Jak vybrat

Největší powerbanky utáhnou i ledničku. Jak vybrat nabíjecí stanici a proč hledat zkratku LiFePO4

Nabíjecí stanice, bateriové stanice nebo powerpacky – je jedno, jak jim budeme říkat, vždy půjde o stejnou kategorii produktů. Jsou to přerostlé powerbanky, které nabízí kapacitu v řádech vyšších stovek, nebo dokonce tisíců watthodin.

Díky nabíjecím stanicím můžete v kempu i bez připojení k síti napájet ledničku. Doma takovou stanici používat jako záložní zdroj UPS, nomádi jimi budou napájet notebooky po dlouhé desítky pracovních hodin a fotografové už do terénu nemusí pro napájení světel vozit elektrocentrálu.

26aff13f-c429-4053-bb99-998ff9bf78af
Akumulátory zdaleka nevyplňují vnitřek stanice. Potřeba je i výkonný měnič, ochranná elektronika nebo komponenty dalších rozhraní, jako jsou 12V autozásuvky

Chcete LiFePO4

Než se zaměříte na kapacitu akumulátoru, vyhledejte si u konkrétní nabíjecí stanice jeho typ. Ačkoli se ve většině již vyskytují akumulátory LiFePO4 (či zkráceně LFP), narazíte i na stanice se standardními akumulátory Li-Ion, které nejsou kvůli svým vlastnostem pro toto použití úplně vhodné.

(Děkujeme za upozornění v diskuzi. Správná zkratka je skutečně LiFePO4, nikoli LiFePo4.)

Jde především o bezpečnost. U typu Li-Ion se nelze spolehnout na bezproblémový chod v nízkých nebo naopak velmi vysokých teplotách, při kterých nadstandardně rychle degradují a ztrácejí tím využitelnou kapacitu. Větším rizikem je menší odolnost vůči mechanickému poškození. U akumulátoru Li-Ion dochází k lavinovému efektu, při němž od jednoho článku mohou zahořet i ty okolní.

 

Stanice se standardními  akumulátory Li-Ion z výběru vyřaďte, vhodnější je typ LiFePO4 (neboli LFP)

 

Naopak u LiFePO4 sice může (s mnohem menší pravděpodobností) jeden článek při mechanickém poškození nebo výrobní vadě zahořet, okolní články od něj nechytnou – zpravidla budou jen po nějakou dobu doutnat. Pokud tedy hodláte nabíjecí stanici používat v terénu, autě nebo karavanu, jednoznačně zvolte LiFePO4.

Když už máte správný typ akumulátoru, zaměřte se na jeho kapacitu. Klikněte na šipku a dostanete se do další části článku.

Jak vybírat elektroniku

Poradíme vám, jak dobře vybrat hardware a domácí elektroniku. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co je naopak velmi důležité.  Srozumitelně a přehledně.

TelevizorySoundbary • RouterySSDChytré hodinkyProjektoryTabletyFotomobilyMonitoryÚložiště NAS3D tiskárnySluchátka • Herní konzole

A další desítky článků na téma Jak dobře vybrat

Diskuze (44) Další článek: Nový zákon by mohl americkou vládu donutit, aby odtajnila veškeré dokumenty o UFO

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , ,