Jak vytvořit ergonomickou myš

Dlouhodobé a časté používání myši může mít špatné následky. Mezi ty obvyklé a méně vážné patří například křeče v prstech. Může to být ale i horší... Když ale mají klávesnice podpěrky zápěstí, proč by něco podobného nemohly mít i myšky?
Jak vytvořit ergonomickou myš

Asi před měsícem jsem se seznámil s člověkem, který míval problémy s malíčkem z důvodu časté práce s počítačovou myší.

Používáním normální myši, ať už sebevíce ergonomické, se časem dostaví křeče malíku a prsteníku. Pokud si uvědomíte, jak vlastně držíte myš, dospějete k závěru, že to vlastně není až tak skvěle vymyšlené. Z jedné strany myš svírá palec - na tom není nic špatného. Ten ale má svojí silou působit proti ostatním čtyřem prstům. Z druhé strany palci bohužel oponuje pouze prsteníček s malíčkem. Myš je stavěná tak, že tíha posunování doleva skutečně spočívá na těchto dvou nejslabších prstech. Při déle trvající námaze často dochází k bolestem, jelikož prsty jsou divně zkroucené v nepřirozené poloze.

Když si ruku prohlédnete, zřejmě dospějete k jednomu závěru - prsty by měly ležet ve své klidové poloze tak, jak to na myši dělají palec, ukazovák a prostředník. Prsteník a malík ale sjíždějí níže, než jsou ostatní prsty. A oba tyto prsty jsou, stejně jako palec, zkrouceny směrem do středu myši. To pro tyto dva prsty ovšem není tak přirozené jako pro palec.

Při normální, krátkodobé práci, si špatný prstoklad neuvědomíte. Příčiny se ukáží zpravidla tehdy, až když vás začně ruka bolet. U ergonomických tzv. "zlomených" klávesnic je kladen důraz právě na přirozenou polohu ruky. U ergonomické myši tomu tak zcela není, a i v případě, že se o to výrobce pokusí, není poloha ruky na myši v úplném souladu s klidovou polohou.
 
A co na to designéři?

Návrháři myší samozřejmě o problémech vědí a je to vidět na ergonomičtějších myších, které mají tvar co nejvíce přizpůsoben tvaru ruky. Jsou ale stále velmi úzké, a tak přesto, že prostředník je hezky položen na pravém tlačítku, malíčku se tohoto komfortu už nedostává. Některé futuristické modely myší se tímto zabývají a jsou dost široké (ve tvaru trojúhelníku, s drážkami pro jednotlivé prsty). Takových je ale pomálu a domácí úprava vyjde levněji. Navíc máte jistotu, že vám upravená myš bude "šitá na míru".

Tvorba podpěrky
Řešení není obtížné na výrobu, ani na čas. Jen se musíte rozhodnout, zda-li jste ochotni přilepit si na myš kousek dřeva. Jde totiž o to, že na pravý bok myši jednoduše přidáme materiál tak, aby prsty ležely v normální poloze a nekroutily se.

Prototyp I.
První a méně dokonalá podpěrka je z tvrdého pěnového polystyrénu. - práce na 15 minut. Přiložíte kvádřík k myši, zkusíte položit na myš ruku a ořezáváte a brousíte tak dlouho, dokud tvar naprosto nevyhovuje. Nejlepší je asi vytvarovaný kvádřík napevno přilepit – doporučuji lepidlo Silastic 734, které drží jako "hluchý dveře". Jiné způsoby připevňování by byly již dost neohleduplné k samotné myši (šroubování, chemická syntéza,…). Tato menší podpěrka rovná spíše jen malíček, aby se nemusel kroutit pod prsteník.
 

Klepněte pro větší obrázek
Polystyren respektive balza

Prototyp II.
Druhá podpěrka je na vyšším vývojovém stupni a vznikla po zkušenostech s podpěrkou první. Tento druhý prototyp je z balzy, která na rozdíl od polystyrenu drží tvar, je opracovatelná, příjemná – je to prostě přírodní materiál – modelářské dřevo. Navíc je velmi lehká, takže hmotnost vlastní myši se v žádném případě nezvýší za hranici akceptovatelnosti. Jak je vidět z obrázků, tento druhý prototyp byl vytvořen ze dvou na sebe nalepených a následně opracovaných vrstev balzy. Vaše konstrukce ale může být pochopitelně jiná, jen je nutné zachovat hlavně smysl podpěrky. Můžete použít třeba i polyuretanovou pěnu, prostě cokoliv, co je lehké, pevné a opracovatelné do požadovaného tvaru.
 
Druhý prototyp slouží lépe než první, je určen pro oba krajní prsty a je vytvarován přesně tak, aby celá ruka dosedla na takto upravenou myš v klidové poloze. 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Opracovaná balza 

Shrnutí
Jakákoliv slušně vyrobená a dobře uzpůsobená podpěrka slouží velice dobře. V poloze dvou krajních prstů mají návrháři myší ještě nějaké mezery. Když používáte jakýkoliv předmět hodně často, můžete na to doplatit ztuhlostí svalů - správným zásahem na správném místě  lze ale předejít mnoha zdravotním problémům. Řešení přilepení podpěrky k myši se nemusí každému zamlouvat, pro někoho však může být právě tento způsob půvabný a elegantní. 

Poděkování za poskytnutí materiálů patří panu Robertu Vojdanovi, který si tuto podpěrku zhotovil a mimochodem, právě díky ní se zbavil bolestí pravé ruky.

Diskuze (95) Další článek: Internet po elektrické síti

Témata článku: Myši, Polyuretan, Mys, Pravá strana, Druhý prototyp, Přírodní materiál, Pravý bok, Malíček, Celá ruka, Pravá ruka, Lehký problém

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize