tak jednoduše provést pouze pomocí grafického editoru – je potřeba specializovaných nástrojů a nebo jako já strávit noc s hexaeditorem a nesčetněkrát zresetovat počítač, než přijdete na to, jak to vlastně s tou animací je. Celý vtip je v tom, že pomocí jednoho bajtu v hlavičce souboru určíte, které barvy se mají animovat. Experimentátoři si tedy můžou pohrát s bajtem 32h a nezapomenou ještě vynulovat bajtík 33h. Klasická startovní obrazovka s animovaným proužkem má takových barev dvacet a to znamená, že těchto posledních dvacet barev ve fyzické paletě (resp. to, co je s nimi namalováno) má mezi sebou neustále dokolečka rotovat a tím vytvářet dojem animace.

Dva zajímavé nástroje pro tvorbu animovaných startovních obrazovek nabízí na Internetu kanadský programátor Karl McMurdo. Jsou to XrX Add Bar (312 KB, freeware) a XrX Logo Utility (684 KB, shareware). Šikovný AddBar umí natáhnout libovolný obrázek v několika grafických formátech a libovolném rozlišení, patřičně upravit rozměry a počet barev, umístit na spodek obrázku animovaný proužek (budete-li chtít) a hned to i automaticky nainstalovat jako novou startovní či ukončovací obrazovku. XrX Logo Utility pak umí navíc do startovních obrazovek vkládat libovolné animované objekty, které si sami vytvoříte – například blikající nápisy, rotující vějíře a podobně.

Další odkazy
O volovinky typu šetřiče obrazovek či startovní obrazovky, fonty, zvuky a podobně je na Internetu poměrně slušný zájem a existuje řada WWW serverů, speciálně věnovaných právě této problematice. Nabízím pár odkazů, na kterých najdete (nejenom) hromady startovních obrazovek či utilit pro práci s nimi a samozřejmě i další odkazy:

http://www.winthemes.com
http://www.theunleashed.com/
http://www.winfiles.com/apps/98/startup.html

Váš názor Další článek: Co dělat, když po upgrade z Windows 95 na Windows 98 nefunguje tisk

Témata článku: Windows, Download, Celá obrazovka, Starý soubor, Obrazovka, Libovolný bod, Zajímavý efekt, VLA, Libovolný soubor


Určitě si přečtěte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?