Díky nabíjecím stanicím můžete v kempu i bez připojení k síti napájet ledničku. Doma takovou stanici používat jako záložní zdroj UPS, nomádi jimi budou napájet notebooky po dlouhé desítky pracovních hodin a fotografové už do terénu nemusí pro napájení světel vozit elektrocentrálu.

Akumulátory zdaleka nevyplňují vnitřek stanice. Potřeba je i výkonný měnič, ochranná elektronika nebo komponenty dalších rozhraní, jako jsou 12V autozásuvky
Chcete LiFePO4
Než se zaměříte na kapacitu akumulátoru, vyhledejte si u konkrétní nabíjecí stanice jeho typ. Ačkoli se ve většině již vyskytují akumulátory LiFePO4 (či zkráceně LFP), narazíte i na stanice se standardními akumulátory Li-Ion, které nejsou kvůli svým vlastnostem pro toto použití úplně vhodné.
Jde především o bezpečnost. U typu Li-Ion se nelze spolehnout na bezproblémový chod v nízkých nebo naopak velmi vysokých teplotách, při kterých baterie nadstandardně rychle degradují, a ztrácejí tím využitelnou kapacitu. Větším rizikem je menší odolnost vůči mechanickému poškození. U akumulátoru Li-Ion dochází k lavinovému efektu, při němž od jednoho článku mohou zahořet i ty okolní.
Stanice se standardními akumulátory Li-Ion z výběru vyřaďte, vhodnější je typ LiFePO4 (neboli LFP)
U baterií LiFePO4 sice může jeden článek při mechanickém poškození nebo výrobní vadě rovněž zahořet (s mnohem menší pravděpodobností), okolní články ale od něj nechytnou – zpravidla budou jen po nějakou dobu doutnat. Pokud tedy hodláte nabíjecí stanici používat v terénu, autě nebo karavanu, jednoznačně zvolte LiFePO4.
Když už máte správný typ akumulátoru, zaměřte se na jeho kapacitu. Klikněte na šipku a dostanete se do další části článku.
Pokračování 2 / 6
Kapacita
Mnohem větší dilema než u typu akumulátoru vás čeká při volbě vhodné kapacity. Měla by vycházet ze zamýšleného použití. Nejlevnější stanice s nejnižší kapacitou se budou hodit především pro nabíjení elektroniky – telefonů, notebooků, kamer nebo fotoaparátů v terénu. Sem můžeme zařadit stanice s kapacitou pohybující se maximálně kolem 500 Wh. Například notebooky MacBook Air od Applu z nich nabijete 8–9× a iPhone asi 30×.

Nejčastější doplňkem stanic jsou LED svítilny, které vydrží svítit opravdu dlouho
Stanice s kapacitou v řádech tisíců watthodin se budou hodit i pro napájení větších spotřebičů, jako jsou zmíněné autolednice nebo fotografická světla. V případě, že se rozhodnete přepočítávat počty nabití vašich zařízení z konkrétních stanic, pamatujte, že půjde o velmi orientační hodnoty. Pokud vydělíte kapacitu stanice kapacitou zařízení, získáte počet nabití bez jakýchkoli ztrát, tedy nereálnou hodnotu.
Při nabíjení ze stanice bude záležet v prvé řadě na rozhraní. U stejnosměrného napájení platí, že čím je nabíjecí výkon nižší (napětí i proud), tím vyšší je efektivita. Naopak při rychlém nabíjení dochází k nárůstu ztrát a stejná zařízení při vyšších výkonech ze stejné stanice nabijete méněkrát.
Do ztrát je potřeba započítat i další komponenty v cestě, přičemž tím zásadním bude měnič na střídavý proud v případě napájení AC spotřebičů z integrované 230V zásuvky. I v případě větších zařízení typu ledničky tak bude prosté vydělení kapacity baterie příkonem spotřebiče jen orientační. I přesto ale poskytne dobrou představu o vašich potřebách.
Především u bateriových stanic s akumulátory typu LiFePO4 lze pozorovat příjemný trend klesajících cen. Dobře to demonstrují jak některé starší modely, které se v současné době prodávají za výrazně nižší ceny, tak průměrné ceny za Wh.
První případ dobře demonstruje povedený powerpack EcoFlow Delta 2, který byl na trh uveden na podzim 2022 za cenu 29 990 Kč. Tu si mimo prodejní akce udržel po dobu jednoho roku. Následně ale cena začala postupně klesat a v současné době se dá koupit za 17 490 Kč. Stále přitom jde o špičkovou bateriovou stanici s aplikací od renomovaného výrobce, který slibuje 3000 nabíjecích cyklů, než kapacita klesne na 80 % původní hodnoty.
Zajímavé je ale i srovnání ceny za kapacitu, tedy poměr Kč/Wh. Ta byla před dvěma lety pro celou kategorii bateriových stanic na Alze necelých 20 Kč/Wh. Nyní tato hodnota klesá k hranici 17 Kč/Wh. Jen tak dál…
Kromě kapacity sledujte i maximální využitelný výkon.
Pokračování 3 / 6
Výkon
Výkon se stane důležitým parametrem v případě, kdy z nabíjecí stanice budete napájet i větší spotřebiče nebo velmi výkonnou elektroniku.
U malých stanic se většinou maximální výkon pohybuje kolem 500 W, což bude dostatečná hodnota pro jakékoli telefony či notebooky, kterých bude možné nabíjet několik zároveň.
Pokud ale má stanice sloužit například v karavanu i pro využívání spotřebičů typu cestovní pračka, rychlovarná konvice nebo fén, bude nutné se poohlédnout po stanici s vyšším výkonem. Vyjmenované spotřebiče se pohybují svým příkonem nejčastěji kolem 1000 W a nabíjecí stanice by tedy měla v každém případě nabízet vyšší hodnotu. Čím více takových spotřebičů budete chtít zapojit v jednom okamžiku, tím větším výkonem bude muset stanice disponovat.
V parametrech často najdete uvedené hodnoty maximálního výkonu a špičkového výkonu. V prvním případě jde o hodnotu, kterou stanice ve standardních podmínkách bude schopna dodávat dlouhodobě až do svého vybití. Naopak vyšší hodnota špičkového výkonu je k dispozici pouze po omezenou dobu například pro rozběhy spotřebičů s motorem. Například běžná hobby vrtačka může mít příkon kolem 600 W, nicméně při rozběhu může být hodnota mnohem vyšší.
Co potřebujete u nabíjecí stanice dál? Hlavně dostatek vhodných výstupů.
Pokračování 4 / 6
Dostatek výstupů
Takřka všechny nabíjecí stanice na trhu nabídnou tři typy výstupních nabíjecích konektorů: USB, 12 V a 230 V.
V prvním případě jde často o kombinaci konektorů USB-C a USB-A, přičemž některé podporují protokoly rychlého nabíjení. Ty by měly být vypsány v parametrech stanice ať už v podobě názvů těchto protokolů nebo jako podporovaná napětí.

I takhle může vypadat seznam výstupů.
Malou elektroniku včetně notebooků s podporou nabíjení z USB-C bude vždy nejefektivnější nabíjet právě přes tato rozhraní. U rozhraní s napětím 12 V se lze nejčastěji setkat s kombinací autozásuvky (CL) a také jack konektoru DC5521. Sem zapojíte všechna zařízení připravená pro použití v autě například v podobě ledničky. I v tomto případě bude výhodnější tato varianta než využití 230V výstupu, i když jej lednička podporuje.
Právě výstup se střídavým proudem a napětím 230 V je nejméně efektivním způsobem použití nabíjecí stanice. Ztráty budou záviset jak na kvalitě použitého měniče, tak na využívaném výkonu, kdy má měnič různou efektivitu.
U nabíjecí stanice se může hodit také solární nabíjení nebo možnost kombinovat více způsobů nabíjení najednou.
Pokračování 5 / 6
Nabíjení
Zatímco doma budete nejčastěji energii v nabíjecí stanici doplňovat z běžné sítě, v terénu se budou hodit i další způsoby: ze solárního panelu a případně z autozásuvky.

Ideálním příslušenstvím ke stanici na cesty je skládací solární panel, tento má výkon 200 W.
Solární panely ke stanicím se prodávají od výkonu kolem 100 W, kdy špičkový výkon při ideálním sklonu a slunečném dni tuto hodnotu zpravidla překonává. To stejné bude platit i o výkonnějších panelech, které lze u některých stanic i řetězit a zvýšit tím nabíjecí výkon ze slunce.
Limitem i u těch největších bateriových stanic jsou hodnoty kolem 1 kWp. To už ale může být hodnota, který s opravdu velkou kapacitou nad 3 kWh může sloužit jako účinná záloha domácnosti pro nenadálé výpadky.
Specialitou některých stanic je možnost kombinovat více druhů nabíjení v jeden okamžik – zpravidla to bývá nabíjení přiloženým adaptérem ze sítě a pomocné nabíjení z výkonné USB nabíječky připojené do jednoho z konektorů USB-C. Nabíjecí výkon tak většinou může stoupnout o dalších 60–80 W v závislosti na výkonu nabíječky.
Pokud budete chtít stanice využívat jako UPS, hledejte v parametrech nejen jeho podporu, ale také dobu přepnutí ze sítě na baterii při výpadku. Neměla by být vyšší než 15 ms.

Největší stanice lze připojit k chytrému měniči a zařadit je do systému domácí solární elektrárny
Dodatečné funkce
Základem nabíjecí stanice by měl být stavový displej zobrazující nejen kapacitu baterie, ale také nabíjecí či vybíjecí výkony. Ty bývají rovněž přepočteny na zbývající čas, po který lze aktuálně připojené spotřebiče napájet. Pokročilejší modely mohou zobrazovat třeba odebranou energii.

Především výrobce EcoFlow ke stanicím navíc dodává i mobilní aplikaci, která umožňuje pokročilejší monitoring a nastavení dostupných rozhraní.
Pro domácí použití se může hodit i režim UPS, kdy je stanice permanentně připojena mezi domácí zásuvku a spotřebiče, přičemž v případě výpadku sítě ihned začne dodávat energii z baterie bez přerušení. V tomto případě je ale potřeba říct, že by se nemělo jednat o primární důvod ke koupi nabíjecí stanice. Pro statické využití jsou výhodnější buď běžné UPS, nebo baterie určené do domácností, u nichž nejsou příplatky za USB či 12V rozhraní a jsou vybaveny pouze 230V zásuvkami.
Pokračování 6 / 6
Redakce doporučuje
EcoFlow River 3
Nejmenší powerpack od EcoFlow v nabídce, který má kapacitu 245 Wh a výkon 600 W, to bude stačit pro dobíjení elektroniky na cestách, případně krátkodobé využití coby UPS. Pokud vám jde právě o použití coby záložního zdroje, připlaťte si sedm stovek za variantu UPS. Ta přepne ze sítě na baterii za 10 ms.

EcoFlow Delta 2
Tato generace oblíbeného modelu Delta dnes patří k nejvýhodnějším bateriovým stanicím. Nabízí dlouhodobý výkon 1200 W a krátkodobý špičkový 2200 W. Poradí si tedy i s rozběhem těžšího nářadí. Samozřejmostí je povedená aplikace pro sledování stavu i řízení nabíjení.

AlzaPower Station Hades Plus
Pokud se zaměříte především na poměr ceny a kapacity, přední příčky budou patřit modelům AlzaPower. To platí i o nabíjecí stanici Hades Plus, kde se dostaneme na velmi nízkou částku 12,85 Kč/Wh. V kategorii do 20 tisíc nic levnějšího v současné době nekoupíte.

Bluetti Elite 200 V2
Tento powerpack se nám zalíbil při testování. V kontextu ceny nabízí nadstandardní kapacitu 2074 Wh a vysoký dlouhodobý výkon 2,6 kW. Výrobce dodává přehlednou aplikaci a ke stanici připojíte i velké solární panely. Používat lze i v režimu UPS.

Oukitel P5000E Pro
Je to řešení pro maximalisty, kteří hledají především energetickou zálohu domácnosti. Stanice nabízí vysokou kapacitu přes 5 kWh, dlouhodobý výkon až 4 kW a 5× běžnou AC zásuvku. K tomu samozřejmě velké množství konektorů USB a těch s napětím 12 V. Stanice se při úsporném režimu může postarat i o celodenní chod domácnosti. Pro nabíjení lze použít i solární panely s výkonem do 1 kW.

Za nákup, který uskutečníte prostřednictvím odkazů v článku, může Živě dostat provizi.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně