Jak vypadá zralost Internetu v USA

Většina Američanů si už nedovede život či práci bez Internetu představit.
Netrvalo to příliš dlouho – za nějakých pět let od proniknutí Internetu z akademické sféry do běžného světa se nové médium stalo tak standardní součástí života Američanů, že si už příliš nedovedou představit, že by bez něj byli zase odloučení. Plyne to ze zjištění z průzkumu prováděného firmou Priceton Survey Research Associates; tři čtvrtiny současných uživatelů Internetu už tvrdí, že se dovedou klidně měsíc obejít bez televize či tištěných médií s tím, že jim všechno, co potřebují, místo toho dodá Internet. Pouze 44 % přitom tvrdí, že „všechno potřebné“ je v tištěných médiích, a jenom 31 % jich říká, že to naleznou v televizi.

Američané už také podstatně více důvěřují informacím, které na Internetu naleznou; samozřejmě je to dáno tím, že zpravodajské a mediální weby vyzrály a lidé si našli důvěryhodné zdroje informací. 84 % respondentů Internetu důvěřuje, což je stejné procento jako u televizního zpravodajství; novinám důvěřuje 79 %. Na tvrdší otázku, kterému zdroji informací by člověk důvěřoval, kdyby se informace z Internetu, TV a novin rozcházely, dává 29 % přednost televizi, 28 % Internetu a 25 % novinám – přece jenom má televizní zpravodajství věrohodnost díky tomu, že je to v něm „na vlastní oči“.

Lidé však dávají jasnou přednost Internetu ve věci přesnosti, dostupnosti, hloubky a aktuálnosti informací – ve všech těchto případech Internet poráží televizi až v poměru 3:1.

V souvislosti s přijímáním Internetu přes bezdrátová zařízení byla také v průzkumu obsažena otázka, zda si uživatelé přejí být připojeni nepřetržitě. Zde se projevil výrazný rozdíl ve věku: mladí uživatelé (pod 30 let) by si ve většině případů přáli být připojeni nepřetržitě, naopak starší uživatelé to nevyžadují.

Vysoká důvěra Američanů v Internet je rozhodně dána jeho vyspělostí v USA, kde s ním mají dlouholeté dobré zkušenosti; pokud bychom studovali průzkumy staré dva či tři roky, setkali bychom se s mnohem negativnějšími názory. Je to podobné jako s Internetem u nás, který je dosud „mladý“: většina lidí zatím nemá k informacím na Internetu velkou důvěru, nicméně tato situace se bude měnit podobně jako v USA díky tomu, že po několika letech čtení nebo sledování Internetu si lidé najdou „svá“ média, s nimiž budou mít dobré zkušenosti a kterým budou důvěřovat.

Diskuze (2) Další článek: Týden: ať žijí právníci a policisté

Témata článku: Internet, USA, Jak, Stejné procento, Potřebný člověk, Televize a internet, Výpad, Televize s internetem


Určitě si přečtěte

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5