Jak vybrat mobil pro školáka

Jednoduchá otázka, ale jsou otázky, které by měly předcházet. Chcete vlastně, aby vaše dítě mělo mobil? Potřebuje jej?

Rodiče vnímají telefon jako pupeční šňůru, díky které s dítětem udržují kontakt, umožňuje jej kdykoliv zkontrolovat. Bezpečnost a kontrola. Mobil ale také odvádí pozornost – při výuce, při pohybu na ulici a v životě vůbec, protože dříve nebo později školáček přijde na to, že se na tom dají hrát hry, které spolykají klidně i několik hodin denně.

U staršího dítěte je mobil nutnost, jinak jej diskvalifikujete ze společnosti, takže správná otázka zní, kdy mobil koupit, jaký je ten správný věk. Pokud si necháte napovědět statistikou, tak děti nejčastěji dostávají mobil mezi osmým a desátým rokem, mezi 12letými jej má 90 %.

Pokud chcete hranici nákupu posunout dále, přitom chcete mít dítě pod kontrolou a třeba jej dokonce sledovat na mapě ve svém smartphonu, jsou zajímavým řešením speciální chytré hodinky. Mohou vypadat třeba takhle, tyhle se jmenují Alcatel Movetime Family Watch a stojí 3 777 Kč.

Vy si nainstalujete aplikaci, která vám vyhodí hlášku, že dítě zrovna dorazilo do školy, nebo domů. Problém „pupeční šňůry“ je vyřešen, přitom dítě nedostane přístroj, který jej bude rozptylovat. A když na to přijde, hodinky zvládají i hlasové hovory.

Jestli se přece jen rozhodnete pro telefon, raději to ani nezkoušejte se starším tlačítkovým. Potřeba vyrovnat se spolužákům vás stejně časem přiměje koupit smartphone a do té doby bude tlačítkáč ležet kdesi v batohu, takže se ratolesti stejně nedovoláte.

A v neposlední řadě – zeptejte se svého školáka, jaký mobil chce. Pravděpodobně bude v téhle oblasti zběhlejší než vy a je zde přece jen nějaká šance, že se jeho představa potká s vašimi finančními možnostmi.

Co vzít v úvahu před nákupem telefonu

  1. Cena: Kolik jste ochotní zaplatit závisí na věku, samostatnosti a zodpovědnosti dítěte. Spodní hranice použitelného smartphonu začíná na zhruba dvou tisícovkách, vrchní je bez omezení, v tomto článku uvažujeme se stropem okolo 8 tisíc korun.
  2. Velikost: Do malé dětské ruky není přerostlý telefon vhodný. Děti by se s ním sice rychle naučily pracovat obouruč podobně jako s tabletem, ale při manipulaci se zvyšuje riziko, že jim vyklouzne a rozbije se. Doporučujeme telefony maximálně s 5,5palcovou úhlopříčkou.
  3. Konektivita: Wi-Fi má každý smartphone, LTE už téměř také, takže spíše záleží na tom, zda dítěti zaplatíte za mobilní internet a naučíte jej zacházet se zaplaceným FUP limitem a bezplatnými daty ve Wi-Fi sítích.
  4. Výkon: ...je otázkou ceny. Dražší telefony z našeho rozmezí (do 8 tisíc) zvládnou i ty nejnáročnější hry, na těch nejlevnějších je ani nespustíte. Za použitelné minimum považujeme 2 GB RAM, 16 GB vnitřní paměti a procesor ekvivalentní Snapdragonu řady 400.
  5. Zvýšená odolnost: Mohlo by vás napadnout, že riziko rozbití pomůže vyřešit odolný telefon s outdoorovým gumovým provedením. Tyto telefony jsou ale opravdu velké a nebudou se líbit každému, nicméně odolnost proti nárazu zajistí dobře vybrané pouzdro. Spíše než tenký silikonový návlek zvolte masivnější „knihu“, která spolehlivě ochrání i displej. Plus je i odolnost proti vodě a prachu (standard IP67/68), ale i za tyto vlastnosti se připlácí.
  6. Velká baterie: Děti s mobilem tráví hodně času, ve školní lavici jej nedobijí a čekat o přestávce na volnou zásuvku také není praktické. Proto je ideální baterie s kapacitou aspoň 4 000 mAh, abyste se dovolali třeba i po večerním tréninku. Ale pokud za provozu vznikne problém s výdrží, dá se vyřešit dalším dárkem – powerbankou, která mobil dobije i za pochodu.
  7. Hlasité repráčky: Mobily dětem často slouží jako hudební přehrávače, takže čím hlasitější reproduktor, tím lépe. Tuto funkci odzkoušejte přímo na prodejně, protože ze specifikací telefonů se vyčíst nedá.
  8. Barva a vzhled: Pro nás možná podružné vlastnosti, ale zvláště holky na design hodně dají a šedým plastem jim radost neuděláte. I tady pomůže pouzdro a na čínských e-shopech jich za směšné ceny koupíte klidně hned několik naráz.

Nákupem telefonu to nekončí. Aby dítě mohlo komunikovat, je potřeba pořídit SIM kartu a zamyslete se, jestli k hlasovým hovorům nezaplatíte rovnou i nějaký balík dat. Jestli chcete sledovat pohyb dítěte online, bez datového tarifu se neobejde. První volbou patrně budou předplacené karty, které školáka naučí hospodařit se svěřeným rozpočtem, ale zkuste se operátora zeptat, jestli k vašemu rodičovskému tarifu neumí přidat partnerskou kartu. Můžete tak výrazně ušetřit.

A jestli se bojíte, že s mobilem koupíte nekontrolovatelného časožrouta, tak vězte, že existují aplikace, které rodičům umožní kontrolovat co, kdy a jak dlouho může dítě s mobilem dělat. Začněte třeba s bezplatnou platformou Google Family Link.

Určitě si přečtěte

Články odjinud