Jak vytvářet www stránky - 24. díl

Vítám vás u předposledního dílu našeho seriálu o vytváření webových stránek. Podobně jako minule a předminule se stručně podíváme na některé tagy, jež jsme nezmínili v uplynulých dílech.
Vítám vás u předposledního dílu našeho seriálu o vytváření webových stránek. Podobně jako minule a předminule se stručně podíváme na některé tagy, jež jsme nezmínili v uplynulých dílech. Takže pojďme do toho.

Element Q

Ve 22. díle jsme si vysvětlili element BLOCQUOTE, který slouží k označení textu citovaného z jiného zdroje. Tag Q má prakticky stejný význam, ovšem používá se pro kratší (zpravidla jednořádkové) citace. Na rozdíl od tagu BLOCQUOTE ovšem text není odsazen od levého okraje.
I tento tag má atribut cite, který určuje adresu dokumentu, z nějž pochází citovaná pasáž.
Ukázka:

<Q cite="http://zive.cpress.cz/r-art.asp/id=11726">Rámy milované i nenáviděné. Na jednu stranu přinášejí řadu výhod, na druhou mohou způsobovat problémy.</Q>

Výsledek:

Rámy milované i nenáviděné. Na jednu stranu přinášejí řadu výhod, na druhou mohou způsobovat problémy.

Element SAMP

Tento párový element se používá pro ukázku výstupu nebo výpisu z programů, skriptů atp. Jeho interpretace závisí na použitém prohlížeči, ovšem nejčastěji se zobrazí jako neproporcionální písmo.
Ukázka:

<SAMP>Text formátovaný elementem SAMP</SAMP>

Výsledek:

Text formátovaný elementem SAMP

Element SPAN

Tento tag je velmi podobný tagu DIV (viz. 22. lekce) a stejně jako on nachází uplatnění především v kaskádových stylech, kde slouží k označení textu, kterému je přiřazen určitý styl. Od tagu DIV se liší především tím, že se používá na kratší (jednořádkové) části textu a že před úvodním a po uzavíracím tagu není ve vizuálních prohlížečích vkládáno zalomení řádku. Základní parametry jsou:
  • class - třída, která má být na text aplikována.
  • style - použitý styl formátování písma.
  • align - zarovnání bloku vzhledem ke stránce.

Element STRONG

Formátuje písmo tučným řezem. Ve většině prohlížečů se takto ohraničený text zobrazí zcela shodně, jako kdybyste použili element B, takže není mnoho důvodu k používání tohoto tagu.
Ukázka:

Tady je normální písmo, <STRONG>tady tučné</STRONG> a tady zase normální.

Výsledek:

Tady je normální písmo, tady tučné a tady zase normální

Element VAR

Další z těch méně využívaných elementů. Používá se k označení proměnných a většina browserů zobrazuje takto ohraničený text kurzívou. Vzhledem k existenci tagu I ale není příliš mnoho důvodů pro jeho použití.
Ukázka:

<VAR>rychlost</VAR>=1000:13

Výsledek:

rychlost=1000:13

Element ABBR

Tento element se používá k ohraničení zkratky (např. WWW, HTTP, URI, atp.). Na vlastní formát textu ale nemá žádný vliv.
Ukázka:

Zkratka <ABBR>HTML</ABBR> znamená HyperText Markup Language.

Výsledek:

Zkratka HTML znamená HyperText Markup Language.

Element SCRIPT

Webové stránky nemusí být pouze statické, ale mohou obsahovat řadu dynamických prvků. K oživení slouží malé programy zvané skripty. Nejčastěji se používají dva skriptovací jazyky: JavaScript a VBScript. Vzhledem k jejich obsáhlosti se jimi nebudeme podrobně zabývat, ale ukážeme si alespoň základní parametry k vložení skriptu do stránky.
Element SCRIPT má několik důležitých parametrů:
  • src - skript nemusí být vložen přímo ve stránce, ale může být uložen v externím souboru. Atribut src odkazuje na adresu, kde se soubor se skriptem nachází.
  • type - určuje typ obsahu skriptu. Používáte-li JavaScript, bude mít tento parametr hodnotu text/javascript.
  • language - tento atribut určuje jazyk, ve kterém je skript napsán. Aktuální norma HTML jej však nedoporučuje a k určení jazyka vyžaduje používání atributu type.
Aby starší prohlížeče neměly problémy se zobrazováním skriptů, uzavírá se celý kód skriptu do elementů označujících komentář. Ukážeme si to na následujícím jednoduchém příkladu:
Ukázka:

<SCRIPT type="text/javascript">
<!-- tato značka způsobí, že starší prohlížeče budou chápat následující skript jako komentář a nebudou jej zobrazovat
function square(i) {
document.write("Kolik je druhá mocnina čísla ", i ,"? ","")
return i * i
}
document.write("A tady máme výsledek: ",square(5),".")
//--> touto značkou se pak označuje konec poznámky
</SCRIPT>

Výsledek:

Použijete-li browser, který nepodporuje skripty nebo má vypnuté skriptování, zobrazí se tento text rovnou za slovem výsledek.

Element NOSCRIPT

Podobně jako se u stránek obsahujících rámy používá NOFRAMES k zobrazení obsahu pro prohlížeče, které rámy neumí zpracovat, používá se element NOSCRIPT pro prohlížeče, které neumí zpracovávat skripty nebo mají vypnuté spouštění skriptů. Tímto způsobem můžete návštěvníkům svých stránek nabídnout alternativní obsah, což může být užitečné zejména v případech, kdy je například pomocí skriptů řešena navigace po vašem webu.
Ukázka:

<NOSCRIPT>
Bohužel váš prohlížeč nepodporuje skripty, které jsou potřeba ke správnému zobrazení stránky. Připravili jsme pro vás tedy alespoň zjednodušenou verzi bez skriptů:
...
</NOSCRIPT>

Máme tedy za sebou přehlídku snad všech elementů, které můžete potřebovat při vytváření webových stránek. V příštím závěrečném díle si ukážeme ještě několik tipů a triků a pak už bude jen na vás, jak znalosti získané z tohoto seriálu zužitkujete. Těším se opět za týden.

Váš názor Další článek: SmartDraw: snadné kreslení

Témata článku: Software, Prohlížeče, Programování, Stráň, Díl, Podobný tag, Str, Jak, Použitý styl, Zjednodušený příklad, Element, Atp, Druhý typ, Předposlední verze


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5