S každým dalším rokem se stále více informací přesouvá z papíru do virtuálního světa. Tento trend je nezvratný a bude pokračovat, přesto mají tiskárny na trhu své nenahraditelné místo. Je ale pravdou, že zatímco jeden ji používá třeba denně, jiný za rok nevytiskne ani papír. O to složitější je úkol, jak správnou tiskárnu vybrat.
Tisknete málo, nebo naopak extrémně moc? Chtějte laserovku. Tisknete tak akorát? Zvolte tankový inkoust
I v dnešní době slyšíme okolo sebe známou mantru: na velké objemy se hodí laser, tisknete-li občas, zvolte inkoust. Existují dvě klíčové příčiny, proč toto neplatí.
Tou první je chronické zasychání inkoustů, které bylo, je, a určitě i nadále bude zásadním problémem. Pokud vytisknete jeden papír za měsíc, a k tomu ještě černobílý, pak se stane barevná inkoustovka vaším nepřítelem. Jakmile jednou za čas (a o to naléhavěji) potřebujete tisknout, bude chybět hromada obsahu a vy strávíte dlouhé desítky minut hloubkovým čištěním hlav, abyste získali dobrý výsledek. Nemluvě o množství vyplýtvaného inkoustu.
Pro barevný tisk to platí ještě silněji: stačí, aby zaschlo pár trysek na jedné barvě, a váš výtisk je zkažený, a opět vás čeká dlouhé čištění.
Nejoblíbenější laserové tiskárny
Další oblíbené laserové tiskárny
Pokud skutečně tisknete anebo kopírujete jen občas, pak je vaší volbou laserovka, která je z tohoto pohledu bezproblémová. Pokud naopak tisknete hodně, alespoň jednou za týden, a současně potřebujete barevný tisk, pak je inkoust vaším přítelem, a navíc velmi levným.
Jenže zasychání inkoustu není jediné hledisko. Druhým důvodem, proč neplatí staré zvyklosti, jsou náklady na tisk, o kterých píšeme v další části článku, klikněte na šipku.
Pokračování 2 / 7
Laser: zaplatíte víc za hardware, nebo za tisk
I v oblasti nákladů na tisk dříve platilo, že laser je levnější. Inkoustové tiskárny s velkými zásobníky, tzv. tankovky, však tuto přednost laserovkám vyfoukly.
V případě laseru platí, že levný tisk dostanete až s dražšími modely. S rostoucí cenou laserové tiskárny roste samozřejmě výbava (rychlejší tisk, druhý podavač, automatický podavač na skenované dokumenty, větší displej apod.), ale především se snižuje cena za vytištěnou stránku.
Udávanou výdrž a cenu tonerů neberte jako jediný důležitý ukazatel. Výdrž se měří pro 5% pokrytí stránky, což se bude s realitou rozcházet především u barevného tisku kancelářské grafiky. Na fotky se laserovky nehodí.
Vždy však platí: úspora při nákupu znamená drahý tisk, vyšší prvotní investice naopak znamená levnější provoz.
Computer doporučuje
OKI B432dn: Černobílý dříč do domácí či malé kanceláře. Nechybí dva zásobníky papírů a velkokapacitní můžete dokoupit. Samostatný tiskový válec a toner s vysokou kapacitou na 12 000 stran výrazně snižují tiskové náklady.
Xerox C235V: Velká barevná laserovka se skenerem a automatickým podavačem dokumentů. Barevný displej usnadní ovládání složitějších úloh.
Zatímco levné laserovky umožňují jen výměnu tonerů, v dražším modelu si sami vyměníte i další prvky, které se vysokou zátěží opotřebovávají – především zapékací jednotku, nádobu na odpadní toner, přenosové válce apod.
Při vysoké zátěži (tisíce stran měsíčně) se pak možná už vyplatí uvažovat o tiskárně jako službě. O samotnou tiskárnu ani tonery se v takovém případě nestaráte, platíte paušál nebo podle počtu vytištěných stran.
U inkoustových tiskáren má smysl uvažovat jen o těch s tankovými zásobníky inkoustu. Proč?
Pokračování 3 / 7
Inkoust: Jen s velkým zásobníkem
Levnější tisk než mnohé laserovky dnes nabízejí tankové inkoustové tiskárny, které jsou na trhu už od roku 2014. Na první pohled vše vypadá skvěle: velké nádržky levného originálního inkoustu vydrží úžasně dlouho i těm, kdo tisknou často a tisknou barevně.
Nejoblíbenější inkoustové tiskárny
Další oblíbené inkoustové tiskárny
Ač má ale laserovka více součástí, její mechanika může být jednodušší. Slabým místem inkoustovky je pohyblivá hlava, která tiskne stránku postupně. Má omezenou životnost a výrobci její výměnu – až na výjimky u některých dražších modelů – neumožňují. Jste tak odkázáni na servis, který zhorší ekonomickou bilanci.
Druhým častým problémem inkoustových tankovek je zanesení odpadní nádržky. Inkoustovka si tu a tam (anebo nejčastěji během čištění trysek) „odstříkne“, a po určitém čase tiskárna zahlásí chybu. Ve většině případů musíte do servisu, uživatelsky výměnnou nádržku nabízí jen několik novějších modelů z vyšší cenové kategorie. Doporučujeme vybírat mezi nimi.
Computer doporučuje
Canon Pixma G2420: Jedna z mála tankových tiskáren na trhu, která myslí i na odpadní inkoust a nabízí uživatelskou výměnu zásobníku, což za tuto cenu překvapí.
Epson EcoTank L3560: Multifunkční tiskárna s tankovými zásobníky, skenerem a dobrou konektivitou.
Z doposud uvedeného je zřejmé, že se klasické inkoustovky s malými zásobníky vůbec nevyplatí. Jsou sice lákavě levné, tiskárnu s funkcí kopírování koupíte za tisícovku a pár drobných, nicméně pokud tisknete opravdu málo, budou vám inkousty zasychat. Tisknete-li moc, vyplatí se vám tankovka.
Při výběru zvažte, jaké funkce u tiskárny potřebujete. Poradíme vám na dalším listu.
Pokračování 4 / 7
Výbava a funkce
S rostoucí cenou roste výbava tiskárny a vždy musíte zvážit, co potřebujete a co je zbytečné. Dejte si pozor především na nejlevnější modely komunikující pouze přes USB. Velmi pravděpodobně máte v domácnosti více zařízení, počítačů a notebooků, jejichž majitelé budou chtít tisknout. A je velmi otravné buď neustále přepojovat kabel, nebo si posílat dokumenty do počítače připojeného k tiskárně.
Pokud je tiskárna vybavena Wi-Fi nebo připojena do sítě přes LAN, přidá si ji každý a funguje nezávisle. Spolu se síťovou konektivitou také přibývají funkce tisku přes internet, snadný tisk z mobilů či tabletů apod. Tiskárna pak obvykle nabízí i webové rozhraní, kde můžete snadno kontrolovat její stav, tiskové úlohy, opotřebení součástí apod.
Přínos klasického skeneru je nezpochybnitelný, pokud tu a tam potřebujete zkopírovat určité dokumenty nebo jiné podklady. Jde o řešení rychlé, bezproblémové, funguje na jedno tlačítko. Současně dnes ale funkci skeneru zdárně nahradí mobilní telefon a sami výrobci tiskáren nabízejí aplikaci, která s procesem pomůže. Je-li tiskárna připojena do sítě (či přes cloudovou službu do internetu), nasnímaný dokument si vytisknete. Jde o zdlouhavější proces, v mobilu ale můžete provést určité úpravy dokumentu, třeba snadno vymazat informace, které v kopii nechcete.
Nejoblíbenější multifunkční zařízení: tiskárna, skener, kopírka
Další oblíbená multifunkční zařízení
Automatický podavač skenovaných dokumentů zvyšuje cenu tiskárny, ale ti, kdo jej využijí, na něj nedají dopustit. Zkopírování třeba dvacetistránkového dokumentu je otázkou stisku tlačítka místo ručního kopírování každé stránky. Uplatnění tak nachází především v kancelářích.
Bohužel výrobci šetří výrobní náklady, kde se dá, a platí to i pro sekundární podavače papíru. To, co bylo dříve samozřejmostí, je dnes spíše výjimkou, kterou si musíte při výběru pečlivě pohlídat. Pokud často tisknete dokumenty, a k tomu i obálky či samolepicí štítky na zásilky, nemusíte při každém tisku obě média přehazovat, stačí při tisku zvolit správný zásobník. Výrazně to šetří čas a zvyšuje produktivitu.
Samostatná disciplína je tisk fotografií. Věnujeme se mu v následující části článku.
Pokračování 5 / 7
Když chcete tisknout fotky
Možnost tisknout kvalitní fotografie na různé druhy papíru jsme s inkoustovými tiskárnami měli vždy, teprve příchod tankovek ale výrazně snížil náklady. Přesto ale platí, že cena fotek ve fotolabu, navíc během různých akcí, bude nižší, než kolik zaplatíte pouze za fotopapír do tiskárny.
A ten je v tomto případě zcela stěžejní: pokud ušetříte koupí levnějšího neznačkového fotopapíru, musíte chvilku experimentovat, než zjistíte, které nastavení ovladače daného výrobce přinese nejlepší výsledky. Značkový fotopapír je sice dražší, rovnou však víte, co v ovladači nastavit pro nejlepší výsledek.
Computer doporučuje
Epson L850: Kupujte, než ji vyprodají! Poslední mohykán s tiskem šesti inkousty, který si skvěle poradí i s fotografiemi. Ale pozor, připojíte ji jen přes USB.
Dobrých výsledků na úrovni běžného fotolabu dosáhnete s tankovou inkoustovkou se základní čtveřicí barev CMYK. Ještě lepší výsledky však získáte s tiskárnou, která obsahuje barev víc. Buď jde o šedou – taková je nejlepší pro výtisk černobílých snímků –, nebo o světle růžovou a světle modrou – ty poskytnou věrnější pleťové barvy a jemnější přechody oblohy či moře. Obecně ale tyto tiskárny z trhu bohužel spíše mizí, nyní nabízí pár modelů jen Epson. Pak už jsou pouze specializované modely pro tisková centra.
Znáte malé tiskárny pro tisk fotek?
Pokračování 6 / 7
Speciální tiskárny fotografií
Mezi první specializované malé tiskárny pro tisk fotek patří bezesporu Canon řady Selphy. První tiskárna s označením DS700 byla uvedena už v roce 2005, a ač bylo do dnešního dne uvedeno takřka 40 modelů, princip tisku zůstává stále stejný: termosublimace.
Tento princip je méně známý, proto rychlé zopakování. V balení najdete nejen určitý počet snímků, třeba deset s rozměrem 10 × 15 cm, ale i speciální cartridge, obsahující na dlouhém pruhu 10 × 4 opakující se segmenty, také o rozměru 10 × 15 cm. Tyto segmenty mají barvy YMC (jejich pořadí je přeházené) plus krycí barvu pro laminaci fotek, proto se výrobce chlubí životností až 100 let.
Tisk je prostý: bílý papír projíždí souběžně nad prvním žlutým segmentem, přičemž tepelná tělíska způsobí odpaření barvy ze segmentu a její ulpění na bílém papíru. Papír tak nejprve opustí tiskárnu se žlutou barvou, natáhne se zpět a tisk pokračuje nanesením růžové vrstvy, následně poslední modrou barvou a konečně krycí vrstvou. Zní to složitě, ale Canon má tuto metodu skvěle vyladěnou a jde i o nejlevnější mobilní tisk fotografií, navíc s nejlepší kvalitou barev a stálostí.
Computer doporučuje
Canon Selphy CP-1500: Je to řešení pro ty, kdo chtějí tisknout rychle, jednoduše, třeba rovnou z mobilu, a přitom s maximální kvalitou. Pokud koupíte balení 108 fotopapírů, vyjde vás fotka na 6,60 Kč.
Novější technologie ZINK neboli Zero Ink (bez inkoustu) dovolila zmenšit tiskárnu na velikost krabičky cigaret. Dáte ji doslova do kapsy. Fotky z mobilu do tiskárny snadno pošlete přes Bluetooth a ta je ihned vytiskne.
Princip tisku je odlišný než u termosublimace, byť zde opět figuruje teplo. Koupíte bílé snímky, obsahující několik vrstev s barvivem, přičemž každá vrstva reaguje svým rozpuštěním na jinou teplotu. Řízením teploty tak lze vyprodukovat snímky, jejichž kvalita je, řekněme, omluvitelná vzhledem k podmínkám, za kterých vznikají. Nečekejte žádný zázrak, snímky mají obvykle mdlé a slité barvy, často jsou nepřesné pleťové barvy. Jako vzpomínka do deníčku či na nástěnku ale poslouží skvěle. Výhodou může být to, že jde o bezokrajové fotky.
Computer doporučuje
Canon Zoemini 2: Tiskárnička s vlastní baterkou produkující snímky 5 × 7,6 cm kdekoli si usmyslíte. Fotka vás ale vyjde na zhruba 15 Kč.
Proti tomu Fujifilm se svým Instaxem produkuje snímky, které vždy mají okraje. Jeden z nich je tlustší, protože obsahuje chemikálii-vývojku. Výrobce toto považuje za výhodu, na tohle místo si totiž napíšete, kdy byla fotka pořízena a kdo je ta hezká slečna na ní, třeba včetně telefonního čísla. Cena jedné fotky je však opravdu vysoká a kvalita zdaleka není taková, jak se výrobce snaží ukázat na marketingových snímcích. Je mírně lepší než u ZINKu, zázraky ale nečekejte.
Na výběr máte mezi kapesní tiskárnou, do které pošlete třeba snímky z mobilu, nebo si přímo koupíte "polaroid" – fotoaparát, který po vyfocení snímek vyvolá.
Computer doporučuje
Fujifilm Instax Mini 12: Návrat do devadesátek k Polaroidu: minimum nastavení a fotku máte pár minut po vyfocení. Vzhledem k ceně snímků musíte dvakrát zvážit, co vyfotíte.
Fujifilm Instax Link Wide: Malá kapesní tiskárna pro větší snímky 10,8 × 8,6 cm, které můžete poslat ze svého mobilu. Cena jednoho snímku je ale takřka 27 Kč.
Na posledním listu najdete nejoblíbenější tiskárny v různých cenových kategoriích.
Pokračování 7 / 7
Nejoblíbenější tiskárny do 3 tisíc korun
Další oblíbené tiskárny s cenou do 3 tisíc korun
Nejoblíbenější tiskárny od 3 do 6 tisíc korun
Další oblíbené tiskárny od 3 do 6 tisíc korun
Nejoblíbenější tiskárny od 6 do 10 tisíc korun
Další oblíbené tiskárny od 6 do 10 tisíc korun
Nejoblíbenější tiskárny od 10 do 20 tisíc korun
Další oblíbené tiskárny od 10 do 20 tisíc korun
Nejoblíbenější tiskárny nad 20 tisíc korun
Další oblíbené tiskárny nad 20 tisíc korun
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně