Jak vytvořit vlastní úvodní animovanou obrazovku Windows?

Už se vám omrzelo dívat se při každém startu Windows 95/98 na nudné obláčky z Redmondu? No a proč si tam nedáte třeba fotku vašeho psa, kočky, tchýně či jiného domácího mazlíčka? Poradíme také, jak je to s animací.
Je to celkem jednoduché – stačí si vybrat vhodný obrázek, trochu ho upravit a nakopírovat na správné místo na disku. Podobně si lze vyrobit i obrazovky ukončovací, velmi pěkná je například třeba ta „Nyní už můžete počítač bezpečně vyhodit z okna“. Fajnšmekři si ještě mohou startovní obrazovku obohatit o animaci, kdy během startu pobíhá na spodním řádku obrazovky barevný proužek nebo bliká nějaký duchaplný nápis.

Příprava vlastní obrazovky
Jdeme na to? Dobrá, ze všeho nejdříve budete potřebovat originál obrázku o rozměrech 640x480 bodů, v 256ti barvách ve formátu BMP. Tento pečivě vybíraný a upravovaný grafický skvost pak bude potřeba ještě surově zmenšit na rozměr 320x400 bodů – Windows si ho během startu zase pěkně zvětší na původní velikost (nevšední způsob ztrátové komprese bitmap…) Pokud jim předhodíte cokoli jiného, uvidíte během startu jen černočernou čerň. Tím je příprava u konce a můžeme instalovat.

Instalace do Windows
Startovní obrazovka se obvykle (až na některé výjimky) skrývá v adresáři C:\ pod názvem LOGO.SYS. Pokud tento soubor nemůžete najít, je možné, že má nastaven atribut „Skrytý“ a nebo tam skutečně není, protože některé verze Windows obsahují startovní obrazovku ne v souboru LOGO.SYS, ale zakódovanou přímo v systému. Ať tak nebo tak, pokud vytvoříte nový soubor LOGO.SYS, Windows ho použijí jako startovní obrazovku. Pokud si tedy chcete zálohovat dosavadní startovní obrazovku, pokuste se nalézt starý soubor C:\LOGO.SYS.

Připravenou obrazovku (formát Windows/RGB) uložte na disk jako soubor LOGO.BMP a pak přejmenujte na LOGO.SYS a restartujte Windows. Pokud jste postupovali správně, uvidíte místo obligátních obláčků svoje dílko. Pokud chcete mít i vlastní obrazovky pro ukončení Windows, vytvořte úplně stejným způsobem i soubory LOGOW.SYS a LOGOS.SYS a uložte je protentokrát do adresáře C:\WINDOWS.

Jak na animace?
Zajímavým efektem může být umístění animace do startovní obrazovky, kdy na spodním řádku pobíhá barevný proužek nebo se animuje něco jiného a skuteční borci dokážou dokonce rozhýbat celou obrazovku – viděl jsem například hezký fraktál, který byl kompletně celý animovaný a ani bod na obrazovce nezůstal během startu Windows stát.

Výroba takové obrazovky ovšem je už náročnější a nelze ji jen tak jednoduše provést pouze pomocí grafického editoru – je potřeba specializovaných nástrojů a nebo jako já strávit noc s hexaeditorem a nesčetněkrát zresetovat počítač, než přijdete na to, jak to vlastně s tou animací je. Celý vtip je v tom, že pomocí jednoho bajtu v hlavičce souboru určíte, které barvy se mají animovat. Experimentátoři si tedy můžou pohrát s bajtem 32h a nezapomenou ještě vynulovat bajtík 33h. Klasická startovní obrazovka s animovaným proužkem má takových barev dvacet a to znamená, že těchto posledních dvacet barev ve fyzické paletě (resp. to, co je s nimi namalováno) má mezi sebou neustále dokolečka rotovat a tím vytvářet dojem animace.

Dva zajímavé nástroje pro tvorbu animovaných startovních obrazovek nabízí na Internetu kanadský programátor Karl McMurdo. Jsou to XrX Add Bar (312 KB, freeware) a XrX Logo Utility (684 KB, shareware). Šikovný AddBar umí natáhnout libovolný obrázek v několika grafických formátech a libovolném rozlišení, patřičně upravit rozměry a počet barev, umístit na spodek obrázku animovaný proužek (budete-li chtít) a hned to i automaticky nainstalovat jako novou startovní či ukončovací obrazovku. XrX Logo Utility pak umí navíc do startovních obrazovek vkládat libovolné animované objekty, které si sami vytvoříte – například blikající nápisy, rotující vějíře a podobně.

Další odkazy
O volovinky typu šetřiče obrazovek či startovní obrazovky, fonty, zvuky a podobně je na Internetu poměrně slušný zájem a existuje řada WWW serverů, speciálně věnovaných právě této problematice. Nabízím pár odkazů, na kterých najdete (nejenom) hromady startovních obrazovek či utilit pro práci s nimi a samozřejmě i další odkazy:

http://www.winthemes.com
http://www.theunleashed.com/
http://www.winfiles.com/apps/98/startup.html

Váš názor Další článek: Co dělat, když po upgrade z Windows 95 na Windows 98 nefunguje tisk

Témata článku: Windows, Download, VLA, Obrazovka, Starý soubor, Zajímavý efekt, Libovolný bod, Libovolný soubor, Celá obrazovka


Určitě si přečtěte

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 85

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

** Na internetu jsou tisíce nezabezpečených chytrých domácností ** Podívali jsme se na jednu z britského Brightonu ** Útočník sestaví kompletní socioekonomický profil rodiny

Jakub Čížek | 31

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání