Jak vytvářet www stránky - 5. díl

Dnešním tématem pátého dílu seriálu o vytváření www stránek budou nadpisy.
Dnešním tématem pátého dílu seriálu o vytváření www stránek budou nadpisy. Nadpisy slouží k optickému členění stránky a při jejich používání je vhodné zachovávat jisté konvence.

Nadpisy
Dnešním tématem pátého dílu seriálu o vytváření www stránek budou nadpisy. Nadpisy slouží k optickému členění stránky a při jejich používání je vhodné zachovávat jisté konvence. Nadpis stránky by měl být - zcela logicky - největší, stejně tak nadpisy rozdělující stránku na jednotlivé části (sekce, kapitoly, ...) by měly být menší a vzájemně stejně velké. Čtenář tak snadno získá přehled a usnadní se mu orientace v dokumentu. HTML rozlišuje šest úrovní nadpisů označovaných tagy <H1> (největší) až <H6> (nejmenší). Ve standardním formátu vypadají jednotlivé úrovně následovně:

<H1>Nadpis první úrovně je největší</H1>

Nadpis první úrovně je největší

<H2>Nadpis druhé úrovně je ještě docela velký</H2>

Nadpis druhé úrovně je ještě docela velký

<H3>Nadpis třetí úrovně je o něco menší</H3>

Nadpis třetí úrovně je o něco menší

<H4>Nadpis čtvrté úrovně je ještě menší</H4>

Nadpis čtvrté úrovně je ještě menší

<H5>Nadpis páté úrovně je malý</H5>

Nadpis páté úrovně je malý

<H6>Nadpis šesté úrovně je nejmenší</H6>

Nadpis šesté úrovně je nejmenší

Jak sami vidíte, jsou poslední tři úrovně nadpisu stejně velké, nebo dokonce menší než standardní písmo použité v dokumentu. Praktické využití tedy najdou především nadpisy H1, H2 až H3.

Za normálních okolností je nadpis zarovnán na levou stranu stránky, ovšem parametrem align jej můžete zarovnat doleva (left), doprava (right), na střed (center) nebo do bloku (justify). Výsledek pak může vypadat následovně:

<H2 align="left">doleva</H2>

align="left">doleva

<H2 align="right">doprava</H2>

doprava

<H2 align="center">vystředěný</H2>

vystředěný

<H2 align="justify">nadpis zarovnaný do bloku</H2>

nadpis zarovnaný do bloku

Nadpisy mají jednu zajímavou vlastnost: chovají se jako samostatné odstavce, takže před uvozovacím tagem a hned po uzavíracím tagu automaticky následuje přechod na další řádek. Nejlépe si to můžete představit na příkladě:

tento text zůstane řádek před <H3>nadpisem</H3> a tento řádek pod ním

tento text zůstane řádek před

nadpisem

a tento řádek pod ním

Doporučujeme nadpis první úrovně (H1) použít v dokumentu pouze jednou, a to na hlavní nadpis stránky (tedy úplně nahoru). Tento nadpis by se měl shodovat s titulkem stránky (tj. s tím, co jste uvedli mezi tagy ). Nadpis druhé úrovně používejte pro názvy jednotlivých sekcí stránky, nadpis třetí úrovně pak pro jemnější členění. Je-li nutné použít ještě menšího nadpisu, zkuste se zamyslet nad tím, zda váš dokument nebude vypadat nepřehledně a zda by nebylo vhodnější rozdělit jej na několik samostatných stránek.

Tolik tedy pro tento týden. V příštím díle se podíváme na to, jak snadno a rychle vytvořit seznamy s odrážkami, a dále na jednu z nejdůležitějších věcí - vytváření hyperlinkových odkazů.

Váš názor Další článek: Pozor na reklamace!

Témata článku: Software, Programování, Díl, Stráň, Jak, Samostatná stránka, Třetí úroveň, Jednotlivý díl, Druhá sekce, Úroveň, Str, Software na Heureka.czZapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Jak sdílet svou geografickou polohu v reálném čase. Aplikace, platformy, výhody, nevýhody

Jak sdílet svou geografickou polohu v reálném čase. Aplikace, platformy, výhody, nevýhody

Pokud potřebujete s někým sdílet informaci o tom, kde se aktuálně nalézáte, pak můžete využít řadu různých řešení. Některá načrtneme v tomto článku.

Karel KiliánJakub Michlovský
Mobilní aplikace
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Rozklad údajně stabilního nanomateriálu hrozí znečištěním životního prostředí

Rozklad údajně stabilního nanomateriálu hrozí znečištěním životního prostředí

** Grafitický nitrid uhlíku je považován za velmi perspektivní nanomateriál v mnoha oborech lidské činnosti ** Nejnovější studie ale zpochybnila jeho údajnou vysokou stabilitu a odhalila jeho citlivost k rozkladu světlem ** Autoři studie odměněné prestižní vědeckou cenou varují před unáhleným zaváděním nanomateriálů do praxe

Jaroslav Petr
NanotechnologieMateriálChemie
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály