Jak vyčistit Windows a uvolnit místo na disku: jde to i bez CCleaneru

  • Poradíme, jak na disku uvolnit místo bez nástrojů třetích stran
  • Pro základní čištění bude stačit jednoduchá systémová utilita
  • Využít lze rovněž pokročilé možnosti v příkazové řádce

Jako úložiště dat v počítačích čím dál častěji slouží SSD. Tyto rychlé disky však mívají nižší kapacitu a o to častější je potřeba uvolnit místo na disku. Kromě uživatelských dat a aplikací lze čistku udělat i v nepotřebných datech systému. A protože k tomu určený nástroj CCleaner ztratil důvěru mnoha uživatelů, tak si ukážeme, jak vyčistit systém Windows bez nástrojů třetích stran.

Základní očista

Ve Windows je již několik verzí dostupný nástroj Vyčištění disku, který zajistí hrubý úklid odstraněním nepotřebných dat. Pro jeho nejrychlejší spuštění stiskněte klávesu Win a vepište cleanmgr. Doporučujeme jej rovnou spustit jako administrátor po kliknutí pravým tlačítkem. Následně vyberte disk k čištění (ve většině případů C:).

V nabídce lze jednoduše zaškrtnout položky, které budou ze systému odstraněny. V žádném z případů se nemusíte obávat, že nástroj odstraní důležité soubory, které by mohly ohrozit funkčnost systému.

Klepněte pro větší obrázek
Především dočasné soubory mohou být pořádným žroutem místa na disku. V tomto případě jejich pročištěním dojde k uvolnění 27 GB

Zaměřte se především na položku Dočasné soubory, která může jednoduše dosáhnout až na několik desítek gigabajtů. Jde primárně o složku TEMP na systémovém disku, která navzdory svému názvu postupem času značně bobtná. Najdete v ní například soubory dřívějších instalací nebo dočasná data nástrojů po rozbalení komprimovaných archivů.

Odložené smetí z internetu

Stejně tak doporučujeme pročistit Dočasné soubory internetu. Tady se nejedná například o soubory cookies, takže se nemusíte bát, že přijdete o trvalá přihlášení na webech. Naopak mírně ovlivnit může běh systému pročištění Miniatur. Windows totiž přijde o všechny zmenšené náhledy fotek či videí a při otevření složek s těmito soubory budou náhledy generovány znovu. Pokud ale tahle položka zabírá několik gigabajtů, doporučujeme její pročištění.

V případě, že jste aktuální systém upgradovali z předchozí verze (typicky na Windows 10 z Windows 8.1) nezapomeňte zaškrtnout i položku Předchozí instalace systému Windows. Tedy samozřejmě v případě, že nový systém bezproblémově používáte delší dobu a neplánujete přechod na starou verzi.

A jen tak pro pořádek – kdy naposledy jste vysypali koš? Toto opomenutí můžete rychle vyřídit zaškrtnutím koše přímo v nástroji Vyčištění disku.

V druhé kapitole se ponoříme mírně hlouběji a promažeme nepotřebné systémové soubory...

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Zajímavosti, SSD, Tipy, Aktualizace, Gigabyte, Klávesová zkratka, Pokročilý uživatel, Systémový disk, Trvalé přihlášení, Nejrychlejší spuštění, Základní funkce, Nejjednodušší cesta, Dostupný nástroj, Pokročilá možnost, Shift + ESC, Nový systém, Systémový soubor, Uživatelská data, Nízká kapacita, Rozšířená možnost

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů