Jak vytvořit logický disk

Petr Psutka: Na svém počítači jsem měl dříve logický disk o velikosti asi 150 MB. Po změně DOSu z...
Petr Psutka: Na svém počítači jsem měl dříve logický disk o velikosti asi 150 MB. Po změně DOSu z verze 6.20 na 5.00 mi zmizel a mám jen disk C s kapacitou 100 MB

Computer: Váš problém se s největší pravděpodobností netýká logického disku. Ten nevysvětluje vaši potíž s úbytkem diskového prostoru. Předpokládám, že ve verzi DOSu 6.20 jste měl zapnutou „On-line" kompresi pevného disku s programem DoubleSpace. Ten opravdu pracuje tak, že vytvoří logický disk D:, na kterém provádí kompresi. Tento logický disk je na disku C: reprezentován zvláštním souborem, který má nastavený atribut „Hidden", a není proto normálním příkazem Dir viditelný. Nevím, co vás vedlo ke změně DOSu z vyšší a lepší verze 6.20 na verzi nižší, ale je to zajisté věc vašeho svobodného rozhodnutí. Verze 5.00 ovšem program DoubleSpace neobsahuje, takže bez přídavných programů se budete muset spokojit jen se svými 100 MB. Pokud byste opět chtěl využívat kompresi disku, pak by jste se musel vrátit k verzi 6.20, nebo začít používat jiný kompresní program, jako například Stacker. Tak se vám objeví jak váš ztracený logický disk, tak i ztracené megabajty.

Další možnost, která by mohla mít na svědomí vaše potíže, je špatně provedená instalace DOSu. Pokud totiž došlo ke špatnému rozdělení pevného disku při instalaci DOSu programem FDISK, mohla se vám ztratit jak kapacita, tak i disky. Ovšem tato možnost se mi zdá méně pravděpodobná. Pokud máte ve svém počítači pevný disk o fyzické kapacitě 100 MB a nemáte na vašem počítači žádné jiné disky (D:, E: apod.), pak ji můžete ihned škrtnout. Pokud je tato kapacita větší, pak může být problém v rozdělení pevného disku na „partitions", kterým se někdy slangově česky říká partice. Zjistíte to již zmíněným programem FDISK. Ovšem buďte při jeho používání velmi opatrný. Nevhodně provedená operace s tímto programem může zničit veškerá data na pevném disku a to nenávratně. Příkazem 4 tohoto programu byste měl získat zobrazení rozdělení pevného disku. Určitě tam najdete primární partition a možná pak i partition extended. Pokud primární partition zabírá celou fyzickou kapacitu pevného disku (využívá jej na 100 %), pak již nic nezměníte. Pokud tomu tak není, vytvořte na zbylém prostoru extended partition příkazy FDISKu. Pokud tam extended partition máte, a na vašem počítači v DOSu není disk žádný jiný disk než C:, pak je problém odhalen. Na takovéto partition musí být ještě vytvořen logický disk, aby byl její diskový prostor přístupný z DOSu. I informaci o přítomnosti takového disku na extended partition je vám schopen FDISK poskytnout. Pokud logický disk na této extend partition není, je potřeba jej vytvořit. Tato činnost se provádí rovněž programem FDISK. Pokud na této partition vytvoříte logický disk nebo disky, protože jich samozřejmě může být více, je potřeba je ještě z DOSu naformátovat.

Na závěr bych chtěl pouze podotknout, že rozdělování disků na velké množství podjednotek nemá příliš velký praktický význam. Toto rozdělení je totiž nevratné a pak se vám může stát, že 20 MB dat v jednom souboru nikam neuložíte, protože máte 10 MB volného místa na disku C a 17 MB na disku D. Přitom při použití pouze jednoho disku byste tento soubor krásně uložili. Pouze u velkokapacitních disků může mít význam jejich rozdělení na části nepřesahující 500 MB, kdy je DOS schopen používat na nich clustery o velikosti 4 KB, což šetří diskový prostor při jeho zaplnění mnoha malými soubory. Pokud však tak velký disk nemáte, nebo nebudete na něm uchovávat tisíce souborů, pak doporučuji vytvořit jedinou základní partition na celém disku a jako náhradu disků logických používejte adresáře, ke kterým můžete přistupovat jako k diskům prostřednictvím písmen za pomoci programu SUBST, který budete spouštět s patřičnými parametry v souboru AUTOEXEC.BAT.

 

zpět na živě

˙

Váš názor Další článek: Softwarový gigant zakládá nové výzkumné centrum

Témata článku: Zbylý prostor, Log, Provedená operace, Pravděpodobný parametr, Velký prostor, Velkokapacitní disk, Jak, DoubleSpace, Zvláštní význam, Velký soubor, Hidden, Pace, Disk, Disko


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní