Jak dobře vybrat počítače a jejich komponenty v bazaru. Přemýšlet, testovat a mít i trochu štěstí

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 4

Názory k článku

16. 07. 2023 00:45

Jeté počítačové sestavy - cena sestavy je obvykle aktuální cena jednotlivých komponent * 0,7 až 0,8. Jinak řečeno, za určitých okolností je výhodnější sestavu rozebrat a prodat jednotlivé komponenty, než se snažit prodávat jako celek. Ale pozor, je potřeba brát v úvahu poštovné.
Jetej notebook bych v životě nekoupil, výjimkou jsou snad jen byznys modely renomovaných výrobců typu HP, DELL, Lenovo, a to ještě u toho musí být jistota, že to byl nějaký v zásadě dokovaný stroj.
S nákupem jetých grafik nemám problém, člověk musí ale v zásadě počítat s nucenou výměnou ventilátorů a přepastováním, což ale není problém (obvykle jde na chladič nějak nabastlit nové 92 mm fany, byť po očesání o plastový dekl a použití sichrpásek).
S nákupem jetých procesorů nemám problém. Není však moc cenově výhodné chodit do nejvyšších modelů pro daný socket, jelikož ty jsou obvykle krutě předražené z pohledu cena/výkon.
Koupi jetých základních desek se snažím vyhnout, výjimkou jsou snad jen ITX desky. Na těch ujíždím, protože z toho dělám HTPC.
Operační paměti žádný problém. Bacha na ECC.
S jetým zdroji nemám problém, takový jetý Seasonic nebo Fortron jdou koupit fakt levně oproti nově prodávaným zdrojům, ale člověk musí počítat s jejich vyčištěním, výměnou fanu a přepájením nafouklých elektrolytů za nové kondenzátory.
Jetá SSD úložiště kupuji jen nejmenší kapacity pro HTPC. Obecně dost velké riziko, protože ta dnešní SSD prostě příliš nevydrží.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 07. 2023 17:03

Bazarová grafická karta z rigu : "Taková karta běžela dlouhodobě ve vysoké zátěži," a dál jsem už nečetl. Autor článku "ví kulový", ale vydává se za odborníka.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
15. 07. 2023 15:11

Dnes by som Skylake nebral. W10 síce má ešte podporu takmer 2,5 roka a ani o 3r nebude problém, ale aj tak by som šiel aspoň do Coffee lake. Škoda, že v článku nie sú doporučené komponenty. Pre BFU by sa zišli info aj o tom, že 250W grafika a 150W CPU si vyžaduje aspoň 500W (400W by stačiť nemusel a asi ani by nemal 2 8PIN-y) kvalitný zdroj typu Corsair CX, alebo Sesonic. Ani zmienka o napr. Kingstone A400 - vyvarovať sa ho. Najviac ma pobavila zmienka o záruke: „Zároveň ale nebude nijak vymahatelná v případě, že by si ji rozmyslel” = záruka, ktorú môže predávajúci zrušiť. Oh wait... potom to NIE je záruka. Plus by sa zišla rada, že cena by ani u zánovného HW nemala byť nad cca 50%, aby potom človek nekúpil i7 s pod. cenou ako stojí dnešné i3 len preto, lebo predávajúci tvrdí, že i7 je viac, alebo že i3-13100 do s1151 nejde. Toto je dosť veľký problém v bazáre.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor