Jak vybrat ideální notebook. Nepotřebujete nejvyšší výkon, potřebujete výkon na míru

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 61

Názory k článku

avatar
18. 02. 2024 21:04

Jedu na Windows Vista a jsem spokojený.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
17. 02. 2024 14:48

Celkově a článkem souhlasim, ale pár částí si dovolím trochu rozporovat. Podle mýho si kategorie "Základní notebooky" a "Startovní zóna pro použitelné notebooky" trochu protiřečí. Základní notebooky už z definice použitelný sou, takže opravdu nechápu to rozdělení. Mimochodem sem celou vejšku používal noťasy pod 10k a fungovali v pohodě. Stačili na dokumenty, prezentace, projektování, programování, simulování, prostě všechno, co bylo potřeba.Poté rozumné kancelářské stroje, si myslím, začínají už od 10 tisíc. Můj Lenono Ideapad za 12k měl až překvapivě super displej, klávesnici a touchpad. Jasný, nebyl to úžasnej noťas, ale sloužil mi léta fakt krásně. Opět sem v něm psal dokumenty, dělal prezentace, simuloval všelijaký blbosti nebo projektoval různý nesmysly Všechno bez problémů s jeho i3 a 8GB RAM (později upgradenuto na 16). Jedno HP za 8k nám stále u mámy doma slouží s Xubuntu a v pohodě si na tom přečte emaily, mrkne na FB nebo objedná něco na eshopu. A to je bez keců po 9 letech po koupi :-Ale poté jakžtakž souhlasím se všemi ostatními kategoriemi. Jen je mi trochu divná jedna malá část. Je v článku zmíněno, že Arc grafika u nových Core Ultra procesorů se vyrovná GTX 1650 nebo 3050... podle mých informací od několika YTberů má být nový Arc super, ale ne až tak super. Myslím, že jeden specificky ukazoval benchmarky s cca 65% výkonu 3050. Daleko od vyrovnání se jí. Na čem je tedy založeno tvrzení, že se Arc vyrovná GTX 3050?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
16. 02. 2024 19:15

do 10-15tis ziadny novy sunt, ale radsej kvalitny refurbished thinkpad

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
16. 02. 2024 11:52

A co pár let starší notebook, který byl původně špičkový, pokud je stále v dobrém mechanickém stavu?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (9)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
16. 02. 2024 11:35

Herni notebook nepotrebuje uz asi vubec nikdo, krom studentu, kteri nemaj misto na stole pro ext display, nebo nemaj prachy na herni PC i skolni NTB, a potrebujou stejny NTB nosit do skoly a hrat na nem hry na kolejich nebo na private - herni NTB je ale bud zbytecne velky a tezky na prenaseni, nebo ma moc maly display na hry. Takze herni NTB je za mne predrazeny kockopes a nouzovka.Tzv. "hernim" NTB se dnes vykonem uz vyrovnaji i male (a'la NUC) pocitace s montazi zezadu na monitor, jsou "za babku", a soudoby procesor s integrovanou GPU jako treba Radeon 8845HS na bezne hrani uplne staci. Vyhoda je externi display s vyssim rozlisenim a obnovovaci frekvenci a malo zabraneho mista, plus velky display.Na domaci intenzivni hrani s max rozlisenim a detaily se zatim vyplati tower PC s dedikovanou grafickou kartou (drazsi nez zbytek PC i s monitorem) - soucasne Ryzen procesory maji takovy vykon, ze bude par dalsich let potreba menit jen grafickou kartu ob 5 let, a prubezne menit |doplnovat disky.Osobne bych si domu nikdy NTB nekoupil, bud miniPC, herni PC, nebo tablet. NTB na dovolenou|homeoffice mam ale firemni (maly, lehky, vykonny).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (4)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
15. 02. 2024 22:45

Nerozumím, opravdu ne. Píšu-li všemi deseti prsty, potom se na klávesnici vůbec nedívám (výjimečně/při zvykání si) a soustředím se na to, co právě píšu. Potom ocením hmatovou odezvu a orientaci s uspořádáním do bloků. Nebo naopak píšu stylem „orla“ kdy se zrakem upřeným na klávesnici kroužím tak dlouho, než jí najdu a vím, že byla stisknuta. „U klávesnice je důležité, aby prsty vnímaný stisk odpovídal i reálně stisknuté klávese. Potřebujete jistotu psaní, abyste nemuseli kontrolovat, zda se písmenko skutečně objevilo na obrazovce.“ Neznám moc lidí, co by psalo po hmatu a současně čučeli do blba … výjimečně snad, kdy se pohled upne např.: na dámské křivky.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
15. 02. 2024 21:32

ChromeOS neznamená, že všetko bude bežať v prehliadači Chrome. Pomocou kontajnerizácie sa tam dá bežať plnohodnotný Linux a android aplikácie.Môj ďalší notebook asi bude chromebook, alebo si kúpim niečo s Linuxom Slimbook/Tuxedo/Framework. Nechce sa mi zisťovať, či notebook "Bez OS" má nejaké problémy s kompatibilitou, už som starý :)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
15. 02. 2024 20:26

Podle mě je důležitý aby měl normální numerickou klávesnici, důležitější než mnoho vyjmenovaných vlastností a že by měl na to článek upozornit. Je jasný že její přítomnost je daná hlavně velikostí notebooku, ale právě při výběru velikosti je důležitý brát ohled i na to že u menšího bude chybět a že je dost významná.
Dobrý je upozornění na poměr stran, jen je dobrý připomenout že jiný poměr stran má dost výhody v zobrazení webu a zobrazení náhledu stránky A, naopak na šířku nic nechybí.
U lesklého displeje že "vyšší jas dokáže přeprat případné odlesky" bych hodnotil že i tak je to pořád špatný, že jde o to si jas nastavit příjemně podle jasu okolí pozadí kam ještě vidím kolem displeje a ne dávat jas na hodně abych trošku potlačil že v displeji vidím světlé okno, moc to nepomůže a budu mít blbě nastavený jas s ohledem na oči, teda že lesklý displej může být dost blbý i u vysoce svítivého displeje.
Výkon elektroniky notebooku rychle stoupá desítky let, to je dávno v pohodě, ale ten kontakt notebooku s člověkem může být dost špatný i dnes když ruší odlesk okna, nebo chybí numerická klávesnice, nebo je displej nízký u poměru 16:9, že ty nevýkonový vlastnosti jsou dávno důležitější.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (25)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
15. 02. 2024 19:40

No... chápu, že jde o nějakou osvětu pro BFU, vidím tu ale dvě lži.
1) "Například 80W verze RTX 3080 v tenkém notebooku může být klidně nakonec pomalejší než 130W verze RTX 3060 v tlustém notebooku."Je první, několikrát vyvrácená, lež. Pěkně vysvětleno i s testy zde https://www.youtube.com/watch . Ano 35W vs 140W může být rozdíl, ale 80W a 140W jsou rozdíly minimální
-----------------------------------------------------------------------------------2) "Před lety trpěly OLED displeje vypalováním statického obrazu, dnes to už ale díky mnoha různým technologiím nepředstavuje problém, který by vás měl nějak trápit."Já vím, že pan Holčík je fanda OLED displejů, ale takovou lež snad nemůžete myslet vážně? OLEDy se pořád vypalují a bylo to několikrát dokázáno (LTT na to má taky video), sami výrobci píšou, ať se uživatelé vyvarují statických věcí delší dobu. Opravdu tu chcete doporučovat OLED kancelářským krysám s 9 hodin denně zapnutým notebookem a zobrazenou Windejsi lištou? Proč tam nenapíšete pravdu, že ten displej absolutně není vhodný do kanceláře na dlouhodobou práci, ale spíš na filmy a hry?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (14)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor