Jak vytvořit a pracovat s polem RAID

Nároky na zabezpečení dat proti poškození selháním pevného disku jsou v mnoha oblastech velmi přísné. Jako nejvhodnější řešení přichází v úvahu diskové pole RAID 1, které umožňuje zrcadlení dat na dva fyzické disky v reálném čase. Výhodou je zabezpečení v reálném čase a ne pouze v určitých časových intervalech při záloze na optická média nebo síťové disky.

Jiní uživatelé mohou vyžadovat špičkový výkon, kterého docílí spojením dvou disků do pole RAID 0. V něm jsou data prokládána mezi dva disky a pole RAID tak teoreticky umožňuje dosažení až dvojnásobné rychlosti čtení i zápisu. Zrychluje se také přístupová doba k disku.

K vytvoření polí RAID 0 i 1 potřebujete dva pevné disky a diskový řadič, který tyto režimy podporuje. Většina SATA řadičů integrovaných na základních deskách tuto podporu nabízí, a proto většině uživatelů stačí pořídit dvojici disků. Oba disky by měly mít stejnou kapacitu i rychlost, ideální je, jsou-li stejné. Pokud plánujete rozšíření stávající konfigurace s jedním diskem na pole RAID 1, postačí dokoupení vhodného druhého disku a rozšíření konfigurace. Ne všechny řadiče však umožňují vytvoření RAID 1 bez ztráty dat uložených na disku! Pole RAID 0 pouhým přidáním dalšího disku nevytvoříte, touto operací byste přišli o všechna data.

Postup při vytváření pole RAID 1 na dvojici prázdných disků, na které si potom můžete nainstalovat operační systém, není složitý. Při vytváření RAID 0 je postup téměř shodný.

Postup je popsán pro počítače s čipovou sadou Intel a jižním můstkem ICH5, 6 nebo 7 s přívlastkem „R“, označujícím podporu RAIDu. Postup je však stejný také u řadičů od jiných firem.

 • Před vytvářením diskového pole se ujistěte, že máte připravenou funkční disketovou mechaniku a spolehlivou disketu obsahující ovladače řadiče, na kterém budete pole RAID vytvářet. Tyto ovladače (obrazy diskety nebo jiné nástroje pro jejich vytvoření) najdete na instalačním cédéčku k základní desce. U některých desek jsou instalační diskety přibalené.
 • Připojte oba disky, na kterých chcete diskové pole vytvořit, ke kompatibilnímu řadiči a zapněte počítač.
 • Při startu počítače vstupe do BIOSu (většinou klávesou Delete) a v části Integrated Peripheral zkontrolujte režim SATA řadiče. Nastavení najdete pod položkou SATA RAID/AHCI Mode nebo podobnou, kde bude mít jedna z dostupných voleb název RAID. Nastavte tuto možnost a po uložení nastavení restartujte počítač.
 • Při následujícím startu počítače by se měla zobrazit výzva BIOSu SATA řadiče, ve které najdete klávesovou zkratku potřebnou pro vstup do nastavení RAID řadiče (v případě řadiče Intel to je Ctrl + I). Pro vstup do nastavení tedy stiskněte zobrazenou klávesovou zkratku.
 • V prostředí RAID BIOSu uvidíte výčet připojených disků a jednoduchou nabídku s dostupnými funkcemi.
  Klepněte pro větší obrázek
 • Pro vytvoření pole vyberte první položku Create RAID Volume. Pokud máte v počítači připojeny jen dva disky, automaticky se zobrazí další nabídka s možností výběru druhu pole RAID, které chcete vytvořit.
 • Nejdůležitější je samozřejmě volba druhu pole, které chcete vytvořit. Zvolte si požadovaný typ podle vašich preferencí a pokračujte volbou Select Disks, k výběru disků určených pro vytvoření pole.
  Klepněte pro větší obrázek
 • Volba velikosti bloků, které se budou prokládat nebo zrcadlit (Strip Size), je závislá na typu pole. Pro RAID 0 a 1 můžete použít velikost 128 kB, ostatní volby jsou vhodné především pro speciální použití.
 • Další položkou je volba velikosti pole. Maximální velikost může být součtem kapacit obou disků. Zadat můžete také násobek menšího disku z dvojice pro RAID 0 nebo velikost menšího disku z dvojice pro RAID 1.
 • Posledním krokem je potvrzení volby Create Volume. Pro jistotu se ještě zobrazí varování upozorňující na ztrátu dat a použitých discích.
  Klepněte pro větší obrázek
 • Po vytvoření pole se v části Disk/Volume Information zobrazí informace o právě vytvořeném diskovém poli.
  Klepněte pro větší obrázek
 • Při instalaci Windows 2000 nebo XP na toto diskové pole budete muset mít v mechanice vloženou disketu s ovladačem, a v první fázi startu instalace z cédéčka stisknout klávesu F6 (ve spodní části obrazovky se zobrazí výzva Press F6 if you need to install a 3rd party SCSI or RAID driver).
 • Instalátor načte z diskety ovladače a nabídne vám k výběru seznam podporovaných řadičů. V případě řadičů Intel je nutné zvolit položku s přívlastkem RAID a označením použitého jižního můstku – tedy například ICH7R.
 • Při výběru disku, na který se systém nainstaluje, by mělo v nabídce být dostupné i vytvořené pole, které můžete libovolně naformátovat a využít k instalaci.

Vytvoření pole RAID 1 ve Windows

Pokud chcete rozšířit svou stávající konfiguraci disků na pole RAID 1, můžete využít ovládací program Intel Matrix Storage, který najdete na instalačním cédéčku dodávaném se základní deskou. I v tomto případě je nutné mít řadič v režimu RAID, jinak nebude možné Intel Matrix Storage ani nainstalovat.

Pro vytvoření pole RAID 1 pak stačí spustit ovládací program a v nabídce Actions vybrat volbu Create RAID Volume from Existing Hard Drive.

Klepněte pro větší obrázek

V průvodci vytvořením diskového pole je nutné nastavit typ pole (RAID 1), velikost bloků Strip Size a nejdůležitější volbu – volbu zdrojového (Source) a cílového (Member) disku. Dejte si pozor, abyste vybrali správný disk – k tomu vám může pomoci nejen model disku, ale i číslo portu, na kterém je disk připojen. Nezapomeňte také, že i v tomto případě budou všechna data na cílovém disku smazána!

Klepněte pro větší obrázek

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 19/05.

Diskuze (99) Další článek: Staré SETI@home končí, přeinstalujte si včas vaši aplikaci novější verzí

Témata článku: Windows, Složitá část, Raid, Základní konfigurace, Strip, Matrix, RAI, Disk, Připravený průvodce, Spolehlivá volba, Pole, Použitý ovladač, Disketa, Vhodná rychlost, Disko, Požadovaná rychlost, Stávající nabídka, Hard Disk


Určitě si přečtěte

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

** K vyčištění disku ve Windows nepotřebujete nástroje třetích stran. ** Postačíte si i s obyčejným nastavením. ** Zvolit si můžete i automatické promazávání dat.

Vladislav Kluska | 22

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

** Windows 10 May 2019 Update se blíží ** Hlavní viditelnou změnou je bílé téma ** Novinek je ale samozřejmě mnohem více

Vladislav Kluska | 58Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch