Testy | Fotoaparát

Jak vybrat fotoaparát: Otestovali jsme 6 foťáků do 30 tisíc korun a zjistili rozdíly

Cílem prakticky každého fotografa při nákupu vybavení je dosáhnout kombinace perfektní obrazové kvality a funkčnosti v kombinaci s přiměřenou cenou. Pouhé srovnání na základě technických parametrů však může být značně zavádějící.

Chcete-li v současné době koupit nový fotoaparát, je nabídka na trhu opravdu široká a sáhnout můžete prakticky po jakémkoli typu fotoaparátu. Ne vždy se ale takový výběr setká s úspěchem, zvláště v okamžiku, kdy si nejste příliš jistí, co vlastně potřebujete.

Otestovali jsme šest fotoaparátu různých výrobců, konstrukcí a cen, abychom nalezli klíčové rozdíly a mohli zhodnotit, který směr vývoje dává největší smysl. Více než srovnávací test to je spíše průřez současné nabídky pro amatérské fotografy. Cenově jsme test omezili na 30 tisíc korun.

V tomto článku analyzujeme současnou nabídku, hledáme klíčové technologické parametry a prozradíme, jak fotoaparáty testujeme. V příštím Premium článku uveřejníme podrobné výsledky srovnávacího testu. 

Když se však na aktuální nabídku fotoaparátů podíváme blíže, je jasné, že má smysl vybírat pouze ve třech kategoriích: zrcadlovky, bezzrcadlovky a pokročilé kompakty. Ostatní skupiny fotoaparátů, do nichž se řadí jednoduché kompakty a ultrazoomy, totiž využívají mnohem menší plochu obrazového snímače než zmíněná trojice, což se značným způsobem odráží v obrazové kvalitě.

Snad jedinou výhodou jednoduchých kompaktů je jejich nízká cena, ovšem pro běžné fotografování vám dnes stejně dobře poslouží mobilní telefon, a pokud přidáte k ceně mobilu cenu kompaktu, můžete pořídit mobil s opravdu kvalitním výstupem – ano, budou zde limity v podobě fotografování za zhoršených světelných podmínek, ovšem s nimi se budete potýkat i v případě levného kompaktu.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Testy, JPEG, Zoom, Sony, Fotoaparát, Články z Computeru, Panasonic, ergonomie, Fujifilm, Olympus, Zrcadlovka, Micro, Citlivost, Jak, Možnost použití, Objektiv, Nikon, Obrazová kvalita, Snímač, Panasonic Lumix, Kompakt, Digital Camera Speed, Fotolab

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu