Monitory | Jak vybrat

Jak dobře vybrat monitor. Neztraťte se v parametrech a nepřehánějte to s velikostí

Potřebujete monitor k notebooku, k velkému počítači, na hry nebo práci s přesnými barvami? Pomůžeme vám se správně rozhodnout.

Monitory k počítači jsou typickým zařízením, kde je na první pohled vše jasné. Jakmile ale začnete do problematiky pronikat hlouběji, hrozí zahlcení technickými detaily. Ve skutečnosti ale nemusíte propadat panice. I bez velkého bádání dokážete koupit rozumný monitor, který vám bude dobře sloužit.

Základní rychlý návod

Chci levný základ. Kupte 24" monitor s FullHD rozlišením 1920 × 1080 a panelem IPS. Ani u nízké ceny vás nečeká zásadní průšvih.

Potřebuji normální monitor. Berte 27" monitor s rozlišením 2560 × 1440.

Chci hrát hodně hry. Hledejte monitor minimálně s podporou 144Hz. Jeho rozlišení volte podle schopností vaší grafické karty. Je zbytečné přemýšlet mezi 144 Hz nebo 165 Hz, když vaše grafika v rozlišení monitoru nedosáhne ani na těch 144 FPS.

Nevím, jestli mi stačí jeden monitor. Lepší než dva monitory je jeden širokoúhlý displej (21:9 nebo i 32:9), případně větší monitor nad 32 palců s 4K rozlišením 3840 × 2160.

Potřebuji barevně přesný monitor. Pro grafickou práci doporučíme spíše monitory s IPS panely za střední a vyšší cenu.

Jak se pohybují ceny

Kolem pěti tisíc korun najdete použitelné základní monitory. Do deseti tisíc koupíte už příjemně velké monitory vhodné i na hry. Do patnácti tisíc seženete slušně vybavené monitory s barevně přesnými panely a nad dvacet tisíc se pohybují ty nejlepší monitory pro náročné.

Proč jsou levné monitory vlastně levné? Šetří se jednak na panelu, kterému chybí jas a intenzita barev. Chybí také nastavitelný stojan, dostanete jen slabší nabídku konektorů (HDMI ale bývá), minimální možnosti nastavení a tělo nepůsobí pěkným a odolným dojem.

Proč jsou drahé monitory vlastně drahé? Cenu monitoru zvedá nejen kvalitnější displej s přesnějšími nebo intenzivnějšími barvami či rychlejší obnovou. Připlácíte si také za lepší stojan, USB konektory, reproduktory, zabudovanou webkameru, možnosti nastavení a další nadstandardní výbavu.

Nestačí mi levnější televizor místo velkého monitoru? Televizory nemají polohovatelné stojany, neumí se uspat a probudit spolu s počítačem, nemají konektor Displayport. Řada drahých televizorů přes tyto nedostatky funguje dobře, u levnějších modelů je na místě větší opatrnost, protože nemusí zobrazovat ostrý obraz z počítače.

V tomto článku probereme klíčové parametry monitorů, abyste se dokázali zorientovat v jejich specifikacích a vybrali si ten pravý monitor pro vaše využití. Není třeba si připlácet za zbytečnosti, které nevyužijete, ale dává smysl neopomenout vlastnost, která by vám osobně mohla chybět.

V další části se budeme věnovat základnímu parametru: jakou zvolit úhlopříčku? Klikněte na šipku.

Diskuze (38) Další článek: Marsovský vrtulník Ingenuity má problémy. Důvodem je prach

Témata článku: Monitory, Jak vybrat, Monitory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows