Moderní robotické vysavače se naučily nové funkce, které automatizovaný úklid ještě zpohodlní. Díky dalším inovacím ve vyšší třídě už není sprosté slovo ani dobře funkční mopování.
Robotické vysavače patří do kategorie oblíbených vánočních dárků, zároveň u nich ale hrozí riziko, že se stanou brzy odloženým darem, na který se bude prášit za skříní. Při výběru těchto pomocníků je potřeba myslet nejen na parametry ve specifikacích produktů, ale také na způsob používání nebo dispozice domu, který má robovysavač uklízet.
Typ navigace
Aby se mohl robotický vysavač spolehlivě pohybovat po místnosti, efektivně volit dráhu úklidu a zároveň žádné místo nevynechat, musí být vybaven systémem navigace. V ideálním případě by mělo dojít k sestavení mapy místnosti, díky čemuž vysavač úklid naplánuje, software vždy bude mít přehled o fyzické pozici v místnosti, a navíc bude možné v aplikaci tuto mapu využít pro vymezení oblastí úklidu.
K rozpoznávání objektů stejně jako k navigaci v místnosti je u kamerových modelů hojně využíváno i strojové učení.
V současné době můžeme rozlišit tři používané druhy navigace, které někteří výrobci mohou kombinovat. Tou základní je gyroskopická navigace, která vedle gyroskopu nenabízí žádné další sofistikované senzory. Mapu místnosti dokáže sestavit jen velmi hrubou díky tomu, že měří vzdálenosti mezi jednotlivými zdmi a překážkami.
U těchto vysavačů, jejichž cena tradičně nepřesahuje hranici pěti tisíc korun, tak není možné vymezovat úklid v aplikaci, ale fyzickými zábranami. Většinou jde o magnetické pásky nalepené pod koberec, které vysavač detekuje a tuto bariéru nepřekoná. Jde však o zastaralý a především nepohodlný typ úklidu, který však již byl překonán spolehlivějšími metodami navigace.
Nejrozšířenější je laserová navigace, která používá LiDAR – tedy stejný senzor, jaký automobilky instalují do více či méně autonomních vozů. Jak už název napovídá, LiDAR funguje velmi podobně jako například radar či sonar. Jen místo rádiové vlny nebo zvukové vlny měří rozdíl mezi vysláním, odrazem a zpětným přijmutím laserového paprsku. Ten se odráží od všech překážek, jako jsou zdi, nábytek, ale například i přehoz přes postel. Což je jednou z mála nevýhod, kdy takový vysavač sám nezajede pod postel nebo pod závěs, který končí až těsně nad zemí.
I vysavače levnějších kategorií disponují senzorem schodů. Díky němu se nevrhnou tam, kam nemají.
Druhou nevýhodou může být menší mechanická odolnost, kdy laserový senzor bývá umístěn v modulu vystupujícím nad vysavač a z principu jde o nejkřehčí část zařízení. Případný pád ze schodů nebo z rukou při přenášení tak laserový modul nemusí přežít. Ve většině dalších parametrů však patří laserová navigace k nejspolehlivějším a díky svému principu také nejjednodušším. I proto je možné vysavače s tímto typem navigace pořídit i hluboko pod hranicí sedmi tisíc korun.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně