Technologie | Čipy

Jak výrobci čipů obchází limity. Pouzdření a vrstvení je nové pojetí práce s křemíkem

Svět polovodičů neobnáší jen sledování nanometrů a různých výrobních procesů, děje se toho mnohem více a aktuálně diskutovaným tématem je propojení více křemíkových čipů do celku.
Jak výrobci čipů obchází limity. Pouzdření a vrstvení je nové pojetí práce s křemíkem

Výkon polovodičového čipu se může zvyšovat lepší architekturou, větší plochou nebo výkonnějším výrobním procesem. V prvním případě stojí peníze vývoj, v druhém se na stejně drahý wafer vmístí méně kusů s vyšší náchylností k defektům a ve třetím se připlácí (a čeká) na výrobní kapacity. V poslední době inženýři objevují způsoby, jak tyto limity obcházet pomocí různých modulárních propojení kusů křemíku vytvářející jeden výsledný produkt.

Od monolitu k čipletům

Polovodičová historie a do velké míry i přítomnost patří monolitickým řešením – celek se nachází na jediném kusu křemíku. Třeba procesor na něm má všechna jádra, cache, nejrůznější akcelerátory, například pro video. Tomu se říká monolitický produkt a vyznačuje se úměrami popsanými v prvním odstavci.

Jakmile se křemík rozdělí na dva kusy, úměry se zrelativizují a dají mnohem více prostoru pro kreativní řešení, ovšem vzniknou i problémy. Tím nejdůležitějším je propojení dvou či více polovodičů, protože pořád tvoří jeden celek a musí spolu rychle komunikovat. Navíc pokud začnete propojovat dva či více kusů křemíku, všechny polovodiče musí být velmi přesně umístěny tak, aby nejen přesně dosedly na spoje, ale aby jejich horní plochy tvořily rovinu. Jakákoli odchylka by zde způsobila problémy v komunikaci nebo chlazení.

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Technologie, AMD, Intel, Procesory, Články z Computeru, Čipy, TSMC, Vrstvení, Polovodič, Meteor Lake, Čip, Integrated fan out, GPU, Procesor, AMD Ryzen, SoC, Kus, Propojení, Křemík, Procesory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze PC verze Marvel

Recenze PC verze Marvel's Spider-Man Remastered. Konečně můžeme metat pavučiny i mimo PS

Jeden z nejúspěšnějších superhrdinů se drží exkluzivně konzolí Playstation. Sony naštěstí postupně vydává své velké AAA hry i na PC a Spider-Man není výjimkou. Povedla se PC verze?

Vojtěch Matušinský
Spider-ManRecenze
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware