Jaká alchymie? Podívám se do datasheetu základní desky a vím přesně jaké si mám koupit RAM (a všechno ostatní).
Když jsem si nechal stavět PC, tak jsem tam dal 64GB DDR5. To by mohlo nějakou dobu stačit.
Asi pred 16 lety jsem dostal od jednech garazistu co meli za sebou jen vetsi stovky skladacek a servisu radu "Nikdy nekupuj jinou pamet nez Kingston" Od te doby nebyly nikdy u nikoho zadne problemy s RAM, kdyz resim cizimu problem, tak je moje prvni otazka: jakou mas znacku pameti ? - od te doby se tim ridim a nevim co jsou problemy s RAM.Prosim nepistemi jak vam perfektne funguje ta a ta znacka, protoze by to bylo hodne zbytecne. Ja v urcitych oblastech uz neexperimentuju.
A proc nam pises ty?
aby jste si zbytecne nenasrali do krku, ale pokud mas pocit, ze je to rada " Hazeni perel svinim" tak ji ignoruj nebo varuj ostatni, ze melu nesmysly, ze dobrodruzstvi s jinyma znackama za to stoji. - ja se chtel podelit s radou, kterou jsem dostal zdarma a pro mne je k nezaplaceni, ale jiny si klidne odplivne.
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 3. 2025 11:00
Ty nám tady tlačíš, že jedině Kingston a nic jiného, ale na jinou značku ti nikdo názor napsat nesmí? 😀 Do krku si sereš sám - tím že takovou spoustu let trváš jen na jedné značce. Ale to je tvůj problém, používej si co chceš.
80% vsech pameti jsou Kingston a neni nejrychlejsi a neni nejlepsi, on umi jenom fungovat. - diky, i ty
Nic nevis, nic neznas, nic jsi nevyzkousel a budes tady radit?Nemam sice letadlo, ale nejlepsi je Cessna!
Stejně dobře umí fungovat i jiní. Nemám nic proti Kingstonu, ale přijde mi nesmysl trvat jen na této značce, když třeba můžu koupit od nějaké jiné renomované značky levnější a/nebo lepší. 16let stará rada od garážistů už dnes fakt není argument.
Protoze pred lety dostal blbou radu, za ta leta na to neprisel a ma neoduvodneny dojem, ze nam buhvi jak poslouzi, kdyz ho budeme nasledovat. :o))Zajimalo by mne, proc mu ve skutecnosti tehdy tohle rekli. (Asi vetsi marze apod.) A jeste vic by mne zajimalo, proc tomu stale veri.
Je taky dobré zjistit si optimální rychlost paměti pro konkrétní procesor. Nevím, jak u Intelu, ale Ryzeny mají kmitočet interní sběrnice svázaný s externím paměťovým rozhraním. Když to přeženete, zapne se interní dělička a srazí rychlost interní sběrnice na polovinu. Což znamená, že s dražšími pamětmi získáte nižší výkon. Dobrých výsledků se pak zase dosáhne až s těmi nejdražšími pamětmi nad 8000 MT/s. Pro Ryzen řady 9000 je to 5600 MT/s.
Pro Ryzeny 9000 to bude alespoň 6000 MT/s. Sám mám 7600X předchozí generace a 6000 MT/s paměti bez děličky (1:1) a běží to bezproblémově.
To ale platí jenom u sestav s dedikovanou grafikou. Jak máte APU tak frekvence je nejdůležitější (integrovaná grafika tak benefituje na frekvenci že malé snížení CPU výkonu kvůli děličce je akceptovatelné)
Ďakujem za príjemný a zrozumiteľný článoček.
No a pokud jste normální a nehoníte každý FPS nebo bod v syntetických testech, tak stačilo napsat:Podle typu desky si ověřte, zda potřebujete DDR4 nebo DDR5. A pak si podle finančních možností kupte nějaké levnější 16GB nebo 32GB, ideálně ve dvou modulech. Ostatní hodnoty vás moc nemusí zajímat.Šance že s tímto přístupem narazíte na problém jsou poměrně malé.
Mozna bych jeste popsal pripady, kdy na vyberu pameti zalezi vice, treba integrovany graficky adapter nebo AI.Ale to uz muzete rovnou napsat, at si koupi sestavu v Alze, ze to bude fungovat.
Stejne nikdy jistotu, ze to bude fungovat a ze to bude stabilni, nemate, dokud to tam nestrcite a poradne to neotestujete. A i tak je to potom leckdy ducharina, i kdyz si myslite, ze dobre vite, co delate. V kazdym pripade, resit RAMku, kdyz mam jen integrovanou grafarnu, to mi fakt prijde nesmysl.
Názor byl 2× upraven, naposled 13. 3. 2025 10:56
Právě že u integrované grafárny (pokud ji nepoužíváte jenom jako jednoduché zobrazovadlo) je výběr RAM důležitější - výkon integrované grafiky silně závisí na propustnosti RAM, třeba na AMD APU je mezi 4800 a 6400 rozdíl výkonu grafiky v desítkách procent.
To je sice pravda, ale pokud stavim pocitac jenom s integrovanou grafikou, tak od nej s vysokou pravdepodobnosti neocekavam zadne zazraky. Takze koupim RAMku doporucenou vyrobcem za rozmnou cenu a rozhodne nevyhodim treba dvojku navic jen proto, ze budu mit nejake mensi clocky. Me osobne se stejne osvedcilo kupovat moduly se standartnim casovanim a ne rychlejsi. Nejednou jsem resil, ze treba 2 moduly deska zvladne v nejakem casovani a frekvenci, ale 4 uz ne (pripadne 4 ano a 8 ne). To samy pro me plati i treba u grafaren pretaktovanych vyrobcem. Z moji zkusenosti proste zdechnou driv, nez standartne casovane karty. Ze se povedlo vyrobit kus kremiku, ktery zrovna prosel testy a chvili funguje neznamena, ze pri mnohem vyssim zatizeni, nez co je standard, to bude fungovat stejne dobre a stejne dlouho jako vyrobek, ktery jede na standartnich frekvencich. Uprimne, radsi utratim prachy za poradnej rychlej disk, coz je pro me ta nejvetsi latence ve vsem, nez abych se nekde honil za trochu mensi latenci pameti nebo par FPS ve hre. Nikdy jsem to nevyuzil.
Názor byl 2× upraven, naposled 13. 3. 2025 12:53
A ideálně, ať jsou ty "dvojice" vytvořené od výrobce jako DUAL. cena asi trochu víc, ale ne o moc. O DUAL CHANELL tu už někdo psal.
nic moc, jednak chybí že jsou už atypické modely, tak není nutné se hned trápit násobky 8-16-32-64 ale jsou pohodlnější 12-24-48.Samotná kapacita 8GB už je na hraně i u PC bez iGPU které by z toho citelně ukusovalo, proto u normálního PC s diskrétní kartou ve slotu postačí 16GB, ale u iGPU typu APU AMD už díky sdílení paměti je rozumné minimum 24GB.
Názor byl 2× upraven, naposled 13. 3. 2025 01:47
Pokud mi vyrobce CPU deklaruje toto: Maximální rychlost paměti2x1R DDR5-56002x2R DDR5-56004x1R DDR5-36004x2R DDR5-3600Tak mě určitě nebude zajímat jakých maximálních frekvencí s jakým CL budou paměti dosahovat. Jenom si tím zvýšíme pravděpodobnost chybovosti. Já bych volil dual rank, pouze dva moduly (dual Channel) 5600 s co nejnižší latencí. Maximální datová propustnost nebude sice tak vysoká, ale odezva (počet operací za s) bude vyšší. To že paměť umožňuje speciální profil neznamená 100% kompatibilitu s HW.
Proc byste "zvysoval pravdepodobnost chybovosti"?! Je to presne naopak - vyrazne rychlejsi pameti budou s konzervativnim nastavenim mit prave o dost nizsi pravdepodobnost jakychkoli problemu. (Jina vec je, ze budete platit za neco, co v praxi nevyuzijete.)
Nejak jsem od clanku ocekaval, kdyz uz rozkryva tu alchymii, ze si nebude plest frekvenci a efektivni frekvenci.Ale dopadlo to stejne jako vzdycky.Fakt by me zajimalo, kde tam na tech pametech tech 8GHz je.Tahle chyba se opakuje skoro v kazdem zdejsim clanku o pametech. Dokonce i v takovem, ktery si hraje na to, ze to tajemstvi pameti konecne rozkryva. Jak mam pak vubec necemu z clanku verit?
Pro koho je ten článek určený? Naprostý laik si stejně paměti sám neinstaluje/nevybírá a průměrný ajťák zase tak povrchní informace neocení.Protože je dnes řadič paměti v CPU, je vhodné vybírat moduly a jejich počet s ohledem na platformu. Intel i AMD mají svá specifika. Také dvoukanálové zapojení a počet modulů má jiný dopad pro DDR4 a DDR5.Pro laika tak platí - co největší kapacitu za kterou je ochoten platit a nic jiného neřešit. Pro všechny ostatní pak - vybírej s ohledem na platformu, model CPU a cílový SW.
Článek je určený pro laiky, kteří mají zájem se vzdělávat, postupně získávat rozhled, aby si sami uměli pomoci s triviálním problémem a nebyli odkázání na samolibé "profesionály".
Největším nepřítelem je poučený laik - tedy hlavně sám sobě.
Ja už som si počítač neskladal dobrých 20 rokov. Ale ak by som to robil, tak si ten počítač vyklikám v konfigurátore. Tých technológii sa vystriedalo toľko, že už poriadne neviem ani ako čo funguje. Kedysi som to aspoň sledoval. (Ale kedysi neboli ani také dobré konfigurátory)
Ac je to pravda, tak zalezi na tom, jestli ma pouceny laik zajem se nekam posunout. A ono to leckdy jinak, nez metodou pokus omyl moc nejde. Kdyz parkrat zaboli permanentni znestabilneni nejake komponenty vlastni blbosti, je to nejlepsi skola, aby se tomu clovek priste snazil vyhnout.
Hodnoty v MHz je nepřesné označení. Správně by mělo být MT/s (mega transfery za sekundu)
MHz se pouzivaji, rika se tomu "efektivni frekvence" (neplest s fyzikalni velicinou frekvence), a je to jakysi fantasktni prepocet na jakoze jake frekvenci to odpovida pri jednom bitu za cyklus, nebo tak neco.MT/s je samozrejme presnejsi oznaceni, ale to nevypada tak fantasticky.A ze se to v clanku popletlo, v naucnem clanku o pametech, je za me ostuda.
ty ceny jsou tak 2x přemrštěný. 32GB vychází na 1300, je to 4800 jenom ale
32GB DDR5 za 1300? Kde?
Možná na polský nebo čínský tržnici.
32Gb...malé bé
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.