Jak dobře vybrat počítačovou skříň. Vezměte raději větší a ergonomie je důležitější než podsvětlení

  • Počítačová skříň musí nabídnout dobrou ergonomii, výbavu i povedený vzhled
  • Na trhu je dostatek kvalitních a vybavených modelů
  • Poradíme, jak skříň pro PC správně vybrat

Pokud do kvalitní počítačové skříně investujete rozumné peníze, odmění se vám především dlouhou životností. S velkou pravděpodobností to bude jediná komponenta, která může přežít třeba pětici různých sestav. Se stejnou skříní tak není problém fungovat třeba deset patnáct let.

Šetřit na skříni je rozumné pouze u levných počítačů, kde by nedával smysl nákup skříně, která je drahá podobně jako hlavní komponenty sestavy. I levnější modely ale mohou nabídnout všechny podstatné vlastnosti, podle kterých je dobré počítačovou skříň vybírat.


Nejoblíbenější počítačové skříně

Evolveo T3 CAET3
Evolveo T3 CAET3
nabízí 32 obchodů za ceny od 1 010 Kč
Porovnat ceny
Montech AIR 903 BASE Black
Montech AIR 903 BASE Black
nabízí 1 obchod za ceny od 1 819 Kč
Porovnat ceny
Corsair 4000D Airflow TG CC-9011200-WW
Corsair 4000D Airflow TG CC-9011200-WW
nabízí 22 obchodů za ceny od 2 299 Kč
Porovnat ceny
Zalman S2
Zalman S2
nabízí 17 obchodů za ceny od 766 Kč
Porovnat ceny
Fractal Design North TGD FD-C-NOR1C-02
Fractal Design North TGD FD-C-NOR1C-02
nabízí 10 obchodů za ceny od 4 099 Kč
Porovnat ceny

Podívejte se na další oblíbené skříně pro PC


Sáhnete-li naopak po skříni z vyšší třídy, už může jít nejen o perfektní ergonomický model s nesmrtelným zpracováním, ale zároveň o líbivou designovku.

Výrobci, kteří se na toto odvětví specializují, hledají nové materiály i tvary. Dopřát si tak budete moci skříně s výrazným využitím skla, ale i modely se zcela odlišným konceptem uložení komponent – třeba pro zkvalitnění pasivního chlazení. Stále ale platí, že vzhled nemá být parametrem s nejvyšší prioritou.

Nejdůležitějšímu parametru počítačové skříně, její velikosti, se budeme věnovat v další části článku. Klikněte na šipku.

Pokračování 2 / 6

Jakou vybrat velikost?

Aktuální rozdělení skříní podle velikosti nemá žádný pevný parametr, který by označení stanovoval tak, jako se v minulosti dělo podle počtu optických mechanik na mini-tower, mid-tower a podobně.

Rozměry tak do jisté míry určuje formát kompatibilních základních desek. Ani to ale nemusí být pravidlem – i Micro-ATX může mít stejné rozměry jako standardní skříň pro desku ATX.

V první řadě tak půjde o zvážení všech okolností, které jsou velikostí skříně ovlivněny. Jsou jimi jak možnosti chlazení nebo počet pozic pro úložiště, tak například délka grafické karty. A také budoucnost.

Computer doporučuje

Cooler Master MasterBox MB400L: Výhodná varianta pro kancelářské nebo nenáročné domácí sestavy. Skříň je určena je pro Micro-ATX a nabídne i slot pro optickou mechaniku. Zdroj a klec pro pevné disky jsou odděleny ve vlastním tunelu. K dispozici jsou čtyři místa pro ventilátory.

Be quiet! Pure Base 500DX Black: Povedená skříň plného formátu pro desky typu ATX s výbornou ergonomií a povedeným vzhledem. V základu obsahuje trojici ventilátorů a podsvícení, které lze jednoduše vypnout. Nechybí vyjímatelné filtry pro snadnější čistění.

be quiet! Pure Base 500DX BGW37
be quiet! Pure Base 500DX BGW37
nabízí 21 obchodů za ceny od 2 507 Kč
Srovnat ceny

Ačkoli budete do skříně skládat sestavu s deskou formátu Micro-ATX, je dobré zvážit i nákup větší skříně pro ATX. Při dalším velkém upgradu už totiž můžete chtít sáhnout po této desce, se kterou by však menší skříň nebyla kompatibilní. I skříň pro ATX přitom může mít příjemně kompaktní rozměry – dnes tomu napomáhá především absence optických mechanik.

Kompaktní skříň pro ATX tak považujeme za nejuniverzálnější řešení, do kterého lze aktuálně umístit sestavu s důrazem na budoucí upgrady. Má dobrou ergonomii i dostatek prostoru pro chladicí prvky a dobré proudění vzduchu pro jejich efektivní fungování a snížení hlučnosti. Výjimkou mohou být kancelářské sestavy, kde je i v případě dalších upgradů jistota desky Micro-ATX.

Samozřejmě ale můžete patřit mezi fanoušky malých počítačů a z nabídky radši zvolíte o výrazný kus menší skříň pro Mini-ITX. Tady už je však samozřejmě potřeba myslet i na osazení upraveným hardwarem pro tento rozměr (především grafikou) a v případě výkonné sestavy také na hlučnější chlazení.

Důležité hledisko při výběru je také vnitřní rozvržení skříně, zejména umístění zdroje. Tomuto tématu se věnujeme v další části článku.

Pokračování 3 / 6

Na co si dát pozor u rozvržení a ergonomie?

Přestože skříně v Computeru testujeme dlouhé roky, stále se setkáváme s nešvary, které znepříjemňují především osazování komponent nebo manipulaci s kabeláží.

Vůbec největším problémem je umístění zdroje do horní části, kdy skříň zároveň disponuje i košem pro optické mechaniky. Tenhle ergonomický prohřešek výrazně ztíží vyvázání kabelů za střední příčku skříně a zároveň zkomplikuje manipulaci se základní deskou. Ostatně ani montáž zdroje do této pozice není nikterak příjemnou záležitostí. Naštěstí na tento nešvar – především u nejlevnějších modelů – narážíme stále méně.

Naopak u střední a vyšší třídy skříní je již zažitou vlastností oddělení zdroje a případně diskového koše od zbytku skříně do spodního tunelu. Výhodou je jak vylepšení vzhledu, kdy chobotnici kabelů od zdroje můžete snadno skrýt, tak možné zlepšení proudění vzduchu mezi komponentami.

Computer doporučuje

Endorfy Signum 300 Air: Dobrá volba pro ty, kteří hledají v nižší cenové třídě, ale vyžadují solidní kvalitu zpracování. Skříň nabízí dostatek slotů pro úložiště, povedenou ergonomii a oddělený spodní tunel. Hlavní předností ale stále zůstává především cena.

Fractal Design Meshify 2 Compact TG: Skvělá skříň nabídne kompaktní rozměry se zachováním kompatibility s deskami formátu ATX. Špičková je rovněž celková ergonomie a snadná práce s kabeláží, pro kterou je připraveno dostatek průchodek.

U zdroje je navíc vhodné, pokud jeho montáž probíhá pomocí samostatného rámečku, který je následně společně se zdrojem zasunut ze zadní strany skříně. Boxy na pevné mechanické disky by v ideálním případě měly být vyjmutelné. Pokud totiž nejsou potřeba, může jejich absence ve spodním tunelu přispět k lepšímu chlazení zdroje.

ramecek-zdroje.jpg 
Pro pohodlnou montáž zdroje se hodí rámeček, který k němu nejprve přimontujete a následně s ním zasunete ze zadní části skříně

Mezi další důležité vlastnosti patří dobré rozvržení pozic pro SSD. Ty se sice stále častěji přesouvají na desku v podobě modulů M.2, nicméně 2,5" pozice by chybět neměly. Vhodné umístění je například na střední příčku ve vertikální pozici. Tady zaberou minimum místa a kabeláž k nim přivedete velmi jednoduše a čistě.

V další části článku se budeme věnovat konstrukci skříní s ohledem efektivní chlazení.

Pokračování 4 / 6

Pořádné chlazení je nutnost

Primárně u výkonnějších sestav je požadavek na skříň jasný. Potřebujete co největší počet možných pozic pro chladicí prvky: ať už běžné ventilátory, nebo radiátory vodních chladičů. Ideální rozmístění ventilátorů se může lišit v závislosti na dalších komponentách a pozice se tak budou hodit ve všech stěnách skříně.

Základem zůstává předozadní proudění vzduchu, to ale platí především u vzduchového chlazení. Pokud do skříně zakomponujete i vodní chlazení procesoru typu all-in-one, s největší pravděpodobností budete jeho radiátor s ventilátorem montovat na strop skříně.

A tady už je možné experimentovat i s dalšími ventilátory a hledat jejich ideální konfiguraci. V tomto případě tak nemusí jít o nejčastější případ, kdy přední ventilátor vzduch nasává a zadní vyfukuje, ale mohou oba z nich přisávat chladný vzduch a o výfuk se postará ventilátor na radiátoru. Stejně tak může proudění probíhat zcela opačně.

Computer doporučuje

Cooler Master QUBE 500: Velmi netradiční skříň, kterou si musíte sami složit. Zároveň se stavbou skříně do ní ale zároveň montujete další komponenty, což je nečekaně pohodlné. Díky spolupráci s komunitou 3D tiskařů ji můžete doplnit mnohým příslušenstvím včetně držáku na banán.

Cooler Master Qube 500 Flatpack Q500-KGNN-S00
Cooler Master Qube 500 Flatpack Q500-KGNN-S00
nabízí 5 obchodů za ceny od 2 100 Kč
Srovnat ceny

Corsair iCUE 7000X RGB: Designový model, který je k dispozici v černé i bílé variantě. Oblíbí si ho fanoušci rozměrných skříní a také výrazného podsvícení. Na vysoké úrovní je ergonomie skříně i zpracování. Potěší i pravá bočnice na pantech.

Ve specifikacích skříní vždy hledejte nejen rozměry kompatibilních ventilátorů, ale zároveň informace i o radiátorech vodního chlazení. Ne vždy platí, že do 120mm/140mm pozice musí bez výjimky pasovat i radiátor s tímto rozměrem.

Speciálním případem jsou rozměrnější radiátory, jako je 360mm, kdy je příprava pro toto řešení vyžadována. Strop může být v takových skříních dvojitý a radiátor je potřeba umístit mezi dva plechy. Výrobci v takovém případě často nabízejí odklápěcí vrchní vrstvu pro co možná nejjednodušší montáž.

pcie.jpg 
Krytí slotů PCIe se hodí, použití ale musí být rozumné. Třeba překrytí šoupacím plíškem není úplně ideální variantou

S chlazením je zároveň spjat další parametr skříní, který je třeba sledovat – maximální možnou výšku chladiče procesoru. Především u kompaktnějších skříní totiž můžete narazit na užší model, kde bude vyšší chladič kolidovat s bočnicí.

Žádná skříň se neobejde bez konektorů. Výrobci se bohužel stále vyhýbají užitečnému USB-C. V poslední části článku zmíníme, na co si dát pozor.

Pokračování 5 / 6

Dostatek konektorů i barev

Test skříní v Computeru ukázal, že většina výrobců stále ignoruje USB typu C a mezi konektory na předním či horním panelu jej prostě nezařazuje. Takový konektor se přitom svojí univerzálností nehodí jen pro přenos dat například z připojeného externího disku, ale i pro nabíjení dalších zařízení.

Stále však přitom platí, že by měla nabídka obsahovat i rychlé konektory USB typu A, a to v počtu alespoň tří kusů.

ctecka.jpg
Integrovaná čtečka do horního panelu je příjemným bonusem. Tady ale k ideálu chybí ještě konektor USB-C

V případě audiokonektorů se nejeden výrobce spokojí pouze s kombinovaným 3,5mm jackem, který zároveň slouží jak pro připojení sluchátek, tak mikrofonu. Za výhodnější řešení ale považujeme oddělené konektory, které jsou u stolních sluchátek používány častěji.

Velmi příjemným bonusem je integrování čtečky karet SD přímo do předního panelu skříně. Samozřejmě za předpokladu, že kabel pro připojení k základní desce (pomocí header konektoru USB 3.0) je dostatečně dlouhý a lze jej snadno schovat za střední příčku skříně.

podsvit.jpg 
Podsvícení skříní mají dnes nejčastěji na starost ventilátory. O jejich řízení se většinou stará centrální modul

Další volitelnou součástí může být osvícení skříně. Ačkoli jej často mohou nahradit i samotné komponenty (včetně synchronizace), u mnoha skříní najdeme samostatné podsvícení pomocí ventilátorů.

V takovém případě je nadmíru užitečně jejich zapojení do samostatného ovládacího modulu, kterým lze měnit barvy, režimy svícení a zároveň rychle osvícení vypnout. Obdobné moduly jsou často skryty pod bočnicí skříně a ovládací tlačítka mohou být vyvedena i na čelní panel. O energii se pak většinou stará napájecí konektor SATA.

V poslední části článku najdete nejoblíbenější PC skříně v různých cenových kategoriích.

Pokračování 6 / 6

Nejoblíbenější PC skříně do 1000 korun

Zalman S2
Zalman S2
nabízí 20 obchodů za ceny od 766 Kč
Porovnat ceny
BitFenix Light BFC-LIG-300-KKGXP-2F
BitFenix Light BFC-LIG-300-KKGXP-2F
nabízí 11 obchodů za ceny od 969 Kč
Porovnat ceny
Evolveo M5 CAEM5
Evolveo M5 CAEM5
nabízí 1 obchod za ceny od 990 Kč
Porovnat ceny
Aerocool Zauron Saturn FRGB-G-BK-v1
Aerocool Zauron Saturn FRGB-G-BK-v1
nabízí 5 obchodů za ceny od 859 Kč
Porovnat ceny
Asus A21 TG 90DC00H0-B09000
Asus A21 TG 90DC00H0-B09000
nabízí 10 obchodů za ceny od 999 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené PC skříně v této cenové kategorii


Nejoblíbenější PC skříně s cenou 1–2 tisíce

Evolveo T3 CAET3
Evolveo T3 CAET3
nabízí 26 obchodů za ceny od 1 010 Kč
Porovnat ceny
Montech AIR 100 LITE Black
Montech AIR 100 LITE Black
nabízí 2 obchody za ceny od 1 119 Kč
Porovnat ceny
Endorfy Signum 300 ARGB EY2A006
Endorfy Signum 300 ARGB EY2A006
nabízí 25 obchodů za ceny od 1 673 Kč
Porovnat ceny
NZXT H5 Flow CC-H51FW-01
NZXT H5 Flow CC-H51FW-01
nabízí 9 obchodů za ceny od 1 978 Kč
Porovnat ceny
Evolveo Ptero Q1
Evolveo Ptero Q1
nabízí 27 obchodů za ceny od 1 485 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené PC skříně v této cenové kategorii


Nejoblíbenější PC skříně s cenou 2–3 tisíce

Corsair 4000D Airflow TG CC-9011200-WW
Corsair 4000D Airflow TG CC-9011200-WW
nabízí 21 obchodů za ceny od 2 299 Kč
Porovnat ceny
NZXT H5 Flow RGB CC-H51FB-R1
NZXT H5 Flow RGB CC-H51FB-R1
nabízí 3 obchody za ceny od 2 861 Kč
Porovnat ceny
NZXT H5 Flow CC-H51FB-01
NZXT H5 Flow CC-H51FB-01
nabízí 3 obchody za ceny od 2 099 Kč
Porovnat ceny
be quiet! Pure Base 500DX BGW37
be quiet! Pure Base 500DX BGW37
nabízí 21 obchodů za ceny od 2 507 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené PC skříně v této cenové kategorii


Nejoblíbenější PC skříně s cenou 3–5 tisíc

Fractal Design North TGD FD-C-NOR1C-02
Fractal Design North TGD FD-C-NOR1C-02
nabízí 9 obchodů za ceny od 4 099 Kč
Porovnat ceny
Fractal Design North XL FD-C-NOR1X-01
Fractal Design North XL FD-C-NOR1X-01
nabízí 5 obchodů za ceny od 4 715 Kč
Porovnat ceny
NZXT H7 Flow CM-H72FB-01
NZXT H7 Flow CM-H72FB-01
nabízí 6 obchodů za ceny od 3 190 Kč
Porovnat ceny
NZXT H6 Flow RGB CC-H61FB-R1
NZXT H6 Flow RGB CC-H61FB-R1
nabízí 17 obchodů za ceny od 3 199 Kč
Porovnat ceny
Fractal Design North FD-C-NOR1C-01
Fractal Design North FD-C-NOR1C-01
nabízí 24 obchodů za ceny od 3 975 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené PC skříně v této cenové kategorii


Nejoblíbenější PC skříně s cenou nad 5 tisíc

NZXT H9 Elite CM-H91EB-01
NZXT H9 Elite CM-H91EB-01
nabízí 21 obchodů za ceny od 5 190 Kč
Porovnat ceny
Asus PROART PA602 TG 90DC00J0-B09000
Asus PROART PA602 TG 90DC00J0-B09000
nabízí 25 obchodů za ceny od 5 359 Kč
Porovnat ceny
Asus ROG Strix Helios 90DC0020-B39000
Asus ROG Strix Helios 90DC0020-B39000
nabízí 25 obchodů za ceny od 7 235 Kč
Porovnat ceny
Fractal Design Torrent FD-C-TOR1A-05
Fractal Design Torrent FD-C-TOR1A-05
nabízí 25 obchodů za ceny od 5 048 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené PC skříně v této cenové kategorii

Jak vybírat elektroniku

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud