Historie | Web

Jak vypadaly velké české a zahraniční weby v 90. letech a dnes

  • Živě oslavilo 25 let existence
  • Podívejte se, jak vypadaly koncem 90. let české i zahraniční weby
  • Prohnali jsme je skrze Archive.arg

Naše Živě minulý týden oslavilo 25. výročí existence, dnes proto trošku a obrazem zavzpomínáme na to, jak vypadaly velké weby druhé poloviny 90. let minulého století, když se mnozí z nás poprvé připojovali k internetu.

Pomůže nám v tom stejně stará služba Archive.org a její klíčová funkce Wayback Machine, jejíž robot dnem i nocí ukládá základní podobu webových stránek z celého světa. U každého vybraného webu proto najdete jak jeho 20-25 let starý vzhled, tak odkaz na zmíněný Wayback Machine, abyste si jej mohli prohlédnout na vlastní oči.

Podobně archivuje české stránky také Národní knihovna ve své aplikaci Webarchiv. Od roku 2001 uložila 409 TB dat.

Dost řečí, jdeme na to. Začít samozřejmě musíme u nás na Živě.cz.

Živě.cz

Klepněte pro větší obrázek
Živě.cz v roce 1998

Živě se zrodilo jako elektronické zpravodajství časopisu Computer z veletrhu Invex 1996. Teprve v následujících letech postupně získalo svoji současnou internetovou adresu. Takhle vypadalo na sklonku roku 1998, když naše stránky poprvé navštívil robot projektu Archive.org a zaznamenal jejich podobu.

Klepněte pro větší obrázek
Živě.cz dnes
Diskuze (19) Další článek: Facebook má nové jméno. Meta. Přesvědčí vás Zuckerberg, že jen neodvádí pozornost od problémů?

Témata článku: Apple, Google, Microsoft, Facebook, Internet, Yahoo, Historie, Internet Explorer, Web, Samsung, Česko, Brno, Bill Gates, Instagram, Steve Jobs, Linkedin, Mark Zuckerberg, IBM, Praha, World Wide Web, Doména, Invex, Eurotel, Křišťálová lupa, Tim Berners-Lee, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czRecenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy