Jak vytvářet www stránky - 7. díl

V šestém díle jsme si vysvětlili základy vytváření hyperlinkových odkazů. Dnes na to půjdeme odborněji.
Odkazy
V šestém díle jsme si vysvětlili základy vytváření hyperlinkových odkazů. Shrnuto do jedné věty: hyperlinkový odkaz je část dokumentu (zpravidla zvýrazněná), která na kliknutí myší (případně na jiný podnět) aktivuje nějaké spojení. Může to být nejen spojení na jinou www stránku, ale třeba na obrázek, zvuk, video, nebo jakýkoli jiný soubor. Stejně tak existují odkazy, které vedou na jiné místo na téže stránce.

Aby odkaz fungoval, tedy odkazoval tam kam má, je nutné správně zadat adresu souboru (URL), na nějž odkazujeme. Je dobré dodržovat pravidlo, že odkazy vedoucí na stejný server určujeme relativně, odkazy vedoucí na jiný server určujeme absolutně. Odpadne vám spousta starostí v okamžiku, kdy se rozhodnete přesunout své stránky na jiný server. Lépe toto téma osvětlí následující příklady:

Dokument, z nějž vede odkaz (např. start.htm), je ve stejném adresáři jako dokument, na který odkazujeme (např. cíl.htm)

  • adresa prvního dokumentu je např. http://www.zive.cz/start.htm
  • adresa druhého dokumentu je např. http://www.zive.cz/cil.htm

V tomto případě není nutné psát odkaz včetně http a názvu serveru - postačí odkaz <A href="cil.htm">klikněte sem</A>. Po kliknutí na takový odkaz bude cílový dokument hledán na stejném serveru, v tomtéž adresáři.

Dokument, z nějž vede odkaz, je na stejném serveru, jako dokument, na který odkazujeme, ale je v jiném adresáři

  • adresa prvního dokumentu je např. http://www.zive.cz/start.htm
  • adresa druhého dokumentu je např. http://www.zive.cz/hardware/cil.htm

Ani tentokrát není nutné psát název serveru - postačí, když určíte adresář, v němž je cílový dokument umístěn. Tentokrát tedy použijeme <A href="hardware/cil.htm">klikněte sem</A>.

Jak to ale udělat, potřebujeme-li odkázat do adresáře, který je hierarchický výše - tedy například z dokumentu cil.htm na dokument start.htm? Tady vystačíme se dvěma tečkami, které znamenají "adresář o jednu úroveň výše". Odkaz by tedy vypadal takto <A href="../start.htm">klikněte sem</A>.

Dokument, z nějž vede odkaz, je na jiném serveru, než cílový dokument

  • adresa prvního dokumentu je např. http://www.zive.cz/start.htm
  • adresa druhého dokumentu je např. http://www.test.cz/cil.htm

V tomto případě musíme použít absolutní adresu, tedy <A href="http://www.test.cz/cil.htm">klikněte sem</A>.

Odkaz na konkrétní místo v dokumentu
Máte-li dlouhý dokument, který z nějakého důvodu nechcete rozdělit na více stránek (např. znění nějakého předpisu), můžete čtenáři usnadnit orientaci použitím odkazů na důležitá místa v dokumentu. Tato místa si označíte tagem <A name="nejake jmeno">, kde nejake jmeno je řetězec složený z libovolných písmen (raději bez diakritiky) nebo číslic, který musí být v celém dokumentu jedinečný. Takový tag je pro čtenáře neviditelný, slouží pouze prohlížeči jako značka, na níž se odkazuje hyperlinkovým odkazem ve tvaru <A href="#nejake jmeno">text který čtenář uvidí</A> (všimněte si zejména znaku # - křížek).

Příklad:

<H1>Návrh zákona</H1>
obsah:
<UL>
<LI><A href="#uvod">Úvodní ustanovení</A>
<LI><A href="#zneni">Znění zákona</A>
<LI><A href="#zaver">Závěrečná část</A>
</UL>
<A name="uvod">
<H2>Úvodní ustanovení</H2>
.
.
.
<A name="zneni">
<H2>Znění zákona</H2>
.
.
.
<A name="zaver">
<H2>Závěrečná část</H2>
.
.
.
Pokud pak čtenář klikne v obsahu například na link Závěrečná část, posune se stránka v prohlížeči tam, kde je neviditelná značka zaver.

Další možnosti tagu <A>
TITLE - titulek, který se zobrazí zůstane-li návštěvník vašich stránek stát kurzorem myši nad odkazem. Může sloužit například k vysvětlení, kam příslušný odkaz vede.

Příklad:

<A href="http://www.zive.cz" title="Klepněte pro větší obrázek">Živě</A>

TARGET - má své opodstatnění především ve stránkách obsahujících rámy. V klasické stránce využijete tento parametr jedině s hodnotou _blank, kdy způsobí otevření odkazu v novém okně prohlížeče.

Příklad:

<A href="http://www.zive.cz" target="_blank">Živě</A>

ACCESSKEY - slouží k zjednodušení přístupu - na takový odkaz nemusíte klikat myší, ale aktivujete jej klávesovou zkratkou Alt+písmeno.

Příklad:

<A href="http://www.zive.cz" accesskey="i">Živě</A>

Ostatní parametry nebudeme probírat, protože se s nimi prakticky nesetkáte. Příště se podíváme na to, jak lze do stránky vkládat obrázky, takže se jistě máte na co těšit.

Váš názor Další článek: GemTeku TV-Live a Radio 21: rádio i televize u vás

Témata článku: Software, Hardware, Prohlížeče, Programování, Jak, Zjednodušený příklad, Stráň, Díl, Str, Úvodní část, Jedinečný parametr, Závěrečná část, Stejné parametry, Software na Heureka.czPřehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

** Elon Musk popsal v e-mailu kritickou situaci kolem motorů Raptor ** Pokud se potíže nevyřeší, může firmě hrozit bankrot ** Sám Musk zrušil dovolenou a šel pracovat na výrobní linku

Karel Kilián
StarshipSpaceXElon Musk
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy