Jak vytvářet www stránky - 1.

Dnes začínáme nový seriál, který vás postupně provede jazykem, jehož prostřednictvím můžete vytvářet webové stránky. Ten jazyk se jmenuje HTML (zkratka HyperText Markup Language) a sami uvidíte, že není vůbec složitý.
Dnes začínáme nový seriál, který vás postupně provede jazykem, jehož prostřednictvím můžete vytvářet webové stránky. Ten jazyk se jmenuje HTML (zkratka HyperText Markup Language) a sami uvidíte, že není vůbec složitý. Nejprve se naučíte vytvářet jen základní textové dokumenty, pak probereme grafiku, tabulky, na závěr se dostaneme ke kaskádovým stylům a bude-li zájem, budeme se v dalších dílech zabývat rozšířeními, které vyšperkují vaše www stránky.

Jaký potřebujete software?
V podstatě se dá říci, že vystačíte s obyčejným Poznámkovým blokem, který obsahují všechny verze Windows (ve Windows 9x najdete tento program tak, že kliknete na tlačítko Start, zvolíte Programy-Příslušenství-Poznámkový blok). Abyste si mohli své výtvory prohlédnout, budete potřebovat prohlížeč (browser). Windows 98 obsahují standardně MS Internet Explorer 4.0, majitelé Windows 95 a NT si budou muset prohlížeč doinstalovat. V případě, že by vám Internet Explorer nevyhovoval, můžete použít některý z alternativních programů jako Netscape Navigator nebo Operu.

Co jsou vlastně HTML soubory?
HTML soubor je obyčejný textový soubor, bez žádných speciálních nezobrazitelných znaků; to, co napíšete, bude zpracováno prohlížečem. Pro pokusy s HTML soubory není nutné jejich umísťování na nějaký webový server, stačí je dát někam na disk a pak v prohlížeči jednoduše místo webové adresy napsat adresu k souboru na vašem disku. Nebojte se experimentovat; když si nebudete jistí, jestli něco jde, tak to prostě zkuste a uvidíte, jestli budete úspěšní.

Jaká je struktura dokumentů HTML?
Dokumenty HTML jsou v podstatě prostý text bez jakéhokoliv formátování. Vlastní formátování má na starosti browser, který na základě řídících značek (tzv. tagů) určuje parametry písma a rozložení objektů na stránce.

Co jsou to tagy?
Tagy jsou značky, které sdělují browseru, jak má zobrazit text, obrázek nebo jiný objekt. Od okolního textu se tagy odlišují tím, že jsou uzavřeny mezi znaky menší než < a větší než >. Rozlišujeme tagy párové a tagy nepárové.
  • Párové tagy mají uvozovací a uzavírací část. Uzavírací část se od uvozovací liší tím, že obsahuje znak lomítka /. Podle pravidel HTML je nutné, aby párové tagy byly uzavřeny, jinak by mohlo dojít k jejich nekorektnímu zpracování. Párové tagy se například využívají pro formátování textu, kde uvozovací tag zařazujeme před začátek a uzavírací na konec textu, který chceme formátovat. Příklad: pokud chci, aby se slovo ahoj napsalo tučně, použiji nejprve uvozovací tag pro tučné písmo, napíšu ahoj a nakonec použiji uzavírací tag pro tučné písmo (<b>ahoj</b>).
  • Nepárové tagy mají pouze jednu část. Používají se například pro formátování odstavců. Příklad: pokud chci zalomit řádek, použiji tag <br>, čímž dojde k zalomení řádku (uzavírací tag by v tomto případě neměl smysl).
Základní struktura www stránky

Každá stránka se skládá ze dvou částí: hlavičky a těla. Typický www dokument vypadá následovně:

<HTML>
<HEAD>
obsah hlavičky
</HEAD>
<BODY>
.
.
.
samotný obsah stránky
.
.
.
</BODY>
</HTML> 
Všimněte si tří tagů, které jsou v HTML dokumentech povinné: HTML, HEAD a BODY
  • <HTML> se zařazuje na úplný začátek dokumentu, kde oznamuje, že se jedná o dokument ve formátu HTML. Uzavírací část <HTML> se dává až na konec dokumentu.
  • <HEAD> označuje hlavičku, která může obsahovat řadu údajů (jako například titulek, který se zobrazuje v liště prohlížeče po natažení stránky). Základní parametry hlavičky si probereme v příští lekci tohoto seriálu.
  • <BODY> označuje tělo dokumentu, tedy tu část, kam budete psát vlastní obsah stránky. Tag BODY musí následovat vždy až za tagem HEAD (nemůžete zařadit obsah dokument a teprve po něm hlavičku). Uzavírací tag </BODY> se zpravidla zařazuje těsně před konec dokumentu, tedy před uzavírací tag </HTML>.
Dnešní díl byl trochu více teoretický, ale už v dalším si vytvoříte svojí první www stránku. Za týden se těším na další setkání.

Diskuze (14) Další článek: Hlídač připojení

Témata článku: Windows, Software, Programování, Internet Explorer, Základní stránka, Stráň, Složité pravidlo, Jak, Browser, Úplný začátek, HTML, Str, Okolní text, Základní struktura, Head, Software na Heureka.czPřehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Plaťte chytře. Tohle jsou triky, které do světa peněz přinesly technologie

Plaťte chytře. Tohle jsou triky, které do světa peněz přinesly technologie

V posledních letech se vyrojilo hned několik nových způsobů, jak platit bezhotovostně. Každý má své specifikum a hodí se pro různé účely trochu jinak. Jak se v nich orientovat?

Jiří KurucJakub MichlovskýJan Spěšný
FintechRevolutPlacení mobilem
USB-C má byt do dvou let u všech telefonů. Apple se bude muset přizpůsobit
Martin Miksa
Odstraněná nabíječkaUSB-CEvropská komise