Jako úložiště dat v počítačích čím dál častěji slouží SSD. Tyto rychlé disky však mívají nižší kapacitu a o to častější je potřeba uvolnit místo na disku. Kromě uživatelských dat a aplikací lze čistku udělat i v nepotřebných datech systému. A protože k tomu určený nástroj CCleaner ztratil důvěru mnoha uživatelů, tak si ukážeme, jak vyčistit systém Windows bez nástrojů třetích stran.
Základní očista
Ve Windows je již několik verzí dostupný nástroj Vyčištění disku, který zajistí hrubý úklid odstraněním nepotřebných dat. Pro jeho nejrychlejší spuštění stiskněte klávesu Win a vepište cleanmgr. Doporučujeme jej rovnou spustit jako administrátor po kliknutí pravým tlačítkem. Následně vyberte disk k čištění (ve většině případů C:).
V nabídce lze jednoduše zaškrtnout položky, které budou ze systému odstraněny. V žádném z případů se nemusíte obávat, že nástroj odstraní důležité soubory, které by mohly ohrozit funkčnost systému.
Především dočasné soubory mohou být pořádným žroutem místa na disku. V tomto případě jejich pročištěním dojde k uvolnění 27 GB
Zaměřte se především na položku Dočasné soubory, která může jednoduše dosáhnout až na několik desítek gigabajtů. Jde primárně o složku TEMP na systémovém disku, která navzdory svému názvu postupem času značně bobtná. Najdete v ní například soubory dřívějších instalací nebo dočasná data nástrojů po rozbalení komprimovaných archivů.
Odložené smetí z internetu
Stejně tak doporučujeme pročistit Dočasné soubory internetu. Tady se nejedná například o soubory cookies, takže se nemusíte bát, že přijdete o trvalá přihlášení na webech. Naopak mírně ovlivnit může běh systému pročištění Miniatur. Windows totiž přijde o všechny zmenšené náhledy fotek či videí a při otevření složek s těmito soubory budou náhledy generovány znovu. Pokud ale tahle položka zabírá několik gigabajtů, doporučujeme její pročištění.
V případě, že jste aktuální systém upgradovali z předchozí verze (typicky na Windows 10 z Windows 8.1) nezapomeňte zaškrtnout i položku Předchozí instalace systému Windows. Tedy samozřejmě v případě, že nový systém bezproblémově používáte delší dobu a neplánujete přechod na starou verzi.
A jen tak pro pořádek – kdy naposledy jste vysypali koš? Toto opomenutí můžete rychle vyřídit zaškrtnutím koše přímo v nástroji Vyčištění disku.
Systémové soubory a body obnovy
Pokud jste spustili nástroj s administrátorskými právy, můžete rovnou smazat také Systémové soubory. Tady najdete nepotřená data, která v minulosti vytvořila služba Defender nebo proběhlé instalace. Opět se nemusíte obávat smazání důležitých souborů.
Na pozoru se však musíte mít při případném mazání tzv. Bodů obnovy, které najdete po překliknutí na záložku Další možnosti. Pokud ji nevidíte, nemáte administrátorská práva. Body obnovy slouží pro návrat systému do stavu z minulosti. V žádném případě je nemažte, pokud nefunguje Windows korektně a vykazuje jakékoliv chyby.
V případě, že systém funguje bez problémů, lze odstranit také body obnovení. Ten poslední však zůstane zachován
Jestliže systém běží bez problémů, můžete body obnovy smazat. Odstraní se všechny kromě toho posledního (v případě výchozího nastavení je starý jeden den). Ani při nenadálé havárii hned po této očistě budete moci návrat systému pomocí bodu obnovy provést.
Pokročilé čištění z příkazové řádky
Doposud se odehrávalo čištění systému v rámci výchozího stavu nabídky v systému. Pro pokročilejší uživatele se však nabízí ještě rozšířené možnosti, u nichž se však neobejdete bez příkazové řádky. Tu je opět třeba spustit s administrátorským oprávněním.
V prvním případě se podíváme na to, jak zobrazit v nástroji Vyčištění disku jeho všechny možnosti; v běžném stavu totiž obsahuje jen jeho nejdůležitější část. Do příkazové řádky zadejte cleanmgr /sageset 1 (místo jedničky to může být jakékoliv číslo do 65535).
První příkaz otevře Vyčištění disku v rozšířeném režimu a uloží čistící sadu pod číslo 1. Druhý příkaz potom tuto sadu spustí
Nyní se otevře známá nabídka s rozšířenými možnostmi jako jsou Staré soubory nástroje Chkdsk, soubory Windows Defender, výpisy chyb nebo další soubory instalací a aktualizací. Zatrhněte proto všechny součásti, které budete chtít smazat a potvrďte kliknutím na OK. Nyní se však na rozdíl od běžného režimu nic nestane. V tomto případě totiž došlo pouze k uložení čistící sady právě pod zvolené číslo. Tu je teď potřeba spustit příkazem cleanmgr /sagerun 1 (případně jiným zvoleným číslem). Proběhne stejný proces čistění jako v tradičním režimu a rozšířené čistění je dokončeno.
Takto vypadá čistící nástroj v rozšířeném režimu
Obří složka WinSxS
Dalším žroutem jednotek až desítek gigabajtů je systémová složka WinSxS, kterou najdete ve složce Windows. V žádném případě se ji nesnažte odstranit ručně – systém by po restartu nemusel naběhnout vůbec nebo ve značně problémové podobě. Obsahuje potřebné komponenty pro aktualizace systémů, instalaci a práci s ovladači a využívání mnoha základních funkcí systému. Microsoft tuhle součást sytému nazývá jako Component Store.
Složka WinSxS může zabírat i několik gigabajtů. Zobrazená velikost v Průzkumníku však neodpovídá přesné velikosti dat na disku, ovlivňují ji hardlinky na další soubory
Mnohé soubory jsou však zastaralé a nepotřebné – to se týká především minulých aktualizací. Ty jsou ukládány především pro možnost pozdějšího návratu ke starším verzím jednotlivých komponent systému. Rovnou tedy můžeme říct, že pokud provedete vyčištění této složky, nebude možná odinstalace použitých aktualizací (včetně Service Packů).
Tenhle příkaz smaže vše nepotřebné ze složky WinSxS
Očista složky WinSxS lze provést nejjednodušší cestou prostřednictvím nástroje Dism.exe. zamiřte proto do příkazové řádky spuštěné jako správce a použijte příkaz Dism.exe /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup /ResetBase. Pokud byste nechtěli přijít o možnost odinstalovat používané aktualizace, vypusťte z příkazu parametry /ResetBase. V takovém případě bude ale úspora místa minimální.
Promazání dalších dat a aplikací
V případě, že předchozí kroky nestačily k uvolnění dostatečné kapacity na disku, čeká vás zkoumání největších žroutů místa v rámci složek a souborů a také odinstalace nepotřebných aplikací.
V prvním případě doporučujeme využít některou z aplikací, které analyzují velikost všech souborů a složek a zobrazí ji v přehledném diagramu. Snadno tak získáte přehled o tom, jaká data zabírají nejvíc místa. Hodit se bude například WinDirStat, ale sáhnout můžete i po jiných nástrojích z našeho staršího výběru:
Ale jak jsme slíbili v úvodu, dnes se obejdete i bez aplikací třetích stran. Co se týče samotných složek, Windows bohužel neumožňuje zobrazit u každé velikost, musíte prozkoumat každou zvlášť kliknutím na Vlastnosti. Bude to tedy zdlouhavý proces.
S instalovanými aplikacemi a programy už je to lepší, výpisu aplikací systém ukazuje, která kolik zabírá místa na disku a lze je seřadit podle velikosti.
V případě odinstalace aplikací je postup jednoduchý a vystačíte si se systémovým nástrojem Aplikace a funkce. Najdete jej v nastavení systému a lze v něm jednoduše seřadit programy podle toho, kolik zabírají na disku. Pokud mezi nimi najdete některé nepotřebné, jednoduše je odinstalujte.
Nejrychlejší inventuru programů provedete přímo v nastavení Windows
Další funkcí CCleaneru, kterou můžete snadno provést v rámci systémového nástroje, je optimalizace spuštění systému. A to především zákazem automatického startu programů, které nejsou nutné. Nejjednodušší cesta do tohoto správce je stisknutím klávesové zkratky Ctrl + Shift + Esc a následné přepnutí na záložku Po spuštění. Zde jednoduše seřaďte aplikace podle jejich dopadu na start systému a ty nepotřebné zakažte. Takto lze start dlouho používaných systémů urychlit o desítky sekund.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium