Pořízení nového notebooku, komponent nebo periferií nemusí proběhnout nejběžnější cestou přes velký e-shop. Pokud výběru věnujete úsilí, trpělivost a několik hodin komunikace, můžete zboží ve velmi dobrém stavu pořídit i z druhé ruky.
Tím máme na mysli inzertní weby, ale také repasované zboží, rozbalené produkty nebo zařízení v jiném než novém stavu. V tomto článku se budeme věnovat především běžným bazarům.
Nejde jen o produkt. Důležité je, kdo prodává
Při prohledávání inzertních webů platí pravidlo chladné hlavy. Když objevíte extrémně výhodnou nabídku, existují dvě možnosti: buď jste vyhráli jackpot, nebo jde o podvod. Asi je zřejmé, která je pravděpodobnější. Ať už jde o notebook, komponentu, nebo jen periferii za pár stovek, vždy si nabídku pečlivě projděte, klidně s mírnými předsudky a skepsí.
Vedle posouzení zvolené ceny s ohledem na stav zboží nezapomeňte zkontrolovat i profil uživatele. Jedná-li se o neověřený profil, využít k tomu můžete e-mail nebo telefonní číslo, které jednoduše zadáte do Googlu. Existuje velká šance, že se dozvíte další informace o prodávajícím třeba včetně minulých inzerátů.
Dalším snadným nástrojem pro odhalování podvodných inzerátů je reverzní vyhledávání fotek. Stačí jednu bazarovou fotografii stáhnout a opět zapátrat na Googlu, Yandexu nebo TinEye. Pokud se v minulosti již na webu vyskytla, nejspíš jde o podvod.
Chystáte-li se k bazarové koupi dražšího zboží, pak je dobré trvat minimálně na telefonním kontaktu. Od prodávajícího získáte další podrobnější informace, hlavně tím ale můžete odfiltrovat část podvodných inzerentů, kteří z velké části nejsou k telefonátu svolní. Jistotou je samozřejmě osobní předání konkrétního zboží s důkladnou prohlídkou a vyzkoušení funkčnosti na místě.
V další části článku – klikněte na šipku – se ještě zastavíme u posouzení výhodností nákupu bazarového zboží. Zmíníme, jaká práva vám dává občanský zákoník, jak je to s možností odstoupit od obchodu, jak se uplatňuje záruka
Pokračování 2 / 10
Bude to opravdu výhodná koupě?
Především u počítačových sestav, ale i notebooků, procesorů nebo grafických karet je dobré zvažovat také dlouhodobou výhodnost bazarového nákupu. I když totiž půjde o solidní a výkonný model, konkurující těm současným, může se při dlouhodobějším používání prodražit především neefektivním chodem.
Příkon aktuálních notebooků i sestav může být řádově nižší než u modelů z doby před pěti lety, o těch starších nemluvě. Při každodenním několikahodinovém používání se tak může bazarový produkt ve srovnání s novým strojem prodražit už po prvních letech.
Stejně tak je dobré posoudit potenciál konkrétního zboží. Pokud neprahnete po jednom konkrétním modelu z dané kategorie, vždy si u vybrané varianty ověřte poruchovost. Tuzemské e-shopy bohužel přestaly zobrazovat míru reklamovatelnosti, pomoci ale mohou diskuze přímo v obchodech nebo třeba v rámci srovnávacích webů. Tady se jednoduše řiďte obdobnými pravidly jako v případě nákupu nového zboží, jen si riziko poruchy nebo nespolehlivého chodu vynásobte.
Bazarová legislativa
Od roku 2012 pamatuje zákoník i na prodej opotřebovaného zboží mezi dvěma fyzickými osobami. I kdybyste o prodeji nesepsali kupní smlouvu, kde by byla práva obou stran a podmínky obchodu vymezena, nezůstanete jako kupující zcela bez ochrany.
Nejdůležitější je samozřejmě řešení vadných produktů. Jakákoli vada (i skrytá), o které jste nebyli informováni prodávajícím, je důvodem ke kompenzaci. Ta může mít podobu slevy (tedy vrácení části peněz), ale i kompletního zrušení obchodu.
Vady je ale potřeba řešit neprodleně po obchodu a jejich dokazování samozřejmě zůstává na vaší straně. Naopak v případě, že inzerát, na který jste zareagovali, obsahoval dostatečné informace o vadách, prodávající nebude mít žádnou povinnost na vaše případné stížnosti reagovat.
Objevené vady nespecifikované v inzerátu jsou podle zákona důvodem ke zrušení obchodu nebo kompenzační slevu
Protože obchod probíhá mezi dvěma fyzickými osobami, neplatí ani žádná lhůta pro vrácení zboží. Z e-shopů známe dvoutýdenní ochranou dobu, kdy je možné zboží i bez udání důvodu vrátit. To však pro bazary neplatí – a to ani v případě, že si zboží necháte zaslat bez dřívější fyzické kontroly. Když vám prodávající nabídne zkušební lhůtu, je to pouze z jeho dobré vůle. Zároveň ale nebude nijak vymahatelná v případě, že by si ji rozmyslel.
Důležitým legislativním parametrem je také přenositelnost záruky. Pokud vám ji prodávající poskytne v podobě běžné účtenky z kamenného obchodu, získáte jistotu toho, že případnou reklamaci můžete uplatnit standardní cestou.
Obtíží však může být faktura na cizí jméno v případě e-shopů. Ty totiž mohou požadovat zahájení reklamačního řízení s původním nakupujícím. U větších tuzemských e-shopů by reklamace s cizím dokladem neměla být problémem, u menších obchodníků už ale můžete narazit na obstrukce.
Na dalších stránkách rozebereme, na co si u jednotlivých kategorií zboží dát pozor. Začneme počítačovými sestavami
Pokračování 3 / 10
Počítačové sestavy
Prvním parametrem, na který byste si měli dát pozor, je celková morální životnost použitých komponent. Jestliže nekupujete pouze část sestavy, kterou byste později doplnili vlastními komponentami, ohodnoťte především stáří kritických součástí, jako je úložiště, zdroj a grafická karta.
Tam, kde to jde, si ještě před fyzickou kontrolou sestavy nechte zaslat výstupy diagnostických programů. U disku to může být CrystalDiskInfo, u procesoru a grafické karty benchmarky, které sestavu výrazně zatíží. Sledujte především teplotu, která se nesmí blížit kritickým hodnotám.
Nejoblíbenější stolní počítače
Další oblíbené stolní počítače
Při fyzické kontrole starší sestavy spoléhejte nejen na vizuální stránku, ale také na sluch. Pokud sestava obsahuje i pevný disk, nemělo by se ozývat žádné cvakání. Pozornost věnujte ventilátorům na grafické kartě i na chladiči procesoru. Pazvuky mohou značit jak zanešení ventilátorů prachem, tak špatný stav ložisek a dalších kluzných částí.
U výběru notebooků budou platit podobná pravidla, ale k tomu tři veledůležitá navíc
Pokračování 4 / 10
Notebooky
Většina rad bude stejná jako v případě běžných počítačových sestav. Opět vybírejte podle stáří jednotlivých komponent i jejich stavu. A zase si k tomu můžete vyžádat výpisy z testovacích utilit.
U bazarových notebooků však přibyly další tři veledůležité parametry, které je nutné zkontrolovat.
Při fyzické kontrole se zaměřte na panty displeje. Otevřete jej do běžné pracovní pozice a vyzkoušejte jejich pevnost v této poloze. Je docela pravděpodobné, že bude mít mírnou vůli na obě strany, neměla by však být v řádu několika centimetrů a už vůbec by neměl displej při otevření padat nebo se pomalu samovolně sklápět.
Nejoblíbenější notebooky
Další oblíbené notebooky
Dále si nechte na displeji postupně zobrazit černou, bílou, červenou, modrou a zelenou barvu. U prvních dvou sledujte rovnoměrnost podsvícení, u dalších vadné (sub)pixely. Pokud nějakou vadu panelu objevíte, nemusí to být důvod ke zrušení nákupu, ale dobrá vyjednávací pozice pro slevu.
Hlavně však nezapomeňte na opotřebení baterie. K tomu nemusíte instalovat žádnou speciální utilitu. Spusťte příkazový řádek jako administrátor a vložte příkaz powercfg /batteryreport. Ve složce pak vyhledejte soubor battery-report, kde zjistíte podrobné informace o stáří baterie.
Ukázka začátku a konce zprávy o stavu baterie staršího notebooku. Je na 38 % kapacity, to už bude chtít brzy výměnu
V další části se zaměříme na bazarové grafické karty
Pokračování 5 / 10
Grafické karty
Bazarové grafické karty byly během posledních let žádaným zbožím. V aktuální situaci jejich razantního zlevňování však nákup z druhé ruky příliš nedoporučujeme.
Na inzertních webech stále budete narážet na výhodné, ale velmi opotřebované karty ze sestav pro těžbu kryptoměn. Budou sice plně funkční, otázkou ale bude jejich životnost. Taková karta běžela dlouhodobě ve vysoké zátěži, a pokud nebyl těžební rig kvalitně chlazen, byly všechny jeho komponenty vystaveny vysokým teplotám, které životnost zkracují.
Nejoblíbenější grafické karty
Další oblíbené grafické karty
Před koupí se snažte grafiku otestovat alespoň několikerým průchodem v herních benchmarcích a ideálně i v aplikaci zatěžující samotné GPU, typicky renderování videa. Právě v takových případech mohou těžením unavené karty vykazovat chyby, které se při běžném provozu za standardní teploty neprojeví. V případě Nvidie se dívejte po jakékoli kartě řady RTX (podle žádané kategorie), u AMD pouze na moderní karty RX.
A jak vybírat procesor v bazaru?
Pokračování 6 / 10
Procesory
Zatímco u grafických karet bazarový nákup příliš nedoporučujeme, u procesorů je situace přesně opačná. Jde o komponentu, která trpí jednou z nejnižších poruchovostí a ani dlouhodobá zátěž jí zásadně nezkracuje životnost. To platí také o běžném přetaktování. To sice zpravidla mírně navýší teploty, pokud ale nešlo o extrémního overclockera, stále se pohybovaly v rozumných mezích.
Před nákupem procesoru AMD si vyžádejte několik fotografií pinů (nožiček). Jsou totiž náchylné na ohnutí při neopatrné manipulaci či nepovedené instalaci do patice základní desky. Zároveň poproste o co možná nejpečlivější zabalení, ideálně do originální krabičky.
Nejoblíbenější procesory
Další oblíbené procesory
V ojedinělých případech můžete v bazarovém prostředí narazit na procesor po tzv. delidu, kdy byl sejmut rozvaděč tepla pro aplikaci kvalitnější teplovodivé pasty. Zpravidla půjde o procesory Intel osmé a deváté generace. Spíše se jim vyhněte.
Jestliže nepotřebujete procesor do opravdu zastaralé sestavy, nejstarší rozumnou řadou je u Intelu ta šestá čili Skylake. U AMD berte alespoň druhou generaci Ryzenů.
Na dalším listu najdete tipy pro bazarový nákup základní desky
Pokračování 7 / 10
Základní desky
Poslední roky ukazují dlouhé životnosti základní desky ve většině cenových kategoriích. K tomu přispěly jak moderní, odolnější kondenzátory s pevným dielektrikem, tak absence jakýchkoli mechanických součástí. Ostatně, kdy jste naposledy viděli desku s aktivním chlazením?
Rizika u bazarových kusů tak opět budou vycházet především z nevybíravého a hrubého chování. Setkat se můžete s poškozenými konektory a u desek pro procesory Intel s ohnutými nožičkami v patici. Ty zkontrolujte vskutku důkladně především v případě, že nemáte možnost vidět desku při chodu ve funkční sestavě.
Nejoblíbenější základní desky
Další oblíbené základní desky
Konkrétní desku vybírejte podle zvolené platformy s čipsetem úměrným k vaší výkonnostní kategorii. Když ale objevíte výhodný model z vyšší cenové kategorie s pokročilejším čipsetem, berte jej. Pokud má jít o desku pro sestavení počítače, a nikoli jen náhradu, rozhodně volte ty s DDR4.
Na další stránce se budeme věnovat operační paměti
Pokračování 8 / 10
Operační paměti
Podobně jako v případě základní desky nenajdete ani na RAM žádnou mechanickou součást a společně s procesory jde o bezproblémové komponenty. Samozřejmě lze narazit na vadné kusy, potíže ale mnohem častěji způsobí nekompatibilita se základní deskou nebo nefunkčnost s dalším rozdílným modulem operační paměti.
I proto je dobré v bazarech rovnou vybírat kompletní osazení, a nikoli jen dokoupení dalšího modulu. Pakliže tedy neseženete kompletně stejný kus, jaký již máte v desce instalovaný. Například je tak lepší 8GB modul prodat v bazaru a místo něj koupit buď jeden 16GB, nebo sadu dvou 8GB.
Nejoblíbenější operační paměti
Další oblíbené operační paměti
Pokud po vložení zakoupené paměti počítač nenastartuje, nebo jej ani BIOS/UEFI nevidí, ještě nemusí jít o vadný kus. Problém může vyřešit resetování nastavení CMOS. Na desce k tomu najděte tlačítko nebo jumper. Po znovuvložení by již deska měla být schopna s kompatibilní a funkční pamětí komunikovat. Její funkčnost můžete po načtení systému otestovat zadáním příkazu mdsched do příkazové řádky spuštěné v administrátorském režimu.
Velký pozor si dejte u bazarového nákupu zdrojů
Pokračování 9 / 10
Zdroje
Nákup zdroje z druhé ruky je docela velkou loterií. Především u levných zdrojů méně známých a low-cost značek jej vůbec nedoporučujeme. Historek, kdy se levný poškozený zdroj bez dostatečných ochran postaral i o smrt některé z dalších komponent, jsme slyšeli až příliš.
O bazarovém zdroji tak uvažujte pouze v případě, že narazíte na některý ověřený model známé značky za dobrou cenu. Dá se říct, že bude rozumnější zakoupit bazarový zdroj ze střední vyšší třídy než stejně drahý nový zdroj z nižší třídy a stejným výkonem. Takových nabídek však na inzertních webech najdete jen minimální množství.
Nejoblíbenější počítačové zdroje
Další oblíbené zdroje
Poslední naše tipy se budou týkat nákupu úložiště SSD
Pokračování 10 / 10
Úložiště SSD
Ceny nových úložišť typu NVMe SSD za poslední roky klesly natolik, že prakticky odpadla možnost skutečně výhodného nákupu z druhé ruky. Především výkon moderních úložišť využívajících paměti typu TLC nebo QLC výrazně klesá při náročném využívání.
Když ale přece jen objevíte lákavou bazarovou nabídku, vždy trvejte na výpisu z diagnostické utility, nejlépe CrystalDiskInfo, a také z aplikace, kterou dodal výrobce disku.
Nejoblíbenější interní SSD
Další oblíbená interní SSD
Univerzální CDI vám vypíše především zapsaná data (TBW), zatímco aplikace od výrobce vyhodnotí celkové zdraví úložiště. Porovnat můžete i dosahované rychlosti při čtení a zápisu menších bloků dat konkrétního bazarového kusu a nového úložiště. K tomu lze využít recenze na webu nebo v Computeru. Pouze pokud nebude výkon úložiště zásadní, můžete o koupi takového SSD uvažovat.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně