Notebooky | Jak vybrat

Jak vybrat ideální notebook. Nepotřebujete nejvyšší výkon, potřebujete výkon na míru

  • Klíčové je stanovit rozpočet a vědět, jak budete notebook používat.
  • Provedeme vás záplavou modelů a parametrů, vysvětlíme zkratky.
  • Jakou zvolit paměť, grafickou kartu, displej, konektory…
Jak vybrat ideální notebook. Nepotřebujete nejvyšší výkon, potřebujete výkon na míru

Poradíme, co je u notebooku důležité a co je jen pěkně vypadající parametr. Do žádných technických parametrů se ale nevejde důvěra a pozitivní vztah. Když se vám notebook líbí barvou či provedením, dokážete mu odpustit i chyby nebo slabší výkon. Právě proto jsou levné notebooky často barevnější, aby vzbudily pozitivní emoce.

Ošidné je také hodnocení kvality jen podle značky. To, že známý měl před deseti lety model XY a rozpadly se mu panty displeje, neznamená pro hodnocení současné nabídky stejné značky vůbec nic.

Platí ale, že zkušenosti renomovaných výrobců s drahými modely se promítají i do těch levnějších. Základní značkový notebook bude zřejmě konstrukčně lepší než stejně drahý notebook od menší firmy.

Kolik mne bude notebook stát?

Je třeba si uvědomit základní cenová patra nabídky notebooků, abyste neměli přehnaná očekávání.

Méně než 10 tisíc

Základní notebooky pro procházení webu, přehrání filmů nebo psaní dokumentů ve Wordu či Excelu. Čeká vás slabší výkon, nejhorší displeje, těla s šetřením na každém místě. Počítejte s jednou, nejvýše dvěma spuštěnými aplikacemi současně. Raději ale běžte do vyšší-dražší kategorie.

Klepněte pro větší obrázek
„To je jen pro děcko do školy, stačí ten nejlevnější.“ Častý omyl. Děti bez problémů vytíží počítač více než jejich rodiče. A hlavně jejich nároky s časem porostou. Nešetřete na nich

10 až 15 tisíc

Startovní zóna pro použitelné notebooky. Výkon nebude  extrémní, ale spíš nebudete nervózně poklepávat prsty při čekání a místo na disku vám nedojde tak rychle. Už narazíte i na konvertibilní notebooky, které umí přetočit dotykový displej a chovat se jako tablet.

15 až 20 tisíc

Rozumné kancelářské stroje se slušnými parametry. Objevují se tu i první tzv. herní notebooky, ale jen s pomalejšími grafickými kartami, které vás tolik nevytrhnou, nebo s malými disky, na které se vám nevejdou hry.

20 až 30 tisíc

Pohodlné kancelářské lehké notebooky s dobrou výdrží a výkonem. Tady už také najdete přesné kvalitní displeje s vyšším jasem. Je to také výchozí zóna pro herní notebooky s výkonem pro hraní na displeji FullHD.

Těsně pod 30 tisíci začínají i notebooky s grafikami RTX použitelnými pro ray-tracing efekty ve hrách. Většinou jim ale v této ceně chybí operační systém, který musíte dokoupit, nebo kvůli kapacitě výchozího disku budete muset brzy dokupovat další větší disk.

30 až 50 tisíc

Výborné kancelářské notebooky se špičkovými parametry. Začínají tu také výkonnější notebooky značky Apple s operačním systémem MacOS. Herní notebooky z této kategorie nesahají k mnoha kompromisům a můžete si vybírat, který z jednotlivých parametrů bude pro vás důležitější.

Více než 50 tisíc

Ty nejlepší notebooky, kterými se firmy chlubí na výstavách a definují trendy pro další roky. Lehké notebooky jsou už z prémiových unikátních materiálů a s výbavou na chlubení. Výkonné notebooky pak osloví i náročné profesionály s požadavky na vysokou kapacitu operační paměti nebo špičkový výkon procesoru i grafické karty.

Klepněte na šipku. Na dalším listu vysvětlíme, jaký notebook vlastně potřebujete, pokud jde o výkon

Diskuze (156) Další článek: GeForce RTX 3090 Ti v testech. Nvidia doporučuje zdroj s výkonem 1000 wattů

Témata článku: Notebooky, Jak vybrat notebook, Jak vybrat, Notebooky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA